Finans ve IT Profesyonelleri Esneklik Çağına Uyum İçin Buluştu

PAYLAŞ
Finans ve IT Profesyonelleri Esneklik Çağına Uyum İçin Buluştu
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Dünya çapında vergi geçimliliği ve vergi yazılımları konusunda lider konumdaki Sovos, teknolojik ve ekonomik büyümeler ışığında e-mutasyon sektörünün bugünü ve geleceğinin konuşulduğu, başkalaşıma geçim için esneklik marifetlerinin ele alındığı bir buluşmaya ev sahipliği yaptı

Evrensel vergi yazılımları lideri Sovos ’un ev sahipliğinde 9 Mayıs ’ta İstanbul ’daki Divan Kuruçeşme ’de asıllaşan Esneklik Çağına Geçim Buluşması ’na değişik sektörlerden 400 ’ü aşkın şahıs katıldı. Özellikle finans ve IT profesyonellerinin yoğun alaka gösterdiği faallikte e-mutasyon alanında firmaları gelecek yarıyılda neler beklediği, yeni regülasyonlar hakkında bilgiler, ekonomik ve teknolojik büyümeler ışığında firmaların esnek çözümler sunmasının ehemmiyeti ve yolları, SAP S/4Hana geçişi ve bulut tabanlı e-mutasyon çözümlerinin avantajları mevzuları ele alındı. Faalliğin son seansında ise Prof. Dr. Özgür Demirtaş, firmaların finansal sürdürülebilirlikleri için dikkat etmesi gerekenleri anlattı. Osmanlı ’da vergiye ‘imdadiye ’ dendiğini, genellikle savaş zamanında sefere çıkan ordunun lüzumu sebebiyle millete imdadiye salındığını aktaran Demirtaş, verginin her yarıyılda kompleksleşerek varlığını sürdürdüğünü, bununla alakalı kurulan sistemlerin de ehemmiyetini gözeteceğini belirtti. 

E-mutasyon Pazar Büyüklüğü 2.6 Milyar TL ’ye Erişecek

Sovos Türkiye Ülke Müdürü Elçim Sirek faalliğin açılış konuşmasında Türkiye ’nin e-mutasyon konusunda dünyadaki liderliğine dikkat çekti. Sirek sözlerini şöyle sürdürdü: “E-mutasyon yolculuğuna 2012 senesinde e-Defter gerekliliği ile başlayan Türkiye, şu anda neredeyse tüm şahıs işletmelerinin e-fatura kullanımının gerekli olacağı bir yapıya doğru ilerliyor. Bugün geldiğimiz noktada öteki ülkelerin hükümetlerine verginin dijital mutasyonuyla alakalı danışmanlık veriyoruz. Sadece Sovos olarak, Türkiye ’deki Ar-Ge merkezlerimizde geliştirdiğimiz ürünler 61 ülkede kullanılıyor. 2020 ’de 670 Milyon TL olan e-mutasyon sektörü pazar büyüklüğü, 2022 ’de 1.041 Milyar TL ’ye erişti. İki senede yüzde 55 ’lik bir sihrime söz konusu. 2026 ’da ise pazar büyüklüğünün 2.6 Milyar TL olmasını bekliyoruz. Bu yarıyılda gelişmenin ise ancak alıcılarımıza ve iş ortaklarımıza esnek ürünler sunarak reelleşeceğine inanıyoruz.”

“Esneyemeyeceğimiz Tek Alan Siber Güvenlik”

Sovos Türkiye ’nin alıcıları ve iş ortaklarından Uno, Turkuvaz Medya, GlassHouse, Türk Hava Yolları, Titak, İkas, Hitsoft, Logosoft sözcüleri de e-mutasyon entegrasyon süreçleri, SAP geçişleri, bulut tabanlı çözümler ve siber güvenlik mevzularında tecrübelerini paylaşmak üzere seanslarda yer aldılar. Sovos ’un siber güvenlik konusundaki hassasiyetine, bilgi güvenliği yaklaşımının tüm çalışma alanlarını kapsamasına, küresel teftişlerden geçen sertifikalı bilgi merkezlerine, kumpaslı olarak risk incelemeleri yapması ve 7/24 kesintisiz çalışan sistemler sunmasının ehemmiyetine vurgu yapıldı. 

Yeni Kontör Yaklaşımı Esnek Kolilerden Oluşuyor

Sovos Türkiye ’nin yeni kontör yaklaşımı da bu buluşmada açıklandı. Tek tip ürün/hizmet ve adet bazlı kontör kutularının artık temennileri karşılamadığı belirtilirken; alıcıların, satış sonrası destek, fatura/mail şahısselleştirme, entegrasyon ve kullanım usulü, fatura bildirimleri ve kullanıcı sayıları gibi değişikleşen gereksinimlerine esnek çözümler sunulan yeni bir sisteme geçildiği bildirildi. Buna göre e-fatura gibi e-belgeleri daha az adette kullanan alıcılar sadece asgari gereksinime göre tasarlanan başlangıç kutusunu kullanırken, isteyenler standart ve premium isimli ek üyelik kutularını seçim edebilecek. Böylece kullanmayacağı özellik için ödeme yapmayacak ve maliyet avantajı sağlayacak.

E-belge Kullanıcıları Gider Pusulasının Da Elektronik Olmasını İstiyor

Esneklik Çağına Geçim Buluşması ’nın seanslarından birinde anketler yapılarak kullanıcıların e-belgelerden temennileri de bilindi. Buna göre, e-belge kullanıcıları tarafından elektronik civara taşınması ve faal olarak kullanılması en çok istenen belge, henüz teknik rehberleri yayınlanmamış olan ‘gider pusulası ’ oldu. Onu dekont, makbuz ve pasaport izledi. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı