Hazine Bakanı Nebati’den minimum fiyata zam açıklaması! TL değer kazandı…

PAYLAŞ
Hazine Bakanı Nebati’den minimum fiyata zam açıklaması! TL değer kazandı…
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Milyonlarca minimum fiyatlı Ocak 2023’te minimum fiyata ne kadar zam geleceğini merak ediyor. Hazine Bakanı Nureddin Nebati, minimum fiyat zammı ve Türk Lirası’nın son gidişatıyla alakalı flaş açıklamalar yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den flaş minimum fiyat zammı ve Türk Lirası açıklaması geldi. Minimum fiyata enflasyonun üzerinde bir zam yapılacağını açıklayan Bakan Nebati, ” Türk lirası yılbaşından bu yana hakikat olarak değer kazanmıştır” diye konuştu. İşte Bakan Nebati’nin açıklamaları…

Minimum fiyata enflasyonun üstünde zam

– Aşinayı üzere yatırıma, istihdama, yapıma ve ihracata halihazırda güçlü bir takviyemiz var. Bu dayanağımızı tüm müesseselerimizle her alanda sürdürüyoruz ve sürdürmeye de devam edeceğiz. Öte yandan nasıl ki minimum fiyata geçtiğimiz sene yaptığımız çoğalışlar enflasyon oranının üzerinde olduysa, nasıl ki adımlarımızı sabit fiyatlı çalışanlar lehine attıysak, yeni yarıyılda da aynı yaklaşımızı devam ettireceğiz.

Döviz kurlarındaki oynaklık bertaraf edildi

– KKM’nin katkısıyla, küresel güçlüklerin çoğalmış olduğu bu konjonktürde Türk lirasının tutarlı bir görünüm sergilediğini kimse yadsıyamaz. Maliyetleme tutumları açısından kritik ehemmiyeti haiz olan kur oynaklıklarını büyük oranda bertaraf ettiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim.

Sene başından bu yana TL hakikat olarak değer kazandı

– Yılbaşına göre değerlendirdiğimizde, küresel çapta tarihi en güçlü yarıyıllarından birisini yaşayan dolar kurundaki çoğalış, ülkemizde 10 ayda asıllaşan kümülatif enflasyonun altında kalmıştır. Başka Bir Deyişle Türk lirası yılbaşından bu yana hakikat olarak değer kazanmıştır.

– Bunu da küresel güçlüklerin çoğaldığı çetin bir yarıyılda hakikatleştirdik. Ayrıca, tüm tenkitlere karşın ülkemizde çarkların topallamadan dönmesi için faizlerin indirildiği bir yarıyılda bu performans reelleşmiştir. KKM’nin katkısı olmadan bunu muvaffak olmak ne kadar olası olabilirdi?