Filiz Dağ “Dünya, Robotları, Uzayı, Genetiği, Yapay Zekayı ve Dijital Sanatları Konuşurken, Bizlerin Buna Seyirci Kalması Mümkün Olamaz!”

PAYLAŞ
Filiz Dağ “Dünya, Robotları, Uzayı, Genetiği, Yapay Zekayı ve Dijital Sanatları Konuşurken, Bizlerin Buna Seyirci Kalması Mümkün Olamaz!”
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Evrensel Bilim Kurgu ve Mucizevi Film Şenliği; geleceğin teknolojik taşıtları ve bilimin sınırsız imkânlarının sanatla toplandığı unutulmaz bir tecrübe için gün sayıyor. Şenliğin Yönetimsel Direktörü; Filiz Dağ, şenlik ile alakalı ehemmiyetli noktaların altını çizdi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ’nün katkılarıyla tertip edilen, 2.Evrensel Bilim Kurgu ve Mucizevi Film Şenliği; Beynelmilel Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği ’nin organizasyonu ile 26-29 Eylül tarihleri arasında hakikatleşecek. 

Evrensel Bilim Kurgu ve Mucizevi Film Şenliği ’nin Cumhuriyet tarihinde alanında ilk olma özelliğini taşıdığını ifade eden Filiz Dağ, ülkemizi bilim kurgu yüklü mucizevi bir yolculuğa çıkarmanın mutluluğunu ve heyecanını taşıdıklarını dile getirdi. Takım olarak bilim ve sanat diyerek adadıkları yaşamın meyvelerini topladıklarını laflarına ilave eden Dağ, tümcesine şöyle devam etti; “Özellikle yeni neslimizin de ilgi duyduğu görsel efektlerin, bilimsel içeriklerin hatta reyin dünyasının hikâyelerinde onları karşılamayı, bu alanda içerik üretenleri desteklemek istiyoruz. Dünya, robotları, uzayı, genetiği, suni zihni, dijital sanatları kısaca geleceği ve cemiyetleri planlamayı konuşurken, bizlerin seyirci kalması muhtemel olamaz.” biçiminde belirtti.

Şenlikte yer alan uzman takımı üzerine de değinen Filiz Dağ; “İsmimizden de anlaşıldığı üzere uzay turizminin konuşulduğu günümüzde, şenliğimizde beynelmilel değil evrenselliğe vurgu yapıyoruz. Bakarsınız birkaç sene sonra bir jüri azamız bir uzay istasyonundan katılımda bulunur. Şimdiden şenliğimizin tüm katılımcıları, müsabakacılarından jürilerine hatta takım dostlarımıza kadar dünyanın değişik ülkelerindenler.” Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünyada bir ilk olarak suni akıl takviyeli bir afiş ürettiklerini ifade eden Filiz Dağ, film afişi biçiminde tertip edilen şenlik afişlerini ilk yıldan itibaren ethereum üzerinden NFT olarak katılımcılara hediye ve birer anı olarak verdiklerinin altını çizdi. Şenliğin ilk yılından itibaren film izleme kültürünü ileriye taşıdıklarını belirten Dağ, teknoloji ve sanatın birleştiği şenlikte katılımcıları VR gözlükler, 3D yazıcılar, metaverse tecrübeyi, dijital sanatlar eşliğinde sohbetler ve müzik performansların beklediğini belirtti.

 Şenliğin gelecek yarıyıllarda ne gibi yeniliklerle sahneye çıkacağına değinen Filiz Dağ; “Önümüzdeki yıl şenliğimizin bütün bir şenlik olmasına kastediyorum. Beynelmilel bir müzik grubunun konseri, caddelerde alaylar, tematik kostüm partisi, 3D ve 5D tecrübe alanları, bilim insanlarıyla sohbetler, Güney Kore, Hollywood ve Bollywood oyuncuları, senaryocular ve dijital sanatçılarla atölyeler ile VFX kampları… Hayalim ise şenliğimizin yurt dışına bir marka olarak açılması, bunu yaparken de her yıl seçeceğimiz izleyici ve müsabakacılarımızdan kimilerini yurt dışında tasarladığımız yerlere de yollayabilmek. Misal vermek gerekirse: Universal Stüdyoları, Kanada, Avustralya ve Güney Kore VFX merkezleri hatta NASA, MIT Motion Lab ’ler, kimi zaman da Mısır piramitleri ve Çin Seddi. Dünyayı, tarihini, mimarisini, kullanılan teknolojileri görmelerini, o havayı tecrübelemelerini sağlayıp yaratıcılıklarının büyümesini sağlayacağız.” 

Şenliklerin tekelleşmesi ve monotonlaşmasını istemediklerini ve bunun değişmesi gerektiğini laflarına ilave eden Filiz Dağ, “Yeni nesil içerikleri, üreticileri ve öteki şenlikleri kendimize rakip olarak görmüyoruz. Aksine her birini desteklemek emelinde ve hevesindeyiz zira yapacağımız çok şey var.” 

Evrensel Bilim Kurgu ve Mucizevi Film Şenliği” ile alakalı ayrıntılı bilgi için https://us3f.com/ adresli internet sitesini ziyaret edebilirler. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı