Hanzade Doğan: “Mesul ve etik suni zeka insanlık için gereklilik”

PAYLAŞ
Hanzade Doğan: “Mesul ve etik suni zeka insanlık için gereklilik”
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Davos ’ta tertip edilen Dünya Ekonomi Forumu ’nun Senelik Buluşması kapsamında hakikatleşen “Suni Zekaya İtinayla Yatırım Yapmak” mevzulu oturuma konuşmacı olarak katılan Hepsiburada Kurucusu ve İdare Heyeti Başkanı Hanzade Doğan, suni zeka teknolojisinin iş ve insan hayatında yarattığı pozitif metamorfozlar ve mesul suni zeka uygulamasının zorunluluğu hakkındaki görüşlerini paylaştı. 

Hepsiburada Kurucusu ve İdare Heyeti Başkanı Hanzade Doğan, İsviçre ’nin Davos kentinde her sene beynelmilel katılımla tertip edilen Dünya Ekonomi Forumu Senelik Buluşmalarına katıldı. Buluşmalar kapsamında “Suni Zekaya İtinayla Yatırım Yapmak” başlıklı bir oturumda da konuşmacı olarak yer alan Doğan buluşmalara ait değerlendirmelerini paylaştı.

Buluşmanın ana temasının “Bölünmüş Bir Dünyada İş Birliği” olduğunu anımsatan Doğan, Davos gündemini bu yıl Rusya-Ukrayna savaşı, bununla gelen jeopolitik tehlikeler, tüm dünyada ortaya çıkan enflasyon, gelişmeye dair tehlikeler, finansal sektöre dair kırılganlıklar, abuhava tehlikeleri ve teknolojinin birliktesi getirebileceği devirici tesirler gibi mevzuların oluşturduğunu ifade etti. Bu ana temayı özellikle dünyanın karşı karşıya olduğu tehlikelere karşı iş birliği içinde çözüm arama arayışına odaklanması sebebiyle değerli bulduğunu dile getiren Hanzade Doğan, “ Buluşmalarda bu mevzulara dair iş birliğinin yalnızca kısa vadede bu meseleleri çözmek için değil, uzun vadeli yapısal çözümler üretmek için de ehemmiyetli olduğu vurgulandı. Hem katıldığım buluşmalarda hem de birebir yaptığım görüşmelerde içinde bulunduğumuz yarıyılın getirdiği tehlikelere karşı iş birliğinin ehemmiyeti ve hem işletmelere hem kamuya düşen misyonlar üzerine konuşuldu. Biz de iş insanları olarak buradan aldığımız esinle ve içgörüyle kendi iş yapış biçimimizi nasıl gözden geçireceğimizi değerlendirme fırsatı bulduk.” biçiminde konuştu.

“Mesul ve etik kıymetlerimizle geçimli suni zeka uygulamalarına özümsüyoruz”

Hepsiburada olarak kurulduğumuz ilk günden itibaren ülkemizin dijital mutasyonuna, gelişimine manivela olma misyonuna özümsedik. Teknoloji eforumuzu her zaman yerleşik sektörleri hırpalamaya müteveccih olarak değil; onları geliştirmeye destek olmak, beraber gelişmek ve dijitalleşmelerinin süratli sağlanması yönünde kullanıyoruz. Suni zeka çalışmalarımızı da aynı felsefe ile devam ettiriyoruz. Biz mesul ve nezaketli suni zeka uygulamalarına özümsüyoruz.

Bu istikamette attığımız adımlarla, Türk Tescil müessesemiz tarafından tescil verilen rota optimizasyonu modelimiz kuryelerimizin kat ettiği mesafede %8 tasarruf sağlıyor.   Platformumuzdaki 94 bin faal KOBİ ’nin kullanımına açtığımız teklif motoru perakendenin satışlarını artırıyor. İnsansız çalışan mağazamızda suni zeka algoritmalarımızı eş istikamette geliştiriyoruz.

Konuşmasında, robotların ve suni zekanın “insanların yerini alacakları” kaygısının yaygınlığına dikkat sürükleyen Hanzade Doğan, “Suni zekanın insanların yerini alacağına değil, insanların gelişimini destekleyeceğine inanıyoruz. Çalışmalarımızı da bu istikamette ilerletiyor, suni zeka algoritmalarını mevcut vazifelere dâhil olacakları biçimde eğitiyoruz.” dedi.

Her Ülke Kendi Suni Zeka Taktiğine Sahip Olmak Zorunda

Her ülkenin kendi suni zeka taktiğine sahip olmasının gerekliliğinden de bahseden Hanzade Doğan, “Ülkemizdeki en büyük Ar-Ge merkezlerinden birine sahibiz ve merkezlerimizde 1000 ’den fazla mühendis istihdam ediyoruz. Bu açıdan kullandığımız teknolojileri dışarıdan ihraç eden değil, bu teknolojileri üretip geliştiren bir firmayız. Büyüyen teknoloji ve suni zeka uygulamaları nezdinde, bir anlamda devlet açısından da ulusal güvenliğin sağlanması kritik bir hal alıyor. Kendi yurttaşlarımızın ve alıcılarımızın bilgilerini gözetmek en ehemmiyetli misyonlarımız arasında. Teknoloji bağımsızlığı, teknoloji alanında geliştirdiğimiz yetkinlikler miktarında oluşuyor. Amerika ve Avrupa ’nın, Çin ’in kendi ülkelerindeki teknoloji firmalarını satın almasını menetmesi teknolojiyle oluşabilecek tehditlerin bir göstergesi. Bu bağlamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın yayınladığı ‘Milli Suni Zeka ’ taktiğine bütün takviyemiz var. TÜBİTAK iş birliğimiz ile e-ticaret alanında suni zeka yetkinliklerinin ülkemizde geliştirilmesine müteveccih bir yetkinlik merkezi kurduk. Burada çok muhtelif lider projeler üzerinde çalışıyoruz.” biçiminde konuştu.  

 

Kaynak: adamnedio.com