Güvenlik sisteminizin de 'sağlık kontrolü'ne ihtiyacı var

PAYLAŞ
Güvenlik sisteminizin de 'sağlık kontrolü'ne ihtiyacı var
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Securitas Technology Türkiye, elektronik güvenlik sistemleri üzerinde yaptığı uzaktan sağlık hakimiyetleri ile güvenlik sarihlerini ortadan kaldırırken, daha faydalı çalışmalarına destekçi oluyor. 

Günümüzün dijital çağında, firmalar güvenlik işlemlerini yürütmek için büyük miktarda teknolojiye güveniyor. Ancak diğer tüm aygıtlarda olduğu gibi, bu sistemler de eskime ve yıpranma meseleleri yaşayabiliyor, aktüelliğini yitirebiliyor, makûs emelli yazılımlardan ve diğer güvenlik tehditlerinden etkilenebiliyor. Bu sebeple, güvenlik sistemlerinde çalışma kararlılığını sağlamak için uzaktan sağlık hakimiyeti yapmak ehemmiyet taşıyor.

Güvenlik sistemlerinde sağlık hakimiyeti, alakalı güvenlik sistemlerinin tüm bileşenlerinin arıza ya da irtibatsızlık problemlerinin takibi ve oluşan aksaklıkların reel zamanlı olarak alakalılara bildirilmesi olarak belirleniyor. Securitas Technology Türkiye, güvenlik sistemlerinin sağlık hakimiyetini; tüm sistemlerin otomatik olarak bağlı oldukları PSIM Fiziksel Güvenlik Bilgi Yönetimi, merkezi izleme platformları ve Securitas Uzaktan İzleme Merkezi üzerinden sistemlerin çalışma kararlılıklarının takipleri ve müdahalesi olarak 3 ana başlıkta topluyor.

Tek platform üzerinden sağlık hakimiyeti

PSIM Fiziksel Güvenlik Bilgi Yönetimi üzerinden sağlık hakimiyeti, birden fazla güvenlik sisteminin birbirine entegre çalıştığı gidişatlarda tek bir platformdan güvenlik çözümlerinin her birinin başka bir deyişle Video İzleme, Geçiş Hakimiyet, Yangın İdrak Etme ile Seslendirme ve Anons sistemlerinin hakimiyetini sağlamayı hedefliyor. Tüm bu sistemlerin sağlık hakimiyetinin tek bir platform üzerinden izlenmesi, sistemin kararlılığını ve verimini bir o kadar daha artırıyor. Misalin; bir yapım kuruluşundaki tüm güvenlik sistemlerinin entegre olduğunu fakat bu sistemlerin sağlık hakimiyetlerinin faydalı bir biçimde yapılmadığını düşünürsek, Geçiş Hakimiyet sisteminde oluşabilecek rastgele bir haberleşme yanılgısı büyük güvenlik sarihlerine sebebiyet verebileceğinden diğer sistemlerin tek başına çalışması bir anlam ifade etmez. 

Merkezi izleme platformları ile marka bağımsız video sağlık hakimiyeti 

Özellikle video izleme sistemlerinin hakimiyeti çok lokasyonlu ve değişik markalar ile çalışan firmalarda büyük ehemmiyete sahip. Bir kameranın network irtibatını yitirmesinden kamera çözünürlük ayarının değiştirilmesine ya da kameranın sabote edilmesinden kayıt üniteleri üzerinde bulunan depolama cihazlarının arızasına kadar geniş kapsamlı bir sağlık hakimiyetinin yapılması, o sistemin faydalılığını büyük oranda artırıyor. Misalin, bir perakende mağazasında kayıt yaptığı varsayılan fakat yerelde bulunan kayıt makineleri içerisindeki Harddisk arızalarından dolayı reelinde bu harekâtın reelleşmediği ancak rutin servis zamanı geldiğinde anlaşılan bir senaryoda, geriye dönük video kayıt tahlillerinde ciddi mesele yaşanabilir. Bu ve eş senaryoların önüne geçmek için video sistemlerinin sağlık hakimiyetinin Merkezi İzleme Platformları üzerinden kullanıcılara sunulmuş olması gerekiyor.

Uzaktan İzleme ile arızaya müdahale

Yazılım platformları üzerinden yapılan entegrasyonlara ek olarak, Securitas Uzaktan İzleme Merkezi çalışanları tarafından çift doğrulama yapılarak, muhtemel bir mesele anında alakalı teknik servis takımlarına yönlendiriliyor. Kullanıcı daha sualin farkına varmadan aksiyon alınıyor. Böylece işlem kesintisizliği ve bereketliliği artırılıyor.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı