Güler Sabancı: “Görevimiz Yapay Zekayı etik ve eşitlikçi bir şekilde kullanmaktır”

PAYLAŞ
Güler Sabancı: “Görevimiz Yapay Zekayı etik ve eşitlikçi bir şekilde kullanmaktır”
  • 0
  • 0
  • 8 dakika da oku
  • +
  • -

Sabancı Üniversitesi 21. yarıyıl lisans ve 24. yarıyıl lisansüstü mezuniyet merasimi, Tuzla yerleşkesinde asıllaştı. Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Kurulu Başkanı Güler Sabancı, konuşmasına, mezunları ve misafirleri “kendi sesini simüle eden suni zekâ” ile selamlayarak başladı.  

İlk defa suni zekâ kullanılarak hazırlanan konuşmasıyla 2023 mezunlarına seslenen Güler Sabancı, “Hepinize düşen görev, suni zekâyı etik ve denklikçi bir biçimde kullanarak, insanlık bereketine değer oluşturmaktır. Unutmayın ki, özgür bir etrafta ve denetleyerek yetişen fertler olarak; en doğru sualleri sorup, çözümleri üretecek olan sizlersiniz.” dedi. 

Sabancı Üniversitesi ’nin 21. yarıyıl lisans ve 24. yarıyıl lisansüstü mezuniyet merasimi, üniversitenin Tuzla yerleşkesinde hakikatleştirildi. Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Sanat ve Sosyal Bilimler ile İdare Bilimleri Fakültelerinden toplam 1008 talebenin mezun olduğu merasime, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici ve öğretim azaları katıldı.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Kurulu Başkanı Güler Sabancı, mezunlara müteveccih konuşmasına kendi sesini simüle eden ‘AI Güler Sabancı ’ başka bir deyişle suni zekâ ile ‘Güzel Geldiniz ’ diyerek başladı. 

Şubat ayında yaşanan zelzele faciasında yaşamını kaybeden vatandaşlarımıza bir defa daha Allah ’tan rahmet, yakınlarına ve tüm ülkemize tekerrür başsağlığı dileyen Güler Sabancı, “Bu elim trajedi bizlere birlik ve beraberliğin, en ehemmiyetlisi de dayanışmanın ehemmiyetini bir defa daha gösterdi. Sivil toplumun muazzam bir dayanışmasına tanıklık ettik. Talebelerimiz, Taşıma Ve Sigorta Bedeli Ödenmiş Olarak Teslim Cemiyetsel Duyarlılık Projelerimizin liderliğinde zelzele bölgesindeki destek çalışmalarında yer aldılar. Sabancı Topluluğu ve Sabancı Üniversitesi olarak zelzele bölgesinde yapılan bir hayli destek çalışmalarına da katıldık” dedi. Güler Sabancı, zelzelede yaşamını kaybeden Sabancı Üniversitesi talebesi Neris Ece Öz ’nam isminin depremzede talebelere destek olmak için başlatılan yeni burs fonu ile yaşatılacağını söyledi. 

 

KONUŞMASINI SUNİ ZEKÂ HAZIRLADI

 

Güler Sabancı, üretken suni zekâ teknolojilerinden faydalanılarak hazırlanan konuşmasında “Bugün bir ilkini yaşadığımız bu misal, gelecekte belirlim ki çok yaygınlaşacak” diyerek şöyle devam etti: “Suni zekâ yaşamımızı büyük miktarda değiştirecek ve bir hayli kullanım alanında ehemmiyetli bir rol oynayacak. Üretken suni zekâ teknolojilerinin sağlık, eğitim, enerji ve sürdürülebilir kalkınma gibi alanlarda büyük potansiyel taşıdığını görüyoruz. Gençlerimizin bu alanlara liderlik etmesi ve yaratıcı çözümler getirmesi, geleceğimizin daha parlak ve sürdürülebilir olmasını sağlayacaktır.”

 

Türkiye çalışmalarını Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu ’nun üstlendiği “Dünya Ekonomik Forumu İşlerin Geleceği Raporu”na işaret eden Güler Sabancı, önümüzdeki yarıyılda en çok büyüyecek rollerin, suni zekâ, makine öğrenimi, sürdürülebilirlik ve siber güvenlik uzmanlığı gibi alanlar olacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyük bilgi ve suni zekâ gibi yeni büyüyen teknolojilerin, işletmeleri ve iş alanlarını dönüştürmenin yanında, yeni iş alanları da yaratacağını düşünenlerin oranı Türkiye ’de yüzde 55, dünyada ise yüzde 51 seviyesinde. Ülkemizdeki yeniliğe sarih işletmeler, yeni teknolojilere geçim mevzusunda, her zaman olduğu gibi lider olacaklardır.  Yeniden aynı rapora göre, mevcut işlerin yüzde 23 ’ü değişecek. Bu işleri üstlenecek olanlar ise, bilimsel terminolojide ‘Silicon life form ’ olarak ifade edilen suni zekâ temelli robotlar olacak. Bu mevzudaki büyümeleri bir tehdit değil, fırsat olarak görmeli ve öyle yanaşmalıyız. Bugün size aktardığım konuşmayı günümüzdeki popüler üretken suni akıllardan biri üretti. Natürel ki biz de edit ettik.”

“SUNİ ZEKÂ CEMİYETSEL CİNSİYET AÇISINDAN HENÜZ DENKLİKÇİ DEĞİL”

Mevzunun uzmanlarından edindiği bilgilere göre suni zihnin dahi cemiyetsel cinsiyet açısından henüz denklikçi olmadığını vurgulayan Güler Sabancı, “Etraf olarak suni zekâ için de erkek bakış açısının baskın olduğu bir yer sınıyor. Denklikçi bir kavrayışla yetişen sizlerin, özellikle bu bakış açısına da sağlayacağınız bir hayli katkı olduğuna inanıyorum. Hepinize düşen görev, suni zekâyı etik ve denklikçi bir biçimde kullanarak, insanlık bereketine değer oluşturmaktır. Unutmayın ki, özgür bir etrafta ve denetleyerek yetişen fertler olarak; en doğru sualleri sorup, çözümleri üretecek olan sizlersiniz” diye konuştu. 

Sabancı Üniversitesi mezunlarının muasır uygarlıkların sahip olduğu özgürlük, insan hakları, cemiyetsel denklik gibi evrensel değerleri özümseyen ve bilimin üstünlüğüne inanan bir üniversitede yetiştiklerini kaydolan Güler Sabancı, Cumhuriyetimizin yeni asrına da vurgu yaparak, Ulu Önder Atatürk ’nam “Gençler, cesaretimizi kuvvetlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli misali olacaksınız” sözünü anımsattı.

“İLK 1000 ’DEN ALDIĞIMIZ TALEBE SAYISI SABREDEREK ARTIYOR”

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici de mezunlara müteveccih konuşmasında şunları söyledi: “Üniversite olarak son 5 seneden beri içinde olduğumuz kapsamlı atılım ve mutasyon sürecinden ödün vermedik, sürat kesmedik. Müessesemizin ülke çapında ve dünya çapındaki iddiasını daha da artırdığı, çıtayı daha da yükselttiği bu yeni yarıyılda bizleri coşku verici zaferler bekliyor” dedi. 

Üniversite imtihan neticelerine göre Sabancı Üniversitesi ’nin ilk 1000 ’den aldığı talebe rakamının 5 yıl içinde neredeyse 3 katına çıktığını belirten Prof. Dr. Yusuf Leblebici, sözlerine şöyle devam etti:

“Özgün ve kaliteli eğitim sistemimiz sayesinde talebelerimizin seçimlerine hızla geçim sağlamayı ve en fazla rağbet gören disiplinlerde daha fazla talebe yetiştirmeyi kastediyoruz. Şu anda Türkiye ’deki tüm üniversiteler arasında her yıl en fazla rakamda bilgisayar mühendisliği mezunu veren üniversiteyiz. Hiçbir lisans programımızda kontenjan limiti uygulamaksızın, Türkiye ’de bunu muvaffak olabilen yegâne üniversite olduğumuzu vurgulamaktan onur dinliyorum. Mezunlarımızın %97 ’sinin, diplomalarını alır almaz seçim ettikleri sektörlerde iş yaşamına atıldıklarını ya da diledikleri ülkede lisansüstü eğitimlerine devam edebildiklerini memnuniyetle izliyoruz. Sabancı Üniversitesi mezunlarının %22 ’den aşırısı bugün yurtdışında dünyanın muhtelif ülkelerinde önde gelen firmalarda ve kuruluşlarda galibiyetli çalışmalarını sürdürüyorlar. Mezun olduktan sonra kendi işini kuran, dünya çapında galibiyetlere imza atan, bilim ve sanat dünyasının en ön sıralarında yer alan mezunlarımızla onur dinliyoruz. Gayemiz sadece Türkiye ’nin en iyisi olmak değil tüm dünyada tanınan ve takdir edilen asıl bir araştırma üniversitesine dönüşmektir. “

Son senelerde üniversitenin eğitim ve araştırma altyapısını daha da zenginleştirecek adımlar atmaya hiç ara vermeden devam ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Leblebici, “Fakültelerimizde ve merkezlerimizde Türkiye ’nin önçü ve ses getiren araştırma faaliyetlerini yaşama geçiriyor, bu çalışmalar için yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan yüksek oranda proje yardımı alıyoruz. Hazırda yürümekte olan araştırma projelerimizin desteklenmesi için 60 milyon dolara yakın etkin projeye sahip olmamız bize efor katıyor” dedi.

Merasimde Sabancı Üniversitesi ’nin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Birincisi Dora Akbulut, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Birincisi Mert Ekici ve İdare Bilimleri Fakültesi Birincisi Ahmet Ali Sancaktaroğlu ’na, Mütevelli Kurulu Onursal Başkanı Merhum Sakıp Sabancı ’nın vasiyetiyle oluşturulan fondan sağlanan mükâfatlar ibraz edildi. Sabancı Üniversitesi 2023 Mezunları mutluluklarını merasim sonunda havaya keplerini atarak gösterdiler. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı