Dijital Göçmenler, Dijital Dünya'da Güvende Mi?

PAYLAŞ
Dijital Göçmenler, Dijital Dünya'da Güvende Mi?
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Kaspersky uzmanları, internet ile daha geç tanışan 65 yaş üstü hedef alan siber tehditlere karşı uyardı. 2022 senesinde Kaspersky sistemleri, 500 milyon siber atağı tespit ederek önledi. Kimlik avı hamlelerinin 2021 senesine mukayeseyle iki kat artığını belirten Kaspersky yetkilileri, fertsel ve müessesesel kullanıcıların %7,9 ’u kimlik avı ataklarından etkilendiğini belirtti. Araştırmaya göre Türkiye ’de kimlik avından etkilenen kullanıcıların oranı ise %7,7.

Sosyal medya, mobil bankacılık ve flört uygulamaları gibi teknolojile artık dünyanın her yerinde her yaştan insan tarafından kullanılıyor. Kaspersky tarafından yapılan araştırmaya göre,  son yarıyıllarda özellikle internetle sonradan tanışan 65 yaş üstü kesimi hedef alan siber ataklarda çoğalışına dikkat çekici  olduğu belirtiliyo Dijital Muhacirler olarak adlandırılan internet evveli nesil içinse bu cins siber hamlelerin farkında olmak ve bunlara karşı yeterli ihtiyatları almak büyük ehemmiyet taşıyor. 

Sosyal Medya Dolandırıcılığı Tehtitlerin Başında Geliyor! 

Tehditlerin başında sosyal medya dolandırıcılıkları geliyor. İnternet evveli neslin de sosyal medyayı yaygın olarak kullanmaya başlamasıyla bu tehditlerdeki sayı da çoğalış gösteriyor. 

İnternetteki tehditler, yaşlı fertlere finansal kayıplardan duygusal hasarlara kadar uzanan pek çok tehtit ile karşı karşıya kalmalarına neden olabiliyor. Yaşlılara müteveccih siber tehditler,  kimlik avı hamleleri, sahte teknik destek servisi arama veya iletileri biçiminde karşımıza çıkabiliyor. Sosyal medya veya uygulamalar aracılığıyla sahte romantik ilişkiler ve evlilik vaatleri de bu tehditler arasında yer alıyor. Tehditlerin farkında olmayan internet evveli nesil, siber saldırganlar için eşi bulunmaz hedefler haline geliyor ve bu şikelerle basitlikle aldatılabiliyor.  

Sahte web Siteleri ve Kimlik Hırsızlığı Kabahatleri Yükseldi!

Kaspersky tarafından yapılan araştırmaya göre yalnızca 2022 senesinde Kaspersky sistemleri 500 milyon siber atağı tespit ederek önledi.  Bu siber hamlelerin arasında sahte websiteleri ve kimlik hırsızlığı emelli linkler büyük bir orana sahip. Siber kabahatliler orijinal web adreslerine oldukça eş web adresleriyle kullanıcıları yanıltmaya çalışıyor. Bu noktada bu websitelerindeki orijinal sitelerden farkını ayırt edemeyen özellikle yaşlı kesim için bu gidişat bir tehdit unsuru oluşturabiliyor. 

Siber tehditlerin kurbanı olmamaksa ilk olarak bu siber tehditler mevzusunda bilinçlenmek ve sonrasında zorunlu ihtiyatları almaktan geçiyor. Kaspersky uzmanları alttaki noktalara dikkat etmek noktasında dijital muhacirlere ihtarda bulunuyor:

Emin olmadığınız ve tehlikesiz görünmeyen linklere tıklamayın ve şahsi bilgilerinizi paylaşmaktan kaçının.  Bankacılık harekâtları için her daim orijinal mobil bankacılık uygulamalarını kullanın. Şahsi bankacılık bilgilerinizi websitelerinde paylaşmaktan kaçının. Tehlikeli websitelerine tıklamanız telefonunuzdaki tüm uygulamalarla beraber bankacılık uygulamalarınızdaki bilgilerin çalınmasıyla sonuçlanabilir.  Şahsi bilgileriniz ve uygulama bilgilerinizin güvenliğinden emin olmak için güçlü parolalar kullanmaya özen gösterin. Dijital muhacirleri siber kabahatliler için hedef haline getiren öteki bir asılsa, tüm hesaplar için aynı parolanın uzun bir zaman süresince hiç değiştirmeden kullanılması. Böylece siber kabahatliler tek bir hesabın parolasına erişerek öteki tüm hesap parolalarına ve bilgilere basitçe ulaşabiliyor. Telefonunuz ve uygulama bilgilerinizin güvenliğinden emin olmak için Kaspersky Password Manager ’dan faydalanabilirsiniz. Kaspersky ’nin bu mahsulü, sizin için güçlü ve değişik parolalar önermekle kalmıyor, aynı zamanda tüm parolalarınızı unutulması olasılığına karşı sizin için güvenle gizliyor. Sosyal medyada reel şahıslar olduğundan kuşku dinlediğiniz hesaplarla etkileşime geçmekten kaçının. Bu hesaplar ne taahhüt ederlerse etsin hiçbir biçimde şahsi bilgilerinizi paylaşmamaya dikkat edin.   Flört uygulamalarında şahsi bilgilerinizi paylaşırken dikkatli olmaya özen gösterin. Bu uygulamalarda bağlantı kurduğunuz hesabın sahte bir hesap olma olasılığını her daim göz önünde bulundurmalısınız.  Tarafınıza yapılan teknik destek aramaları veya sevk edilen iletilerin reel kaynaktan geldiğinden emin değilseniz, geri dönüş yapmayın ve şahsi bilgilerinizi paylaşmayın. Teknik dayanağa lüzum dinlemeniz vaziyetinde alıcı hizmetlerine erişmeyi seçim edin.  

Kaynak: adamnedio.com