DEÜ'nün Teknoloji Üssü “Depark” TEKNOFEST'e Hazır

PAYLAŞ
DEÜ'nün Teknoloji Üssü “Depark” TEKNOFEST'e Hazır
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoparkı DEPARK, 27 Nisan – 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında İstanbul ’da yapılacak olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği kapsamındaki çalışmalarını bitirerek geri sayıma başladı. Kısa zamanda Türkiye ’nin en ehemmiyetli teknoloji yatırımlarından birisi haline gelen DEPARK, TEKNOFEST kapsamındaki İstanbul Beynelmilel Buluş Fuarı ISIF23 ’te Dokuz Eylül Üniversitesi DEÜ hak sahipliğindeki 10 değişik buluşu ile ödül peşinde olacak.

Türkiye ’nin ilk sağlık temalı teknoparkı Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoparkı DEPARK, ulusal maksatlar güzergahındaki çalışmalarına 27 Nisan – 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında yapılacak olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği İstanbul etabı evvelinde sürat kazandırmıştı. TEKNOFEST kapsamındaki çalışmalarını bitirerek bekleyişe geçen DEPARK, şenlikte 10 değişik buluşu ile ödül peşinde olacak. DEÜ ’nün Tınaztepe Kampüsü ’nde 2013 senesinde kurulan DEPARK, kısa vakitte Türkiye ’nin en ehemmiyetli teknoloji yatırımlarından birisi haline geldi. Beynelmilel arenada da yankı uyandıran teknoloji hücumlarıyla dünya markası olma yolunda ilerleyen DEPARK ’ın İdare Heyeti Başkanı olan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, İstanbul Atatürk Havalimanı ’nda yapılacak olan ve beş gün sürecek TEKNOFEST İstanbul etabı evvelinde DEPARK bünyesindeki çalışmalara dikkat çekti.

ISIF23 ’TE YER ALACAKLAR
DEPARK ve Dokuz Eylül Teknoloji Transfer Büroyu DETTO ’nun TEKNOFEST sürecine ait hazırlıklarını anlatan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Türkiye ’nin ulusal ve yerli teknoloji saldırılarını desteklemeye devam edeceklerini kaydoldu. DEPARK ve DETTO olarak TEKNOFEST kapsamında asıllaştırılan 8. İstanbul Beynelmilel Buluş Fuarı – ISIF23 ’te yer alacaklarını ifade eden Rektör Hotar, “Alanında dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji şenliklerinden birisi olan ve Üniversitemizin de müessesesel hissedarı olduğu TEKNOFEST İstanbul 2023 ’te, DEPARK ve DETTO olarak T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayelerinde, Türk Tescil ve Marka Müessesesinin ev sahipliğinde, Beynelmilel Buluşçular Birliği Federasyonu IFIA ’nın beynelmilel himayelerinde reelleştirilecek olan ‘8. İstanbul Beynelmilel Buluş Fuarı – ISIF23 ’e katılım göstereceğiz. Böylece teknolojik zenginliklerimizi ve vizyoner projelerimizi DEPARK/DETTO standımızda da sergileyeceğiz” diye konuştu.

10 DEĞİŞİK BULUŞ ÖDÜL PEŞİNDE
Evvelki senede TEKNOFEST kapsamında tertip edilen ISIF22 ’de DEPARK ve DETTO bünyesinde yer alan DEÜ hak sahipliğindeki altı tescilin ödüle layık görüldüğünü anımsatan Rektör Hotar, “Bu sene de TEKNOFEST kapsamındaki İstanbul Beynelmilel Buluş Fuarı ISIF23 ’te, Dokuz Eylül Üniversitesi hak sahipliğindeki 10 değişik buluşumuz ve buluş sahibi akademisyenlerimizle beraber yer alacağız. ISIF23 Demoday ’e girecek buluşlarımız; mekanik/motorlar, yazılım/elektronik, inşaat/malzemeler, tarım, trafik/erişim, tıbbi teknolojiler, çevresel koruma kategorilerinde müsabakaya dâhil olacaklar. Yeniden bilim insanlarımız, bazı buluşlarımıza müteveccih yatırımcılara sahneden muhtelif sunumlar asıllaştıracaklar” ifadesinde bulundu.

 “YENİ GALİBİYETLERE İMZA ATACAĞIZ”
DEPARK ve DETTO bünyesinde ileri teknoloji gerektiren süreçleri tasarlayan ve Türkiye ’nin beynelmilel ekonomideki rekabet eforunu artıracak çalışmalara öncelik vereceklerinin altını çizen Rektör Hotar, “Ana teması sağlık olan DEPARK ’ı, Üniversitemizin yeni yatırımlarıyla geliştirerek kent ekonomisinin kalkınmasına da katkı sağlayacağız. Bir Hayli alandan 128 işletmenin bulunduğu DEPARK, Türkiye ’nin en ehemmiyetli Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ’nden biri olarak da yükselişini sürdürüyor. Yüzde 100 dolulukla çalışan DEPARK bünyesinde, 2022 seneyi sonu itibari ile 205 proje yürütüldü. DEÜ olarak, ulusal kazancımızı artıracak ve dışa bağımlılığımızı eksiltecek projelere teknoloji üslerimizde de öncelik vermeye devam edeceğiz. Yeni yarıyılda da çalışmalarımıza süratlendirecek, 2023 senesinin kalan yarıyılında yeni galibiyetlere imza atmayı sürdüreceğiz” bilgisini paylaştı.
 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı