Dünyada siber riskleri 7/24 izleyen Palo Alto Networks takımı Unit 42 açıklıyor; Online seyahat işlemleriyle bağlantılı dolandırıcılık girişimleri 2023'te arttı

PAYLAŞ
Dünyada siber riskleri 7/24 izleyen Palo Alto Networks takımı Unit 42 açıklıyor; Online seyahat işlemleriyle bağlantılı dolandırıcılık girişimleri 2023'te arttı
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Küresel Siber Güvenlik lideri Palo Alto Networks ’nam istihbarat üniteyi Unit 42 ’nin baş analisti Anna Chung yaz aylarında artan seyahatler ve tatil tüketmeleriyle beraber oltalama phishing ataklarının da yüksek oranda arttığını dikkat topluyor. Bu hamlelere karşı bazı temkinler paylaşan Chung, Avrupa ’daki emniyet görevlilerine siber kabahat faaliyetleri mevzusunda danışmanlık yapıyor.

Mekteplerin kapanmasıyla beraber pek çok aile tatile çıkmak için havalimanlarına ve öbür erişim merkezlerine akın ediyor. Bilgiler, tatil tüketmelerinin bu sene 2022 ’ye mukayeseyle yüksek oranda çoğaldığına işaret ediyor. Misalin, Türkiye ’nin de dahil olduğu EMEA bölgesinde koli tatil rezervasyonlarında evvelki seneye göre yüzde 27 oranında bir çoğalış olurken 2023 ’nam ilk üç ayında uçak bileti satışlarının yüzde 36 yükseldiği görülüyor Cardlytics.

Geçen sene sonuna göre hücumlar ikiye sabretti!

Tatil tüketmeleri çoğalırken para ve şahsi bilgilerimizi çalmak için kendilerini seyahat markaları gibi gösteren phishing oltalama hücumlarında çoğalış olduğu ehemmiyetli bir reel. Küresel Siber Güvenlik lideri Palo Alto Networks ’nam istihbarat üniteyi Unit 42 ’nin baş analisti Anna Chung‘un seyahatle alakalı oltalama hamleleri mevzusundaki yeni bir tahlili bu cins siber kabahat hamlelerinin geçen seneye göre çok daha fazla olacağını öngörüyor. Bu güzergahta aynı bölgede 2023 Nisan ayında zirve yapan oltalama hamlelerinin 2022 ’nin zirvesi aralık ayına göre ikiye dayanmış olduğu görülüyor. 

Avrupa ’daki emniyet görevlilerine siber kabahat faaliyetleri mevzusunda danışmanlık yapan Anna Chung tatilcilerin nasıl hedeflendiğini şöyle anlatıyor: 

“En yaygın oltalama teşebbüsleri dolandırıcıların kendilerini tanınmış markalar ve hizmet sağlayıcıları gibi göstermesi biçiminde oluyor. Böylece dolandırıcılık faaliyetleri daha zaferli olabiliyor zira kullanıcılar bu cins oltalama sitelerini hizmet sağlayıcılarının resmi siteleriyle karıştırabiliyor. Bu cins hücumlar bireyleri parasal hasar, bilgi firariyi veya hesapların ele geçirilmesi gibi tehlikelere maruz vazgeçmenin yanı gizeme seyahat hizmeti sağlayıcılarının haysiyetini de yaralayabiliyor. Öbür yandan bu sene seyahat hizmeti sağlayıcıları üzerindeki baskının yüksek olduğunu özellikle vurgulamak gerekiyor. Dark Web ve öbür yeraltı pazaryerlerinde faaliyet gösteren sahte seyahat firmalarının son derece faal olduğunu gözlemliyoruz. Bu dolandırıcılar genellikle bireylere yüzde 60 ’a varan büyük indirimlerle otel rezervasyonları, vasıta kiralama ve uçak biletleri/turlar öneri ediyor. Bir Hayliyi bu hizmetler için tanınmış seyahat rezervasyon sitelerinden faydalanıyor ve çalınmış bilgilerle ödeme yapıyor. 

Oltalama hamlelerinin 2023 ’teki yükselme trendi göz önüne alındığında yolcular ve seyahat sektörünün dolandırıcılar açısından hasılatlı bir hedef olmaya devam ettiğini ifade eden Chung, suni zihin yardımlı oltalama vasıtalarının ve tekniklerinin geliştirilmesi sebebiyle seyahat sektörü dahil herkesin tetikte olması gerektiğinin altını çiziyor. 

Anna Chung tatil fırsatları arayanlara şunları öneriyor: 

1-  Bir bireyin hesap ayarları veya şahsi bilgileriyle alakalı olanlar veya acil gidişat hissi uyandıranlar dahil olmak üzere her türlü kuşkulu e-posta iletisindeki linklere veya ilavelere tıklarken tedbirli olun.

2-  Gelen kutunuzdaki kuşkulu e-postalarda yollayıcının adresini doğrulayın.

3-  Login bilgilerinizi girmeden evvel her web sitesinin URL ’sini ve güvenlik sertifikasını iki kere hakimiyet edin.

4-  Oltalama hücumu olduğundan şüphelendiğiniz teşebbüsleri bildirin.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı