Doğru Hazırlanmış ve Zamanında Yayınlanmış Videolar ile Satışlarınızı Arttırın

PAYLAŞ
Doğru Hazırlanmış ve Zamanında Yayınlanmış Videolar ile Satışlarınızı Arttırın
  • 0
  • 0
  • 9 dakika da oku
  • +
  • -

Video pazarlama bir ürün ve hizmetin satışını yüzde 73 oranında artırma gücüyle her geçen gün daha fazla seçim edilirken, altın kaidelere uyanlar zaferi tutabiliyor. Digital Exchange ’in uzman Marketing Takımı markalara “Ürünü tanımlayın, Influencer ’ı seçin ve doğru mecrada videoyu yayınlayın” derken, Digital Exchange ’in CEO ’su Emrah Pamuk “Video marketing yapmak sizi Google aramalarında 53 kat daha fazla görünür kılar. Video marketing ’in niteliği günümüzde en iyi kamerayı, kurulumu, sesi, efekti kullanmak ile olmuyor, en iyi neticeyi almakla ölçümleniyor” dedi.

 

Pazarlama takımlarının üretmekten çok neşe aldığı, asıllaştırırken büyük emek tükettiği; markaya ve Influencer ’a kazandırdığı ciro ile haysiyeti de hayli yüksek olan video marketing, her geçen gün yükselişini sürdürüyor. Öbür pazarlama usulleri arasında sağladığı görsel avantajlar, harcayıcının ürünü ve hizmeti bire bir kullanma tecrübesine en yakın usulü barındırması ve günümüzün teknolojik imkânlarıyla video usulü, marketing pazarında dorukta bulunuyor. 2005 senesinde sosyal medyanın globalleşmeye başladığı yarıyılda evvel müzik klipleriyle, sonra TV/dizi içerikleriyle hayatımıza giren ve 2010 ’larda Influencer ’ların kontrolüyle büyük bir pazara dönüşen video marketing dev bir ekonomi yarattı. Son bilgilere göre dünyada 2 milyar 600 milyon, Türkiye ’de ise 58 milyon azası bulunan gezgenin en büyük video sosyal medya ağı YouTube ’a dünya genelinde 60 saniyede 400 izleme saatlik video yükleniyor. Son yarıyılda ise bu videoların büyük çoğunluğu Influencer marketing çalışmalarından oluşuyor. Değişik araştırmalara göre videoların yüzde 90 ’ı en az bir defa tamamen izleniyor. İlk 5 saniyeyi izleyenlerin oranı ise tüm videoyu izleyenlerden çok daha fazla. Aynı zamanda video marketing faaliyetlerini izlemek, Türkiye ’de günde 8 saati aşan internet kullanımıyla beraber en çok hakikatleşen eylemler arasında bulunuyor. Harcayıcılar bir ürün almadan evvel kesinlikle 2 Influencer marketing videosunu izliyor. Bu bilgiler ışığında markalara video pazarlamada zaferi getiren usulleri sıralayan Digital Exchange ’in uzman marketing takımı, “Video marketing ile ehemmiyetli hasılatlar sağlamak muhtemel. Ama bunu yaparken kesinlikle video imalinde altın kaidelere uymak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Doğru Ürün ve Doğru Marketing Yöntemi

Video içerik imalinde ilk etabın hangi ürünşan ve hizmetin video marketing ’in yapılacağına karar verilmesi olduğunu ifade eden Digital Exchange Takımı, “Markalar tüm ürünlerinin ve hizmetlerinin videoya uygun olduğu fikriye sahiptir. Burada ehemmiyetli olan profesyonel takımları, markaları doğru manipülasyonudur. Misalin bir tatil grubunun marketing faaliyetlerinin kesinlikle video usulüyle reelleşmesi gerekir. Zira konaklanacak odanın niteliği, sağladığı avantajlar, kuruluşun havuz, deniz, spa, masaj, dinlenme, gıda alanları, doğa vurgusu ancak video marketing yapılarak anlatılabilir. Bu açıdan bakınca yanaşan turizm sezonu ile beraber Influencer video marketing yapan konaklama ve turizm işletmelerinin sezona iyi başladığını söyleyebiliriz” denildi. Başta Instagram ve YouTube ’da gezi ile seyahat alanında uzman Influencer ’lar olduğunu belirten Digital Exchange takımı, şöyle konuştu:

“İster yaz, ister kış, isterse de sağlık turizmi olsun. Sosyal medyada her biri bu alanlarda uzmanlaşan ve tamamen hedef kitlenin takip ettiği Influencar ’lar yer alıyor. Markalar Influencer marketing yaparken ‘en çok kimin takipçisi var ’ hatasına düşerler. Oysaki burada Influencer ’ı tanımak, hangi alanda çalıştığını öğrenmek gerekir. Sağlık turizmi alanındaki uzman Influener ’a deniz-güneş-kum turizmi yaptırmak, ehemmiyetli bir bütçe tüketip hedef kitleyi es geçmek anlamına gelebilir. Bu sebeple Influencer ’ları tanıyan profesyonel marketing takımlarıyla beraber faaliyetler asıllaştırılmalıdır.”

Geçmişe Dair Rapor Usulü Uygulanmalı

Video marketing ’de galibiyet için bir başka usulün Influencer ’ın paylaşım geçmişini ve zaferini öğrenmek olduğunu ifade eden Digital Exchange Marketing takımı, şu ifadeleri kullandı:

“Bir yiyecek, kozmetik ya da elektronik ürünü tanıtmak isteyen marka, video marketinge de karar kıldıktan sonra geriye hangi Influencer ile çalışacağı geliyor. Bugün Influencer ’ların tamamı video marketing alanında faaliyet gösteriyor olsa da kaçının video marketing alanında uzman olduğu ve markaya geri dönüşünün ciro ile haysiyet çoğalışı yolunda bulunduğunu öğrenmek gerekiyor. Onun için Influencer ’ın evvelden yaptığı işler mevzusunda bir belge, bir arşiv bulunması gerekir. Bir Hayli Influencer ’de böyle bir belge ve delil bulamazsınız. Onlar takipçi rakamları ve alacakları fiyatları markaya sunar. Burada ehemmiyetli olan o Influencer ’ın yaptığı video marketing ’in nasıl bir netice elde ettiğine dair Performans Pazarlaması Raporu ’dur. 

Video kaç kere izlenmiş? İzleyenler videonun ilk 30, 60 ve 90 saniyesinde ne kadar izlemeye devam etmiş? Video hakkında izleyiciler tarafından kaç sosyal medya paylaşımı yapılmış? Video yayındayken ve sonrasında kaç harcayıcı, videoda verilen markanın internet satış sitesine girmiş ya da Pazar yerine erişmiş? Influencer harcayıcıya videodan sonra alışveriş yapıp yapmadıklarını bir anketle sormuş ve ne cevap almış? Videonun yayını sonrasında en yakın rakip nasıl bir aksiyon almış?

Elde bu bilgileri bulunmayan Influencer ya da onun ajansı ile çalışmak markaya zaman, haysiyet ve para kaybına neden olabilir. Video marketing yaparken kesinlikle Performans Pazarlaması Raporu ’nun da istenmesi gerekir.”

Yayınlanan Mecralar İyi Seçilmeli

Video marketing için yalnızca YouTube ’un düşünülmemesi gerektiğini ifade eden Digital Exchange Marketing Takımı, şu ifadeleri kullandı: 

“Bugün bir hayli sosyal medya kanalında video marketing en çok takip edilen içerikler arasında yer alıyor. 

İçeriğin özelliği: Kullanılan efektler, ses ve video programları Kimin sunduğu başka bir deyişle Influencer ’ın kimliği Hangi ürün ve hizmeti tanıttığı Harcayıcının ürünü ve hizmeti kullandığı zaman yaşayacağı tecrübeye en yakın tecrübeyi elde etmesi

Tüm bu unsurlar video marketing için ehemmiyetlidir. Yayınlanan mecra da ayrıca ehemmiyet taşır. YouTube ’da dakikalar süren bir video içeriğe imza atabilirsiniz. Büyük bir oteli başta sona dolaşabilirsiniz. Tiktok ’ta ise daha kısa ve ilk saniyeden itibaren ürünşan, markanın logosunun olduğu, satış alanının belirtildiği içerik yapmak gerekir. Twitter ’da yoğun gündem arasında harcayıcının alakasını sürükleyecek görselliğe daha önemseyen bir video marketing seçim edilebilir. Instagram ’da Reels ’de yeniden başta kozmetik, yiyecek ve tekstil olmak üzere çok izlenen kategorilere müteveccih video içerikler yapılabilir. LinkedIn her ne kadar bir iş sosyal medya platformu olsa da buradaki Influencer ’lar üzerinden takipçi kitlesine uygun aynı zamanda başta tatiller olmak üzere özel gün ve zamanlarda yapılacak etkinlikleri, beyaz-mavi yakalı şahısların gidebileceği etkinlikleri anlatan video marketing faaliyetleri asıllaştırılabilir.”

Günde 2.5 Saat Video İzliyoruz

Dünyada video pazarlamanın giderek çoğaldığını belirten Digital Exchange ’in CEO ’su Emrah Pamuk, “YouTube baz alındığında izleyicilerin yüzde 50 ’si Influencer marketing videolarına yorum yapıyor, yüzde 45 ’lik bir bölüm de satın alma meylini gösteriyor” dedi. Bu oranların Twitter, Facebook, Instagram, TikTok, LinkedIn gibi sosyal medya platformlarında da video marketing ’in yükselişiyle çoğaldığını kaydolan Pamuk, “Salgın yarıyılında dünyada video izleme oranı 2 katına çıktı ve takribî 2.5 saati buldu. Dolayısıyla video marketing de yükseliş kaydoldu. Bu alışkanlık internetten alışverişin yükselmesiyle beraber de sürüyor. Harcayıcı evvel videoları izliyor, sonra o ürünü alıyor ya da o sağlık kuruluşuna, otele, tamirciye gidiyor. Dolayısıyla alışveriş yapılan her alana ait ayrı bir video marketing usulü ile dili oluştu. Bunu da en iyi profesyonel ajanslar öğreniyor. Video marketing ’in niteliği günümüzde en iyi kamerayı, kurulumu, sesi, efekti kullanmak ile olmuyor, en iyi neticeyi almakla ölçümleniyor” dedi. 

Daha Fazla Görünürlük İçin Profesyonel Usuller

Video pazarlama ile bir ürün ve hizmetin 10 daha fazla görünürlük sağladığını aktaran Emrah Pamuk, “Sitenize özel videolar eklemek yalnızca pazarlamada galibiyetli olmasını sağlamaz, aynı zamanda Google aramalarında 53 kata kadar daha fazla görünür olmasını da birliktesi getirir” bilgisini paylaştı.” 

Bugün video yapımının internet sitesi ve Pazar yeri idaresiyle de doğrudan alakalı olduğunu belirten Digital Exchange CEO ’su Emrah Pamuk, “Tüm pazarlama faaliyetleri birbiriyle bütün geçimli olduğu zaman zaferin tutulmaması için hiçbir mesele kalmaz. Video marketing ’i internet satış sitenizin her sayfasında uygularsanız, harcayıcının sitede kalma ve alışveriş oranı çoğalır” dedi. Pamuk, “Bir ürünü satın alacak alıcının yüzde 73 ’ü o ürüne ait video görünce alışveriş yapmaktan yana seçim koyuyor. Bu da video pazarlamanın ehemmiyetini gösteriyor. İlk beş saniye kaideyi sebebiyle de hemen markanın görselinin olduğu, ne anlatıldığının dile getirildiği, satış sitesine manipülasyonun yapıldığı videoları seçim etmek gerekiyor” dedi. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı