Depremin Dijital Dünyaya Etkisi

PAYLAŞ
Depremin Dijital Dünyaya Etkisi
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

6 Şubat günü Türkiye ’yi sallayan Kahramanmaraş merkezli zelzeleler ile alakalı hem destek kampanyalarının hem de haber takibinin en çok sosyal medya üzerinden yapılması, dijital platformların eforunu gözler önüne serdi. Mevzuyla alakalı açıklama yapan Dijital Pazarlama Mektebi Kurucusu Yasin Kaplan, zelzele sebebiyle reklam faaliyetlerini yüzde 90 oranında eksilten işletmelerin sosyal medyayı avantaja çevirdiklerini söyledi. 

Zelzele takviyeyi yapan firmaların dijital pazarlama noktasında süratli pozisyon aldığına işaret eden Kaplan, “Ancak bu reklamların emeli, bağış kampanyalarının daha çok bireye erişmesi niyetiyle yapıldı” dedi.

Kahramanmaraş merkezli alana gelen ve 6 Şubat günü 11 şehrimizde büyük tahriplere neden olan zelzeleler, Türkiye gündeminin bir numaralı maddesi haline geldi. Bu süreçte 47 binden fazla yurttaşımız yaşamını kaybederken, ülke genelinde bölgenin yaralarını sarmak için destek kampanyaları başlatıldı. Hem Türkiye ’yi yasa boğan facianın ülke gündeminde yakalanması hem de zelzele bölgesi için başlatılan kampanyaların süratle yaşama geçirilmesinde en büyük basitliği sosyal medya sağladı. Zelzele trajediyi sırasında sosyal medyanın eforunu bir defa daha gördüğümüzü söyleyen Dijital Pazarlama Mektebi Kurucusu Yasin Kaplan, firmaların bu süreçte dijital platformları büyük bir avantaja dönüştürdüğünü söyledi. 

“Hem dijital hem de TV reklamları durma noktasına geldi”

Firmaların bu süreçte sosyal medya üzerinden bağış kampanyaları başlatarak dijital pazarlama noktasında süratli pozisyon aldığına işaret eden Yasin Kaplan, “Hepimize büyük acılar yaşatan zelzelelerle beraber bir hayli marka yalnızca dijital reklamlar değil,  ananesel ve TV reklamlarını da durdurdu. Bazı markalarda ise daha yoğun strateji yerine daha yumuşak bir sosyal medya bağlantısıyla yoluna devam etti. Ancak bu reklamların emeli, bağış kampanyalarının daha çok bireye erişmesi ve bu anlamda daha yüksek meblağda bağış toplamak gayeli oldu” dedi.

“Sosyal medyanın gücüyle beraber karanlık suratını da gördük”

Afet sonrasında sosyal medyanın hem fertler hem de müesseseler tarafından çok yoğun bir biçimde kullanıldığını belirten Kaplan, “Bu süreçte sosyal medya kanalları ve arama motorlarında dolandırıcılar boy göstermeye başladı. Misalin AFAD veya öbür bağış montajlarının sitelerine eş bir siteler kopyalanıp bu sitelere bağış yapmak isteyenleri dolandırmaya müteveccih bir süreç yaşadık. Bu stil vaziyetlerin önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken mevzulardan biri, özellikle Twitter üzerinden tıkladığınız linkte açılan URL ’nin bağış yapılacak müessesenin sitesiyle anlaştığına dikkat edilmesi olacaktır. Afet yarıyılında sosyal medya ile alakalı karşılaştığımız bir öbür karanlık nokta ise bir hayli birey hakkında soruşturma açılmasına neden olan uygunsuz içerik ve gerçek değil ihbar paylaşımları oldu” ifadelerini kullandı. 

Haber takibinde yüzde 73 ile sosyal medya dorukta

Dijital pazarlama taktikleri mevzusunda mart ayı itibariyle yine bir hareketliliğin başladığına da vurgu yapan Kaplan, şunları söyledi: ”İPSOS Araştırma şirketinin şubat ayında yaptığı anket çalışmasına göre, katılımcıların yüzde 73 ’ü zelzele ile alakalı haberleri sosyal medya üzerinden takip ettiğini belirtiyor. Katılımcıların haber takibi için en çok seçim ettiği platform ise yüzde 74 ile Instagram. Sonrasında ise sırasıyla Twitter, YouTube ve Facebook geliyor. Özellikle kamu müesseseleri ve Sivil Toplum Kuruluşu ’ların zelzele takviyeleri mevzusunda işletmelerle yaptıkları işbirliklerini sosyal medya aracılığıyla öne çıkarması, bu mecraya olan yüksek alakanın sebepleri arasında gösterilebilir. Yeniden zelzeleye karşı suskun kalan bazı evrensel markalara tepkilerini göstermek isteyenlerin sosyal medyaya ağırlık vermesi de bu alaka çoğalışının nedenlerinden biri oldu.” 

 

Kaynak: adamnedio.com