Dev borsa iflas etti! On binlerce bireyin parası buğu oldu

PAYLAŞ
Dev borsa iflas etti! On binlerce bireyin parası buğu oldu
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın satın almaktan bıraktığı kripto para borsası FTX, iflas etti. FTX’nin CEO’su Bankman-Fried da istifa etti.

Kripto para borsası FTX’in Amerika Birleşik Devletleri’de iflas süreci başlattığı, işletmenin Üst İdareyicisi CEO Sam Bankman-Fried’in de istifa ettiği bildirildi.

FTX’deri yapılan yazılı açıklamada, işletmenin Amerika Birleşik Devletleri’de iflas süreci başlattığı belirtildi. İşletmenin Üst İdareyicisi Bankman-Fried’in de istifa ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, yerine John J. Ray’in soyulduğu kaydolundu.

FTX, rakibi ve dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ile arasında çıkan meselelerin ardından likidite kasveti yaşamaya başlamıştı.

Bankman-Fried, işletmesinin likidite meselesini çözebilmek için 8 Kasım’da Binance’in Kurucusu ve İcra Heyeti Başkanı Changpeng Zhao ile görüşmelere başlamış ve taraflar Binance’in FTX’i satın almasına müteveccih amaç mektubu imza atmıştı.

Binance, görüşmelere başlanmasından kısa bir müddet sonra FTX’i satın almaktan bıraktığını duyurmuştu.

Zhao’un FTT atağı Ftx’te likidite meseleyi yaratmıştı

Zhao, 6 Kasım’da yaptığı açıklamada, FTX’e ait FTT isimli tokenları “yaptıkları son değerlendirmeler” sonucunda satma kararı aldıklarını duyurmuştu.

Açıklamanın ardından, FTT, kripto para borsalarında yüzde 90’a yakın değer kaybederek an haysiyetiyle takribî 2,5 dolardan harekât görüyor.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli FTX borsasındaki para çekim harekâtlarının ehemmiyetli ölçüde artırması sebebiyle çok rakamda kullanıcı, borsadaki paralarını sürüklemekte meseleler yaşıyordu