Ericsson RedCap Çözümüyle 5G Teknolojilerinde Öncülüğünü Sürdürüyor

PAYLAŞ
Ericsson RedCap Çözümüyle 5G Teknolojilerinde Öncülüğünü Sürdürüyor
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Ericsson, yeni kısıtlı kapasiteli Radyo Ulaşım Ağı RAN yazılımını tanıttı. Yazılımın uslu saatler, öbür giyilebilir teknolojiler ve endüstriyel sensörler gibi yeni veya mevcut kullanım senaryolarını daha kolay hale getirerek makinelerin batarya ömrünü uzatması ve yeni 5G kullanım imkânlarının önünü açması hedefleniyor.

Ericsson RedCap kısıtlı kapasite çözümünün Ericsson tarafından başka bir teçhizata gerek olmadan desteklenen Bağımsız 5G 5G SA ağlarına ek bir yazılım olarak Kasım 2023 ’te piyasaya sunulması tasarlanıyor. RedCap, 5G ağlarına bağlanabilen yeni makine cinsleri için ekosistemi kuvvetlendirecek.

Yeni kapasitelerle donatılmış ve genişletilmiş Yeni Radyo NR makine ekosistemi, 5G kullanımını daha da artıracak. Ericsson RedCap, makinelerin enerji tüketimini optimize etmek için daha kolay prosedürleri destekleyecek ve şu anda yalnızca LTE makinelerle kullanılabilen giyilebilir teknolojilerin kullanımına da imkân sağlayacak.

Ericsson ’un Ağ Çözümleri İdareyicisi  David Hammarwall, mevzu ile alakalı şunları söyledi: ‘ ’Ericsson RedCap, 5G ’nin tüm kapasitesine lüzum dinlemeyen makineler için yeni imkânlar yaratacak. RedCap yazılımı, harcayıcılara müteveccih geliştirilen giyilebilir teknolojilerden endüstriyel emelli sensörlere kadar bir hayli alanda, 5G iletişimini maliyet ve enerji açısından verimli bir biçimde kullanma ihtimali sağlayarak iyileştirecek. ’ ’

Yeni 5G radyo ulaşım ağı RAN yazılım çözümü sayesinde bağlantı hizmet sağlayıcıları, frekans ayrılmalı dupleks FDD ve zaman ayrılmalı dupleks TDD spektrumlarında muhtelif harcayıcı ve müessesesel kullanım senaryoları için daha fazla irtibat alternatifi sunabilir ve endüstriyel civarlarda irtibat ihtimali sağlayabilir hale gelecek.Ericsson RedCap, giriş segmentindeki  giyilebilir çoğaldırılmış asıllık AR teknolojileri, güvenlik kamerası teçhizatları, endüstriyel sensörler ve uslu ağlar gibi daha az karışık aygıtları destekleyecek. Yeni çözüm, mevcut LTE ’nin giriş  kategorilerine göre daha fazla enerji tasarrufu sağlayarak, giyilebilir teknoloji OEM orijinal donanım üreticisi sanayisinin dikkatini çekti. 

Mevzuyla alakalı yorumda bulunan Verizon Teknoloji Tasarılamadan Mesul Başkan Yardımcısı Bill Stone, şu ifadeleri kullandı: “5G, esasında, yüksek seviyede şahsileştirme imkânları sunan bir hizmet. Ericsson ’un Yeni Radyo NR RedCapçözümünün evrimi, bizim 5G ağımız kapsamında kullanımda olan gelişmiş teknolojilerle birleştirildiğinde bir hayli değişik aygıtta şahsileştirilebilirliği muhtemel kılacak. Bu sayede ağ kaynaklarımızı verimli bir biçimde tahsis etmemizi sağlarken, bize aynı zamanda alıcılarımıza en iyi hizmeti sunma olanağını tanıyacak. Bu teknolojik ilerlemenin 5G ekosisteminin gelişimine nasıl katkı sağlayacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.” 

Ericsson bir hayli değişik 5G aygıtını pazara taşımak için önde gelen yonga seti tedarikçileri ile iş birliği yapıyor. MediaTek Kablosuz Bağlantı Sistemleri & Ortaklıklar Genel Müdürü HC Hwang mevzuyla alakalı şunları söyledi: “MediaTek ’in şu anda geliştirmekte olduğu 5G RedCap ’i destekleyen çözümleri kuşkusuz Ericsson ’un altyapısının hazır oluşundan yararlanacak. Böylece bu çözümler, cerrahların, harcayıcıların ve işletmelerin inovatif 5G ürün ve hizmetlerinden süratlice faydalanmasını sağlayacak. ’ ’

5G Ekosistemini Genişleten NR RedCap: Daha Fazla İrtibat, Daha Az Karışıklık

NR RedCap, 5G ağlarında daha fazla irtibat kurulmasını sağlayarak 5G ekosisteminin genişlemesine katkı sağlayacak bir makine kategorisi olarak öne çıkıyor.Bunu da, 5G etraflarında kullanılan Düşük Güçlü Geniş Alan LPWA ve Ultra-güvenlikli Düşük Gecikmeli Telekomünikasyon URLLC arasındaki kapasite ve karışıklık farkını kapatarak yapıyor ve vasati kullanım senaryoları için optimize edilmiş bir tasarım ile ortaya çıkarıyor. 

RedCap çözümünün, giyilebilir teknolojiler ve endüstriyel sensörler gibi makinelere düşük maliyetli entegrasyon sunmak ismine makine platformlarının karışıklığını, ebadını ve kapasitelerini tesirli bir biçimde eksilteceği öngörülüyor. İlk olarak 3GPP Versiyon 17 ’de tanıtılan bir konseptin parçası olan RedCap, mevcut 5G teknolojisinin yüksek performans kapasitesine her zaman lüzum dinlemeyen muhtelif kullanım imkânlarını daha az maliyetli bir biçimde desteklemek için gereken verim, batarya ömrü, karışıklık ve makine yoğunluğu özelliklerini bir arada sunuyor. 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı