EPDK’dan 40 şirkete ceza: Milyarlarca lira tüketicilere iade edilecek

PAYLAŞ
EPDK’dan 40 şirkete ceza: Milyarlarca lira tüketicilere iade edilecek
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, Azami Uzlaştırma Maliyet Mekanizması kapsamında hakikat dışı bildirimleri tespit edilen 40 firma hakkında yönetimsel soruşturma açılacağını ve işletmelerin harcayıcılara 11 milyar liradan fazla geri ödeme yapacağını açıkladı.

Enerji Piyasası Tertip Etme Kurumu’ndan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu yapılan açıklamada, son aylarda beynelmilel piyasalardaki inanılmaz maliyet çoğalışlarının talep güvenliğini sekteye uğratmaması ve harcayıcıların bu maliyet çoğalışlarından korunması için 1 Nisan 2022’de Azami Uzlaştırma Maliyet Mekanizması’nın AUF geçici bir vakit için uygulamaya alındığı hatırlatıldı.

Ekim 2022’de 6 ay uzatılan mekanizmanın katkısıyla Türkiye’de hiçbir santralin kapatılmadığı bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Müessesemiz bu süreçte maliyet hareketlerini titizlikle takip etmekte, AUF kapsamında zorunlu müdahaleler tezlikle yapılmaktadır. Sabit maliyetli olan ve harcayıcıları gözettiği için AUF kapsamına alınmayan ikili uyuşmalar da EPİAŞ ’a sunularak güvence altına alınmıştır.

Harcayıcı faturasına yansıtılacak

 Perşembe günü yapılan buluşmada heyetimiz bu uyuşmalar kapsamında yanlışlıkla ya da maksatlı olarak EPİAŞ’a yapılan hakikat dışı bildirimler nedeni ile 40 firma hakkında yönetimsel soruşturma açılmasına ve 10 milyar 208 milyon 222 bin 680 liranın geri ödenmesine karar vermiştir. Faiziyle beraber 11 milyar lirayı aşan bu tutar AUF mekanizmasının doğası gereği maliyet düşüşü olarak doğrudan harcayıcılarımızın faturasına yansıtılacaktır.”