“Geleceğin Güvenlik Çözümleri” etkinliği MESS Teknoloji Merkezi MEXT'te düzenlendi

PAYLAŞ
“Geleceğin Güvenlik Çözümleri” etkinliği MESS Teknoloji Merkezi MEXT'te düzenlendi
  • 0
  • 0
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

MESS ile Microsoft Türkiye iş birliğinde MESS Teknoloji Merkezi MEXT ’te tertip edilen “Geleceğin Güvenlik Çözümleri” aktifliği kapsamında işletmelerin siber güvenlik taktikleri, güvenlik tehditlerine karşı alınan tedbirler ve güvenlik alanında kullanılan en yeni suni akıl uygulamaları değerlendirildi.

MESS ile Microsoft Türkiye iş birliğinde organize edilen “Geleceğin Güvenlik Çözümleri” aktifliği MESS Teknoloji Merkezi MEXT ’te asıllaştırıldı. Aktiflik kapsamında işletmelerin siber güvenlik taktikleri, güvenlik tehditlerine karşı alınan tedbirler ve güvenlik alanında kullanılan en yeni suni akıl uygulamaları değerlendirildi. 

Faalliğin açılış konuşmasını yapan MEXT Satış ve Ekosistem Direktörü Barış Arıkan, Faalliğe ev sahipliği yapan MEXT ’in, dünyanın en büyük ve en kapsamlı dijital mutasyon & yetkinlik gelişim merkezi olduğunu ve dijital mutasyon mevzusunda en iyisini yapabilmek için güçlü adımlarla yoluna devam ettiğini belirtti. Arıkan, “MEXT bizim için dijital mutasyonun amiral gemisi konumunda. Firmaların dijital mutasyon yolculuklarında lüzum dinleyebilecekleri tüm hizmetleri biz burada tek çatı altında topluyoruz. Misyonumuz başta azalarımız olmak üzere Türk sanayisinin tüm hissedarlarının yanında olmak ve rekabet eforlarını artırarak özellikle evrensel pazarlarda kendilerine iyi bir yer edinmelerine katkı sağlamak. MEXT dört yaradılıştan alana geliyor. Bir dijital fabrikamız var; dijital olgunluk değerlendirme hizmetlerimiz var; yetkinlik & gelişim programlarımız var. Bunlara bu yıl hepimizin gündeminde olan yeşil mutasyonu da ekledik. Tüm bunları hep beraber yaptığımız iş ortaklarımızla çok geniş bir ekosistem ağına sahibiz. En başta kimya, ilaç, tekstil, çimento ve korunma sanayi olmak üzere 10 değişik sanayi alanında 250 ’den fazla işletmeye dijital olgunluk değerlendirme hizmeti sunduk” dedi. 

Barış Arıkan laflarına şöyle devam etti: “Burada emelimiz Türkiye ’nin gerçekten bir dijitalleşme üssü haline gelmesi. Eş bir emelle yola çıkan Microsoft da, ileri yapım teknolojileri mevzusundaki çözümlerini sergilemek üzere bundan 3 sene evvel Microsoft Manufacturing Core isminde dünyada ilk olan bir yapım teknolojileri merkezini MEXT çatısı altında faaliyete geçirdi. Bu merkezde sanayimizin lokomotifi olan işletmelerimize sürdürülebilirlik, endüstriyel iOT, büyük bilgi analitiği, bulut bilişim gibi mevzularda çözümlerini sunan Microsoft ile iş birliğimizin emeli işletmelerimizde yetkin iş gücünün çoğalmasına ve sürdürülebilir sosyal fayda sağlanmasına destek olmak”.

MESS ile henüz MEXT ’in tasarılama safhasında başlayan ve bugünlere gelen çok hoş ve derin bir iş birlikleri olduğunu ifade eden Microsoft Türkiye Pazarlama ve İşlemlerden Mesul Genel Müdür Dayanakçısı Münir Kundakçı ise, Microsoft ’un siber güvenlik alanındaki eforunu vurgulayan bir konuşma yaptı: “Microsoft olarak siber güvenlik alanına ayırdığımız bütçe ve bu alandaki çalışan sayımızla dünyanın en iddialı siber güvenlik firmasıyız. Siber güvenlikten elde ettiğimiz kazanç senelik 20 milyar dolar. Bazı ülkelerde siber güvenliğin tamamen Microsoft tarafından sağlandığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla burada sunduğumuz hizmet yalnızca organizasyonlar bazında değil, aynı zamanda milli güvenlik bazında da büyük ehemmiyet taşıyor. Öte yandan, bizim yaşamımızı kolaylaştıran suni akıl, ne yazık ki siber saldırganların da aktif biçimde kullandığı bir vasıta haline gelmiş vaziyette. Bu atakların cemiyetlere maliyeti bugün artık trilyon dolarlar seviyesinde oluyor”. 

Microsoft çatısı altında güvenliği bir hayli mahsulün natürel bir ebadı olarak konumlayarak ve mahsullerin içine yedirerek saldırganlar gibi düşünmeye, saldıracakları yerleri kapatmaya ve hamle teşebbüslerini bertaraf etmeye çalıştıklarını belirten Kundakçı, “Siber güvenlik alanında siz korunmanızı kuvvetlendirdikçe saldıranlar da daha güçlü taktikler ve uygulamalar geliştiriyorlar. Her gün milyonlarca muhtemel tehlikenin araştırılması veya tahlil edilmesi gerekiyor. Bu ne insan kaynağı açısından ne de teknolojiler açısından kolay değil. Bizim bu noktada getirdiğimiz yeniliklerden biri de Copilot teknolojisi. Milyonlarca tehdidi alan, tahlil eden ve hangilerinin öncelikli; hangilerinin ikinci evrede tahlil edilmesi gerektiğini söyleyen; hakikat bir tehdit varsa bu tehditin hangi sarihten faydalanarak geldiğini anlamımızı sağlayan ve gelecekte daha karışık bir tehdite karşı hazırlıklı olmamızı olası kılan bir yapıdan bahsediyoruz. Bunları yaparken her türlü IT altyapınızı, aygıtınızı ve hizmetinizi tam güzergahlarıyla gözetmeyi sağlayan iş yaklaşımımızla öbür işletmelerden parçalıyoruz” dedi. Microsoft ’un günde 65 trilyon kadar sinyali araştırdığını laflarına ilave eden Münir Kundakçı, “Bu ölçek bize hem içgörü sağlıyor hem de ciddi bir iş yükü getiriyor. Öte yandan bu sayede devlet oyuncuları da dahil olmak üzere 250 ’den fazla siber saldırganı bertaraf etmeyi muvaffak olduğumuzu ve 70 milyardan fazla hücumu yasakladığımızı da belirtmemiz gerekir” dedi. 

Açılış konuşmalarının ardından Microsoft Türkiye Güvenlik Çözümleri Uzmanı Olcay Erkan “Uçtan Uca Microsoft Güvenlik Çözümleri” başlıklı sunumuyla; Microsoft Türkiye Güvenlik Çözümleri Teknik Uzmanı Pınar Sarmısak Çatalkaya ve Microsoft Türkiye Güvenlik Çözümleri Teknik Uzman Berkay Meşe ise “Demolar ile Microsoft Threat Protection XDR   & Insider Tehlike Management” başlıklı sunumlarıyla katılımcılara seslendi.

Microsoft Türkiye Müessesesel ve Kobi Segmentinden Mesul Genel Müdür Dayanakçısı Onay Afşar ile Microsoft Türkiye Müessesesel Satış Genel Müdür Dayanakçısı Hülya Güven ’in moderatörlüğünde hakikatleşen Güvenlik Çözümleri Oturumu ’nde ise Arçelik, Kale Grubu, Standard Profil ve Teknosa ’nın idareyicileri misafir edildi.

“Geleceğin Güvenlik Çözümleri” organizasyonu Cyberwise Genel Müdür Dayanakçısı Aydın Küçükkarakaş ’ın yapacağı ‘Entegre Siber Güvenlik Civarıyla Daha Az Kaynak Kullanarak Daha Güvenli Olmak ’ başlıklı sunumun ardından sona erdi.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı