Diyarbakırlı Lise Öğrencileri, The Earth Prize 2023 Yarışmasında Dünya Şampiyonu Oldu

PAYLAŞ
Diyarbakırlı Lise Öğrencileri, The Earth Prize 2023 Yarışmasında Dünya Şampiyonu Oldu
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Bahçeşehir Koleji Diyarbakır Fen ve Teknoloji Lisesi talebelerinden oluşan, kısa vakit evvel ismini New York Üniversitesi ’nden bütün burslu kabul alınca duyuran Avjin Aktop ’un da aralarında yer aldığı Delavo ekibi, geliştirdikleri çamaşır cihazında su tasarrufu ve yine kullanımını sağlayan filtre sistemiyle dünyanın en prestijli etrafsal sürdürülebilirlik müsabakası olan The Earth Prize 2023 ’de birinciliğin sahibi olurken 100 bin dolarlık ödül de kazandı.

Diyarbakır ’da yaşayan, Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi ’nde eğitim gören Avjin Aktop, Damla Zerya Aslan, Yağmur Delal Cengiz ve kardeşi Irmak Zelal Cengiz, yaşadıkları yeryüzünde pozitif tesirler vazgeçmek, daha sıhhatli ve yaşanılabilir bir dünya için etraf meselelerine takat bulmak emeliyle kolları sıvadı. Sene süresince muhtelif araştırmalar ve çalışmalar yapan dört talebe, ECaundry Ekolojik Devireme ismini verdikleri projelerini yaşama geçirerek, çamaşır aygıtlarının su tüketimini düşüren ve kullanılan suyun arıtılıp tekerrür kullanılmasına imkân veren filtre sistemini geliştirdi. Ekiplerine “Delavo” ismini veren gençler, yaptıkları hesaplamalar neticeyi uslu filtre sistemi sayesinde bir aygıtın senede takribî 8 bin 200 litre su tasarrufu sağlayabileceğini sistemin kısa müddette maliyetini karşılama edebileceğini ortaya koydu.

116 DEĞİŞİK ÜLKEDEN 1290 EKİBİ GERİDE BIRAKTILAR

Dört galibiyetli liseli genç, geliştirdikleri sistemle Peter McGarry tarafından kurulan İsviçre merkezli The Earth Foundation ’ın bir teşebbüsü olan, 13–19 yaş arasındaki talebelerin etraf ve abuhava meseleleri için ürettikleri projelerin yarıştığı dünyanın en prestijli etrafsal sürdürülebilirlik müsabakası olan The Earth Prize 2023 ’e Toprak Ödülü katıldı. Her yıl dünya genelinde tertip edilen ve bu sene de 116 değişik ülkeden 1290 ekibin yarıştığı müsabakada Diyarbakırlı gençlerin oluşturduğu “Delavo” ekibi, dünya birinciliğine layık görüldü. Müsabakanın 100 bin dolarlık büyük ödülşöhreti de almaya hak kazanan gençler, mekteplerine ve ailelerine büyük iftihar ve mutluluk yaşattı.

HEM DAHA AZ SU HEM DAHA AZ DETERJAN

Ekip abonelerinden olan ve kısa vakit evvel ismini New York Üniversitesi ’nden bütün burslu kabul alarak duyuran 18 yaşındaki Avjin Aktop, “Yaşadığımız dünyada etraf ve abuhava meselelerine duyarsız kalmamak en başta bizim gibi gençlerin önceliği olmalı. Biz de bu inançla yola çıktık. Fizibilite çalışmalarımızın ardından ekolojik devireme mevzusunda bir filtre sistemi büyüttük. Sistemimizle bir haftada çamaşır cihazında kullanacağımız suyu altı ayda kullanabileceğimizi ortaya koyduk. Kullandığımız deterjanlar ve atık sularla tabiata verilen negatif tesirlerde ortada. Bunun da önüne geçip hem daha az su hem daha az deterjan kullanabilecek hale getirdik. Atık suların tekerrür kullanılması da sistemin ayrı bir avantajı. Sistemimiz çok alaka gördü, takdir edildi ve dünyanın önde gelen ülkelerinden gençlerin oluşturduğu ekipleri geçip dünya şampiyonu olduk. Daha yaşanılabilir, sıhhatli bir dünya ve etraf için verimli olmak hepimizi çok mutlu etti ve yücelmemize neden oldu. Kazandığımız para ödülşöhreti de projenin aralıksızı için kullanacağız” diye konuştu.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı