EYT’de ilk maaşlar ne zaman yatırılacak? Bakan Bilgin tarih verdi

PAYLAŞ
EYT’de ilk maaşlar ne zaman yatırılacak? Bakan Bilgin tarih verdi
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Binlerce çalışanın gündeminde yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Eyt meselesinde düğüm, 2022’nin sonlarına doğru Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe’de tertip edilen zirve sonrası yaptığı açıklama çözülmüştü. Yeni tertip etmeyle, yaş hududu olmaksızın 8 Eylül 1999 tarihinden evvel sigorta başlangıcı olanlar için emeklilik kapısı açılıyor.

EYT BEKLEYENLERİN GÖZÜ KULAĞI MECLİS’TE

İlk ücretlerini almak için sanki gün sayan binlerce yurttaş, bir yandan tertip etmenin ne zaman meclise geleceğini takip ederken bir yandan da yetkililerden gelen açıklamalara kilitlenmiş vaziyette. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Eyt bize geldikten sonra Meclis’te 10 günlük bir çalışma süresi gerekir, Bakanlık henüz çalışmayı yollamadı. Bizden bir tarih istemeyin” ifadelerini kullanmıştı.

İLK AYLIKLAR ŞUBAT VEYAHUT MARTTA UYUYACAK

Eyt tertip etmesiyle alakalı son açıklama ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. Kurul düzeyinin ay sonunu bulabileceğini ve ayın sonunda ise Tasarı ve Bütçe Komisyonu’na gidebileceğini ifade eden Bakan Bilgin, ilk aylıkların şubat veyahut mart ayında bağlanabileceğini söyledi.

EYT YASASI KİMLERİ KAPSAYACAK?

23 senelik problemin çözümüne ait öneri, 8 Eylül 1999’dan evvel çalışmaya başlayanları kapsayacak. Tertip Etmeyle takribî 2 milyon 250 bin yurttaşın emekli olma hakkı kazanacak.

Eyt‘den faydalanabilmek için;

8 Eylül 1999 evvelinde sigorta kaydının bulunması,5 bin prim gün sayısının bitirilmiş olması,Erkekler için 25 sene, kadınlar için ise 20 sene sigortalılık vaktinin dolması gerekiyor.

Örneğin tertip etme, 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girdiğinde 5 bin prim gün sayısını tamamalmış ve 1 Eylül 1999’da sigortaya kaydı olan bir erkek çalışan prim gün sayısı dolmasına karşın 25 sene sigortalılık süresi 1 Eylül 2024’te dolacağı için tertip etmeye ancak 1 Eylül 2024’te müracaat etebilecek. Yeniden aynı tarihte başka bir deyişle 1 Eylül 1999’da sigortaya kaydolmuş kadın çalışan tertip etme 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girerse tertip etmeden faydalanabilecek. Ancak bu çalışanın prim gün sayısı 5 bin günden az ise bu çalışan sigortalılık vaktini tamnalamasına rağmen prim gün sayısını bitirdiğinde ancak EYT tertip etmesine müracaat etebilecek.

BAŞVURULAR E-DEVLET’DERİ ALINACAK

EYT tertip etmesinin açıklanmasının ardından yurttaşların SGK önünde uzun kuyruklar oluşturduğu andırdırılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, buna gerek olmadığının altını çizerek, harekâtların E-Devlet’deri müracaatların belirtti.

Vedat Bilgin EYT Ekonomi Haberler