E-imzada e-devlet basitliği

PAYLAŞ
E-imzada e-devlet basitliği
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Elektronik imza alacak şahısların kimlik hakimiyet süreçleri artık e-devlet kapısından asıllaştırılabilecek. Elektronik etrafta legal geçerli imza atmayı sağlayan elektronik imza, e-devlet üzerinden kimlik doğrulama alternatifi ile alınabilecek.  

Elektronik imza alırken asıllaştırılan kimlik doğrulama adımı e-devlet üzerinden yapılabilecek. E-devlet kapısına internet bankacılığı üzerinden, T.C kimlik kartıyla veya mobil bankacılık üzerinden giriş yapılarak kimlik doğrulama harekâtı reelleştirilebiliyor. E-imza almak isteyen yurttaşlar e-guven adresine girerek lüzumları olan elektronik imza kolisini sipariş verdikten sonra e-Devlet ’e girerek kimlik doğrulaması için onay verdiklerinde müracaatları alınmış oluyor. 

Sürat ve basitlik e-imzanın tabiatında var

E-devlet üzerinden kimlik doğrulama yapabilme basitliğinin avantajına dikkat toplayan E-GÜVEN Genel Müdürü İlker Türkoğlu, “E-imza almak isteyenlerin kimlik doğrulama harekâtlarını e-devlet kapısı üzerinden yapabilmeleri, zaman ve kağıt tasarrufu sağlayacak, iş ve operasyonları süratlendirecek. Yapılan tertip etmeler, elektronik imza sahibi olmak isteyenlerin e-imzanın tabiatında olan sürat ve basitlik avantajlarından daha rahat yararlanmalarının ve uzun vadede elektronik mutasyonun süratlenmesinin de önünü açıyor.” açıklamasında bulundu.

Yurttaş rahat edecek 

Bu yenilikle birlikte artık kimlik doğrulamak için notere veya elektronik sertifika hizmet sağlayıcısına gitmeye gerek kalmayacak.  Yurttaş isterse E-GÜVEN tarafından verilen adreste kimlik doğrulama veya uzaktan kimlik doğrulama hizmetini almaya devam edebilirken, isterse de kimlik doğrulama operasyonunu e-devlet üzerinden yapabilecek.

 

Kaynak: adamnedio.com