Dünya Yedekleme Günü'nde önemli dosyalarınızı ve değerli anılarınızı koruma altına alın

PAYLAŞ
Dünya Yedekleme Günü'nde önemli dosyalarınızı ve değerli anılarınızı koruma altına alın
  • 0
  • 0
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

Bilgi kaybına karşı kaygısız kalmak, işiniz veya özel yaşamınızla alakalı kritik ehemmiyetteki dosyalara ciddi hasarlar verebilir

Siz henüz o çok ehemmiyetli yazıyı kaydolmadan bilgisayarınız donabilir, büyük sunumunuzdan evvel klavyenize sıcak bir meşrubat dökülebilir, emin uslu telefonunuz toplu taşımada bir anda cebinizden kaybolabilir… Tam bu bahtsızlıklar oldukça stresli ve herkesin kendiyle ilişkilendirebileceği senaryolar. Ancak bedelli dosyalarımız başka bir yerde gizliyse, bu senaryolar kulağa o kadar da asap bozucu gelmez.

Aile resimleri, videolar, vergi şartnameleri, mektep/üniversite belgeleri ve hatta iş belgeleri gibi dijital olarak gizlediğiniz tüm bilgileri düşünmek için 1 dakikanızı ayırın. Şayet evinizden idarediğiniz ufak bir firma sahibiyseniz, bu liste daha dahi kapsamlı olabilir.

Bilgileri kaybetmenin epey tatsız ama bir o kadar da yaygın bir hayli yolu var ve bunların çoğu maksatlı olarak silme harekâtından kaynaklanmıyor. Ponemon Enstitüsü tarafından yürütülen bir araştırma, bilgi kaybının yüzde 29 gibi afallatıcı bir oranının kaza neticeyi yaşandığını ortaya koyuyor. Her an asıllaşabilecek bu cins kullanıcı kaynaklı yanılgılar; tüm bilgisayarların neredeyse üçte birine halihazırda riskli makûs emelli yazılım bulaştığını gösteren bilgilerle birleştiğinde, ehemmiyetli dosyalarınız için görünmez ama asıl bir tehdit oluşturuyor.

Asıl şu ki, bir hayli şahıs dosyaların tesirli bir biçimde yedeklenmesi mevzusunda yeterli bilgiye sahip olmayabiliyor. Gitgide artan rakamda bilgisayar kullanıcısı bilgilerini yedeklerken, yakın yarıyılda yapılan bir ankete göre kullanıcıların yüzde 20 ’si bilgilerini hiçbir zaman yedeklemezken, sadece yüzde 26 ’lık bir kesim bunu senede bir kere yapıyor. 

31 Mart Dünya Yedekleme Günü, en sevdiğimiz resimleri, tüm bedelli dosya ve belgeleri yedeklemenin ehemmiyetini andırdırıyor.

Bilgi yedekleme için hem son kullanıcının hem de ufak firmaların uygulayabileceği kolay bir kural var: “3-2-1 Kuralı”. Bu kural şunları yapmanız gerektiğini söylüyor: 

•   Bilgilerinizin ÜÇ değişik kopyasını oluşturun: Biri ilk yedek, öbür ikisi kopya.

•   Yedeklemelerinizin kopyalarını İKİ değişik etrafa veya aygıt cinsine kaydolun.

•  Kadersiz bir vaka yaşanmasına karşı, yedeklediğiniz kopyalardan BİRİNİ değişik bir lokasyonda tutun.

Bu kurallar çok net bir suali akla getiriyor: Bahsedilen bu ek kopyalar nerede saklanmalı? Bilgi depolamada dünya lideri olan Western Digital, yüksek kapasiteli masa üstü depolama mahsullerinden hareket halindeyken de kolayca taşınabilir sürücülere kadar, bilgilerinizin korunmasına dayanakçı olan çok muhtelif harici depolama çözümleri sunuyor. 

Zamandan ve paradan tasarruf etmek ve güçlüklerden sakınmak için kolay çözümler

Western Digital, bilgileri yedekleme stresini ortadan kaldıran bir hayli çözüm sunuyor. Tek yapmanız gereken aygıtınıza bir sürücü bağlamak, WD yazılımını yüklemek ve ardından resimlerinizi, müziklerinizi, videolarınızı ve çok daha aşırısını yedeklemeye başlamak.

WD My Passport™ taşınabilir sürücü acelesi, 1 TB ’tan 5 TB ’a1 kadar muhtelif kapasitelerle avucunuzun içine sığacak kadar ufak ebatlarıyla hem PC hem de Mac geçimliliği sunuyor. Bu özellik kullanıcılara; bir aile tatilinde sürükledikleri resimleri ve videoları kaydolmak için yeterli depolama alanı olduğunu öğrenmenin rahatlığını sunuyor. Bunun yanında, video ve müzik gibi değişik multimedya dosyalarını rastgele bir bilgisayardan doğrudan My Passport sürücüsüne otomatik kumpaslı olarak yedeklemek için de harikulade bir aygıt. Şifre gözetmeli yerleşik 256 bit AES teçhizat şifrelemesini de ilavelerseniz, saklılık ve güvenlik mevzusunda da içiniz tamamen rahat olabilir. 

Daha büyük dosyalar için çok daha süratli performans mı arıyorsunuz? WD My Passport SSD bütün de bunu vadediyor. 4TB1 ’a kadar depolama kapasitesine, 1050MB/s2 ’ye varan okuma süratine ve 1000MB/sn2‘ye varan yazma süratine sahip bu gelişmiş sürücü, kullanıcıların dosyalarına ve bilgilerine istedikleri zaman ulaşmalarını sağlıyor. Sürücü ile beraber verilen yedekleme yazılımı, yüksek kapasiteli dosyaların kolay bir biçimde yedeklenmesini kolaylaştırıyor. 

WD My Book™ ise sahip olduğu belgeleri ev veya bürosunda yakalamayı seçim eden kullanıcılar için planlandı. Yeni tanıtılan 22TB1 depolama kapasitesiyle beraber My Book, taşınabilir SSD ve HDD ’ler, hafıza kartları ve USB flash sürücüler dahil olmak üzere muhtelif modellerle binlerce belge, resim ve videoyu yedekleme ve gizleme özelliği ve bunları tek bir aygıtta organize ve kolay biçimde bir araya getirme fırsatı sunuyor. Daha güçlü depolama ihtimali arayanlar için, RAID için optimize edilmiş ve Western Digital sürücüleriyle donatılmış 44TB1 kapasiteye sahip My Book Duo, koliden çıkar çıkmaz maksimum süratte ve kapasitede çalışmaya hazır. 

Son olarak; uslu telefonlarınızı yedeklemek istiyorsanız, Western Digital iPhone ve Android makineler için SanDisk® iXpand® Flash Drive Luxe ve SanDisk Ultra® Dual Drive Luxe USB Type-C™ flash sürücüleri de kullanıma sunuyor.

iXpand Luxe; resimleri, videoları, bireyleri ve çok daha aşırısını yedeklemeye imkân tanıyan, özellikle aralıksız hareket halinde olan iPhone kullanıcıları için oldukça ideal bir tercih. Uslu telefon ile USB Type-C bilgisayar, tablet veya telefonunuz arasında süratli bir biçimde dosya aktarımı yapmak için yüksek süratli USB 3.0 konektörünü aygıtınıza bağlamanız yeterli. 64 GB, 128 GB ve 256 GB kapasite alternatifleri ile gelen aygıt şifre gözetmesi sağlarken, çift emelli döner tasarım konektörleri korur ve anahtarlık halkası, dışarıdayken de makineyi yanınızda taşımanızı kolaylaştırır.

Öbür yandan SanDisk Ultra Dual Drive Luxe, Android kullanıcılarının dosyaları USB Type-C uslu telefon, tablet, Mac bilgisayarlar ve öbür USB Type-A bilgisayarlar arasında kolayca taşımalarını ve mobil makinelerinde depolama alanı açmalarını sağlıyor. 1 TB ’a1 kadar depolama alanı ile gelen aygıt, 150 MB/sn2 ’ye varan okuma süratinde süratli dosya transferi özelliğine sahip ve bir anahtarlığa takılabilecek kadar kolay taşınabilir bir ebatta. 

 

Kaynak: adamnedio.com