İKÇÜ META 01'de Tasarım Aşaması Bitti

PAYLAŞ
İKÇÜ META 01'de Tasarım Aşaması Bitti
  • 0
  • 0
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesinin İKÇÜ ilk Racing Ekibi, dünyanın en prestijli üniversitelerinin mühendislik kısımlarının katıldığı, İtalya ’da yapılacak Beynelmilel Formula Students 2024 ’e hazırlanıyor.

Geçtiğimiz sene makine mühendisliği talebelerinin kurduğu İKC-Racing, İtalya, Balocco ’daki Riccardo Paletti di Varano ‘de Melegari PR pistinde yapılacak müsabaka evveli, 700.000 TL ’ lik hibe yardımı sağlayan Meta Yıldız Bilişim Teknolojileri İşletmeler Grubunun ana sponsor olmasıyla efor kazandı. 

Şampiyonaya İKÇÜ-META 01 ismini verdikleri vasıta ile katılacak takımı ziyaret eden Meta Yıldız Bilişim Teknolojileri İdare Heyeti Başkanı Sedat Ocakcı, vasıtanın yapımında kullanılacak 115 at eforunda motoru gençlere teslim etti.

Rektör Destekçisi Prof. Dr. Süleyman Akbulut ev sahipliği yaptığı buluşmada, firma Genel Müdürü Hakan Koçer, Pazarlama Satın Alma Müdürü Çağatay Durak da yer aldı.  Formula Student ATA İtaly için Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinden Doç. Dr. Levent Aydın, Dr. Öğr. Abonesi Çağlar Uyulan, Dr. Öğr. Abonesi Şahin Güngör, İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakültesinden Doç. Dr. Murat Esen danışmanlığında çalışan İKÇÜ ’lü gençler tüm evreleri geçerek Türkiye ’yi en iyi biçimde temsil etmek istediklerini vurguladı.

İtalya ’da Bizi En İyi Biçimde Temsil Edecekler

 İdare olarak gençlerden gelen tüm fikir ve projelerin önünü açtıklarını vurgulayan Rektör Destekçisi Prof. Dr. Süleyman Akbulut, Meta Yıldız Bilişim Teknolojileri İşletmeler Grubundan gelen takviyenin oldukça ehemmiyetli bir kaynak oluşturduğunu kaydoldu. Rektör Destekçisi Prof. Dr. Akbulut, “Rektörümüz başta olmak üzere idare olarak gençlerimizin her zaman yanındayız. Teknoloji ekiplerimizi desteklemek için özel bir proje tipi büyüttük. Onlardan gelen projelerin önünü açarak destek vermeye gayret ediyoruz. İnşaat mühendisliği talebelerimizden oluşan bir takımımız Amerika Birleşik Devletleri San Francisco ’daki Zelzele Dayanıklı Tasarım Müsabakasında Türkiye ’yi temsil etmekte. İki ekibimiz de TEKNOFEST ’te finallerde müsabakaya hak kazandı. IKC-Racing ekibimizin de İtalya pistlerinde bizleri en iyi biçimde temsil edeceğinden muhakkağım. Meta Yıldız İşletmeler Grubuna da teşekkürlerimizi iletiyoruz. Kendileriyle öteki projelerde ve TEKNOPARK teşebbüsümüzde toplanmak istiyoruz” diye konuştu.

Meta Yıldız Olarak Gençlerimizin Yanındayız

İKC-Racing ’in azminden ve inancından oldukça etkilendiklerini ifade eden Meta Yıldız Bilişim Teknolojileri İdare Heyeti Başkanı Sedat Ocakcı da firma olarak gençlere olan güvenlerinin bütün olduğunu kaydoldu. Başkan Ocakcı, “Bizim bu ülkemizin gençlerine güvenimiz bütün. Ülkemizi ileri taşıyacak her türlü teknolojik teşebbüse sarih bir siyasetimiz var. İKÇÜ ’den gençlerimiz bize projeleriyle alakalı geldiklerinde coşkuyla karşıladık. Onların güvenini, azmini projenin sunumunda hissettim. Zira her şeyin başı inanç ve güven. Daha yolun çok başındayız ama motorun teslimiyle ehemmiyetli bir düzeyi de kat etmiş olacağız. Netice ne olursa olsun bu macera bizim neşe aldığımız bir yolculuk olacak. Bu süreçte gelecekte bizim firmalarımızda çalışacak gençlerimizin çalışma azmini de göreceğiz. Şampiyonluk neden olmasın? Dünyadaki öteki ekiplerden daha çok emek verilirse şampiyonluk zati bize gelecektir. Bu stil çalışmalarda parasal imkânlar hep külfetli taraftır.  Bizler de en başından beri İKÇÜ ’lü gençlerimizin tüm lüzumlarında yanlarında duracağımızı belirttik. Şimdi top gençlerimizde. Onlara inanıyoruz ve güveniyoruz. Evvel emniyet, sonra hareket. Kazasız, emniyetli bir yarış diliyoruz” biçiminde konuştu.

Onların Zaferi Bizim Zaferimiz

 Danışman Doç. Dr. Levent Aydın, ekip azalarının piste çıkarmayı tasarladıkları vasıtanın tasarım safhasını bitirdiğini aktardı. Otomotiv sektörünün dev kuruluşlarının destek verdiği dünyanın en güçlü üniversite ekiplerinin boy gösterdiği şampiyonaya, Meta Yıldız İşletmeler Grubundan gelen ana sponsorluk takviyesiyle hazırlanmalarının ellerini kuvvetlendirdiğini ifade eden Doç. Dr. Aydın, “Oxford, MIT, Stanford gibi dünya çapında güçlü üniversitelerden gelen mühendislik projelerinin yarıştığı çok ehemmiyetli bir müsabaka. Motorun teslimiyle beraber alınan malzemelerin tasarıma uygun bir biçimde kurulumu evresine geçildi. Prototipi üretildi. Meta Yıldız Grubundan en başından bu yana hep dürüst bir dönüş aldık. Türkiye ’nin yerli arabayı TOGG ile beraber başlayan yeni süreçte ülkemize kaliteli genç mühendis kadroları kazandırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Zira onların zaferi bizim zaferimiz demek. Gençlerimizin büyük bir azimle başladıkları müsabaka sürecinde yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

İKÇÜ ’nün İlk Yarış Otomobili Pit Alanında

Kurucu ekip kaptanı Oğul Ertuğrul, sağladıkları destekler için Meta Yıldız Bilişim Teknolojileri İdare Heyeti Başkanı Sedat Ocakcı ’ya teşekkür ederek içten yanmalı kategoride katılacak vasıtaları ile hem İKÇÜ ’yü hem de Türkiye ’yi en iyi biçimde temsil etmek istediklerini söyledi. İKÇÜ ’de Formula kültürünü oluşturmak ismine bir ilki hayata geçirdiklerinin farkında olduklarını belirten Ertuğrul, “Sponsor işletmemizin bizi İtalya ’ya taşıyacak tüm imkânları sunması elimizi kuvvetlendiriyor. Taşıtımızın 2023 Eylül ayı gibi İKÇÜ yollarında dolaşacak hale gelmesini tasarlıyoruz. Müsabakanın teknik etabını rahatlıkla geçebileceğimizi, Pit alanında yerimizi alacağımızı düşünüyorum. Bir Hayli katmandan oluşan ekip dostlarımızla beraber sürücü dâhil 350 kilogram ’lık bir tasarımı piste taşımak için efor birliği yapıyoruz. Ekip olarak bir ilki hayata geçirerek bir zaferi de ortaya koyduğumuzu düşünüyoruz. İKÇÜ ’nün ilk yarış otomobilini mektebimize teslim ederek mezun olacağız.  Talebe iken yaptığımız bu çalışmaların hem üniversitemizi hem de ülkemizin adını duyuracağının şuurundayız. Togg ’u da yakından takip ediyoruz. Biz genç mühendisler olarak bu galibiyetlere zafer katmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Teşekkür konuşmalarının ardından Meta Yıldız Bilişim Teknolojileri İdare Heyeti Başkanı Sedat Ocakcı, İKÇÜ-META 01 ’in motor anahtarını Rektör Destekçisi Prof. Dr. Akbulut ’a teslim etti. Gençlerle pasta kesen Prof. Dr. Akbulut ile Başkanı Ocakcı tüm ekibe galibiyetler diledi.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı