İlluminati dolandırıcılığına dikkat! 200 Bin dolar maaş ve yeni ev ile kandırıyorlar

PAYLAŞ
İlluminati dolandırıcılığına dikkat! 200 Bin dolar maaş ve yeni ev ile kandırıyorlar
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Siber kabahatliler, yeni uygulama ve stratejilerle internet kullanıcılarının şahsi bilgilerini tehdit etmeye devam ediyor. Bitdefender Antispam Lab tahlilcileri, siber kabahatlilerin e-posta aracılığıyla İlluminati tarikatının ismini kullanarak internet kullanıcılarını dolandırdığını sarihe çıkardı. Güya “İlluminati Kabalaları” ile bizzat irtibata geçen analistler, 200 bin dolar ücret ve yeni ev gibi önerilerle dünya çapında yeni “aboneler” arayan dolandırıcılık kampanyasına karşı kullanıcıları uyarıyor. 

Ana akım kültürde rakamsız komplo kuramından biri olarak ünlenen İlluminati, günümüzde en çok ilgi duyulan mevzulardan biri haline geldi. Vaziyeti fırsata çeviren siber kabahatliler, İlluminati ’ye ‘ ’abone ’ ’ toplama ismi altında dünya genelindeki bir hayli internet kullanıcısına spam e-postalar yollamaya başladı. Kendilerini “Büyük Üstatlar ’ ve ‘ ’İlluminati Kabalaları ’ ’ gibi bir hayli takma adla tanıtan kabahatliler, muhtelif manipülasyon teknikleriyle kullanıcıların şahsi bilgilerini ve banka hesaplarını tehdit ediyor. Bu cins arzlara asla cevap vermemeleri ve iletileri şipşak silmeleri için uyaran Bitdefender Antispam Lab tahlilcileri, çete aboneleri ile irtibata geçerek elde ettikleri belirtileri paylaşıyor. Bitdefender Antivirüs Türkiye distribitörü Laykon Bilişim ’in Operaasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, kolay yoldan zengin ve istisnalı olma isteğine yenik düşen insanların bu dolandırıcılığın kurbanı olma meylinde olduklarını söylüyor.

 

200 Bin Dolar Ücret ve Yeni Ev Öneri Ediliyor

Zenginlik ve lüks yaşam stili karşılığında dünyayı hakimiyet eden organizasyonlarına katılmaya davet eden çete aboneleri, işe alım emeliyle çoğunlukla Gmail ve AOL üzerinden spam e-postalar yolluyor. Ancak Bitdefender Antispam Lab tahlilcilerinin elde ettiği bilgiler güzergahında, dolandırıcıların yalnızca iki hafta içinde kullanıcıları ikna etmek emeliyle WhatsApp şirket hesapları oluşturarak beynelmilel telefon numaraları kullandıklarını ortaya koydu. Facebook ve Twitter ’dan alıntı laflarla bağ kurmaya çalışan dolandırıcılar, işe alım karşılığında aylık 200.000 dolar ve üzeri ücret, yeni bir ev, üst düzey şöhretlilerle randevular, büyülü bir tılsım ve yalnızca davetle girilebilen seçkin bir kulübe giriş ihtimali sunarak kullanıcıları aldatmaya çalışıyor.

İrtibata geçilen dolandırıcılar bir cins abonelik formu doldurarak İlluminati topluluğuna veya İlluminati Kardeşliği ’ne katılma ihtimali sunuyor. Form, dolandırıcıların kimlik hırsızlığı kabahatlerini işlemesine imkân tanıyabilecek şahsi olarak belirlenebilir bilgiler verilmesini istiyor. Bu bilgiler arasında ad soyad, doğum tarihi, adres, telefon numarası, iş, ücret bilgisi, e-posta adresi, medeni vaziyet, yaş ve aktüel bir resim yer alıyor. Hatta işe alım görevlileri evrakın İlluminati Dağıtım Departmanı ’na ya da kısaca DODIS ’e sevk edileceğini söylüyor.

 

En Çok Amerika Birleşik Devletleri ’deki Kullanıcılar Hedef Alınıyor

Analistler, WhatsApp ’ta irtibata geçtikleri dolandırıcıların çoğunun ana dillerinin İngilizce olmadığını ve iletilen iletilerin kopyala-yapıştır metinler olduklarını çözümleydi. Bunun üzerine spam e-postaların IP adreslerini araştıran analistler afallatıcı bilgilere erişti. Araştırmaya göre spam e-postalar Nijerya %40, Güney Afrika %16, Amerika Birleşik Devletleri %14, Hollanda %13 ve Arjantin ve Brezilya her biri %5 üzerine sevk ediliyor. Dolandırıcılar, çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri ’deki müşterileri %62 hedef alsa da sahte e-postalar Avustralya %11, İngiltere ve Almanya %7, Güney Afrika %6, İrlanda %2 ve Çek Cumhuriyeti ile Slovakya ’daki her biri %1 kullanıcıların gelen kolilerine de erişiyor.

 

Oltamalar Facebook, Instagram ve Twitter ’da da Başlayabilir

Bitdefender Antispam Lab tahlilcileri, çete abonelerinin sosyal medya platformlarında son derece etkin olduklarını belirtiyor. Dolandırıcıların, dolaysız iletiler ile Facebook, Instagram ve Twitter ’da binlerce kullanıcıya erişebileceklerini belirten Laykon Bilişim İşlem Direktörü Alev Akkoyunlu, büyük üstatlar, İlluminati veya İlluminati ’ye bağlı kuruluşlar ismine özel işe alım görevlileri tarafından sevk edildiğini iddia eden ve bu logoların yer aldığı iletilere haysiyet edilmemesi ihtarında bulunuyor.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı