Galata Wind Avrupa'da toplamda 300 MW kapasiteli güneş enerji santrali projeleri geliştirecek

PAYLAŞ
Galata Wind Avrupa'da toplamda 300 MW kapasiteli güneş enerji santrali projeleri geliştirecek
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

 

2030 senesinde yenilenebilir enerji alanında evrensel bir oyuncu olmayı hedefleyen Galata Wind, Avrupa ’da bulunan iki işletmeyle toplamda 300 MW kapasiteli güneş enerji santrali projesi geliştirebilmek üzere iki kontrat imza attı. 

Galata Wind, yenilenebilir enerji alanında gelişerek evrensel bir oyuncu olma maksadı çerçevesinde Avrupa ’da yerleşik iki ayrı proje geliştirme işletmesi ile toplamda 300 MW kapasiteli güneş enerji santrali projesi geliştirebilmek emeliyle iki ayrı kontrat imza attı. Takribî 18-24 aylık zamanda geliştirilecek olan projelerin ardından güneş enerji santrallerinin Galata Wind ’in 2025 sene sonu gayelerine uygun olarak devreye alınması tasarlanıyor. 

Galata Wind yatırımcılarına vaat ettiği biçimde, yurt dışında yenilenebilir enerji yatırımları hakikatleştirebilmek üzere çalışmalarına kesintisiz devam ediyor. Bu kapsamda işletme, Hollanda ’da %100 kendi iştiraki olan ve yurt dışındaki yatırımların konsolide edilmesini ve faal koordinasyonu sağlayacak olan Galata Wind Energy Evrensel BV ünvanlı yeni bir bağlı ortaklık kurduğunu açıkladı. İlk etapta yeni kurulan işletmenin anaparasının 1 milyon Euro olması kastediliyor. 2025 seneyi sonu amacını mevcut 269 MW ’lık portföyünü 550 MW ’a çıkarmak olarak açıklayan ve gelişmesini Türkiye ve Avrupa ’da hakikatleştirmeyi tasarlayan Galata Wind, bu teşebbüsüyle niyete daha da yanaşıyor. 

Galata Wind daha evvel 2025 sihrime taktiği kapsamında 2023-2024 senelerinde yatırımlarının ivme kazanacağını açıklamıştı. Bu kapsamda işletme yurt içi ve yurt dışında satın alım fırsatlarını yakından takip etmeye devam ederken Avrupa ’da ülke siyasetine göre uzun vadeli elektrik satış sözleşmeleri PPA olan inşaata hazır projeler veya sıfırdan geliştirilecek olan rüzgâr ve güneş projeleri ile ilgileniyor. Ayrıca, altyapıları hazır mevcut santrallerinde tasarlanan kapasite çoğalışları kapsamında Mersin RES ’deki 39 MW ’lık ek kapasite inşaatına 2023 sene sonunda başlanılması kastedilirken, Taşpınar RES ’deki 13 MW ’lık kapasite artırımının ise 2023 seneyi sonunda devreye alınması tasarlanıyor.  Galata Wind, Bursa ’daki Hibrit GES yatırımının ilk fazını da devreye almaya çok yakın. İşletme, kendisine ait santrallerde 3 sene içinde yapılması tasarlanan kapasite çoğalış projelerini finanse etmek üzere 2022 senesinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD ile 45 milyon Amerika Birleşik Devletleri doları meblağında ve 2029 seneyi vadeli bir kredi uyuşması imza atmıştı. Hem ülke ekonomisine hem de işletmenin sihrime vizyonuna katkıda bulunacak yatırımlarla efor kazanarak gayelerini reelleştiren Galata Wind ’in 2026-2030 amaçları yönünde odağında olan öbür bir mevzu ise depolamalı elektrik santralleri. Bu alandaki sihrime vizyonu yönünde yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi kasteden işletme, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ’ya yapılan depolamalı elektrik imal kuruluşu müracaatlarının değerlendirilmesi neticesinde toplam 350 MW kapasiteli 7 adet depolamalı rüzgâr ve güneş santrali için ön lisansları aldı. Galata Wind bu alandaki yatırımlarını 2026 seneyi ve sonrasında reelleştirilmeyi tasarlıyor.

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı