Hepsiburada Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü programı 7. yılını kutluyor

PAYLAŞ
Hepsiburada Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü programı 7. yılını kutluyor
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Hepsiburada, 2017 senesinde başlattığı Teşebbüsçü Kadınlara Teknoloji Eforu programı ile bugüne kadar 43 binden fazla teşebbüsçü kadın, 211 kadın kooperatifi programa katıldı.  2017 senesinde kadın firma oranı yüzde 6 iken bugün bu oran yüzde 23 ’e erişti. Program, zaferi ile bugüne kadar milli ve beynelmilel 11 mükâfata layık görüldü.

Hepsiburada ’nın 2017 senesinde, Türkiye ’nin kadınlarının ekonomiye katılımlarını desteklemek üzere yaşama geçirdiği Teşebbüsçü Kadınlara Teknoloji Eforu programı, 7. senesine girerken gelişmeye devam ediyor. E-ticaret ekosisteminin her alanında kadınların dijital ekonomiye katılımlarını desteklemek için başlatılan program sayesinde teşebbüsçü kadınlar indirimli kurul oranları, reklam ve pazarlama yardımı, fiyatsız resim çekimi, eğitim ve indirimli kargo gibi imkânlardan yararlandı. 

Kadın teşebbüsçülere özel finansal destekler 

Hepsiburada, Türkiye ’nin önde gelen sekiz bankasıyla iş birliği yaparak kadın teşebbüsçüleri finansal olarak destekleyecek projelere de imza atıyor. “Teşebbüsçü Kadınlar Finansal Manileri Aşıyor” projesiyle Hepsiburada teşebbüsçü kadınların finansmana ulaşımlarını sağlıyor. Bu sayede kadın teşebbüsçülere sağlanan kredi ile bankacılık ürün ve hizmetlerinin toplamı 15 milyon TL ’ye erişti. Ayrıca, TEB Aile Yüksekokulu ’nin 5 modülden oluşan finansal okuryazarlık eğitimini de kadın teşebbüsçülerin ulaşımına sunuyor. 

211 Kadın Kooperatifine Teknoloji Eforu

Kırsal kalkınma ve dezavantajlı gruplarda kadın ekonomisinin canlandırılması için Türkiye ’nin dört bir yanındaki kadın kooperatiflerini destekleyen Hepsiburada, kadın teşebbüsçülerin ürünlerini Türkiye ’nin 81 şehrinde erişilebilir kılmak, daha çok alıcıyla buluşturmak için e-ticarete taşıyor. Emeğin eforunu Hepsiburada ’nın teknoloji eforu ile seferber ederek natürel ve yöresel ürünlere ulaşımı basitleştiren Hepsiburada ’da, hali hazırda 211 kadın kooperatifi satış yapıyor ve bu sayı her geçen gün çoğalıyor. 

Kooperatifler için 4 beynelmilel Proje 

Hepsiburada, pandemi yarıyılında da işini e-ticarete taşımak ve geliştirmek isteyen teşebbüsçü kadın ve kadın kooperatiflerine destek olmak üzere dört beynelmilel projeyi de başlattı. 

Pandeminin zorlu şartlarında yeni satış kanallarıyla yapımın desteklenmesini, kadınlar için fırsat denkliğinin sağlanmasını ve teşebbüsçü kadınların dijital mutasyonlarını basitleştirmeyi kasteden programla kadın teşebbüsçülere kurul indirimi, fiyatsız resim çekimi, indirimli kargo fiyatı ve pazarlama olanakları sunuldu.. 

Hepsiburada bu kapsamda e-ticaret yardımı sağlamak ve teşebbüsçü kadınların dijital mutasyonunu desteklemek için kamu müesseseleri, sivil toplum kuruluşları, yabancı temsilciliklerin de aralarında bulunduğu hissedarlarıyla tertip ettiği projelerle toplam 2235 kadına 261 saat eğitim, 2304 saat mentorluk sağlandı. 

Zelzele bölgesindeki kadın teşebbüsçülere Hepsiburada Lafı 

2017 ’den itibaren yürüttüğü Teşebbüsçü Kadınlara Teknoloji Eforu Programı kapsamında zelzele bölgesinde 5 bin teşebbüsçü kadına destek verme lafıyla yola çıkan Hepsiburada, bölgede platform üzerinden satış yapan 2790 teşebbüsçü kadın ve 33 kadın kooperatifi depolama, ambalajlama, kargo hizmetler başta olmak üzere pek çok hizmeti fiyatsız sağlarken, kurul indirimi, eğitim, reklam ve pazarlama desteklerine ara vermeden devam ediyor. 

Hepsiburada CEO ’su Gökçetekin: “Kadınları ekonomik ve sosyal yaşamın her alanında destekliyoruz.”

Teşebbüsçü Kadınlara Teknoloji Eforu programı ile yedi yıldır kadın teşebbüsçüleri desteklediklerini belirten Hepsiburada CEO ’su Nilhan Onal Gökçetekin, “Kadınların kuvvetlendirilmesi ve cemiyetsel cinsiyet denkliği Hepsiburada ’nın temel kıymetleri arasında. Bir kadın tarafından kurulmuş, bir kadın CEO tarafından idarenen ve çalışanlarının %46 ’sı kadınlardan oluşan bir işletme olarak programımızın aldığı düzeyle onur dinliyoruz.” dedi. Kadın teşebbüsçülüğü ve kadınların ekonomik yaşama katılımı mevzusunda hali hazırda alınması gereken mesafe olduğuna dikkat toplayan Gökçetekin binlerce kadın teşebbüsçünün işlerini geliştirme ihtimali tutmasının ehemmiyetini vurgulayarak “Ticaretin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonumuzla binlerce kadını e-ticaretle tanıştırdık. Yeterli imkân ve destek verildiğinde, ‘Kadın Eforu ’nün neleri muvaffak olabildiğini çok net biçimde gözlemledik. Kadınları ekonomik ve sosyal yaşamın her alanında destekleyen bir işletme  olarak, kadın teşebbüsçülerin yanında olmaya devam edeceğiz.” biçiminde konuştu.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı