İran’da doğal gaz sıkıntısı paniği: Devlet daireleri ve üniversiteler tatil edildi!

PAYLAŞ
İran’da doğal gaz sıkıntısı paniği: Devlet daireleri ve üniversiteler tatil edildi!
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

İRAN ‘da yaşanan natürel gaz talebindeki kasvet sebebiyle bazı eyaletlerde devlet daireleri ve tüm eğitim müesseseleri tatil edilirken, takribî 90 bin konuta ise natürel gaz sağlanamıyor.

İran’da son senelerin en sert kış mevsimi yaşanıyor. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi başşehir Tahran’da Milli Gaz Şirketi’ne asıllaştırdığı ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, natürel gaz kullanımını eksiltmek için devlet dairelerini tatil etkenin çözüm olmadığını ancak konutlarda gaz kesintisine gidilmemesi için bu güzergahta karar alındığı söyledi. Ülke genelinde gaz kesintilerinin yaşanmadığını kaydolan Reisi, “Petrol Bakanlığımız natürel gaz ve petrol rezervlerini artırmak için gerekeni yapmalı. Bazı bölgelerde ne yazık ki gaz kesintileri yaşandı. Devlet daireleri ve müesseselerini tatil etmek çözüm değil. Ancak bugün önceliğimiz konutlarda gaz kesintisine gidilmemesi” ifadelerini kullandı.

En az 90 bin konuta natürel gaz sağlanamıyor
İran medyasında yer alan haberde, on binlerce İranlının konutlarını ısıtmak için gerekli natürel gazdan yoksun kaldığı aktarıldı. Özellikle ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Horasan eyaletinde natürel gaz talebinde yaşanan kasvet sebebiyle dün geceden beri en az 90 bin konuta gaz dağıtımının kesildiği belirtildi. İran devlet televizyonuna konuşan Razavi Horasan Valisi Yakup Ali Nazari, eyalette tesirli olan fazla soğuk hava sebebiyle natürel gaz akışında kesintilere gidildiğini ve enerji tasarrufu için bölge ulusundan daha duyarlı olmaları gerektiği ihtarında bulunduklarını söyledi.

Devlet daireleri tatil duyuru edildi
İran’ın 7 eyaletinde natürel gaz kullanımını eksiltmek ve enerji tasarrufu için bazı devlet daireleri tatil edilirken, bazı eyaletlerde ise eğitime uzaktan devam edilmesi kararı alındı. Başşehir Tahran’da devlet daireleri ve üniversiteler, İran’da hafta başı kabul edilen Cumartesi ve Pazar günleri tatil edilirken, enerji tasarrufu için natürel gaz kısıtlamasının devam edeceği ihtarı yapıldı. Tahran Valiliği ise, lüzumlu hizmet sektöründe olan kamu çalışanlarından gaz akışı kesildiği için iş yerlerine kalın giysiler giyerek gelmelerini istedi.

Hamedan eyaletinde ise yarın natürel gaz kullanımını eksiltmek için devlet daireleri ve üniversiteler tatil edildi. Gülistan ve Gilan eyaletinde eğitime uzaktan devam edilmesi ve devlet dairelerinde çalışan rakamının yarıya düşürülmesi kararı alındı. Soğuk hava dalgasının tesirli olduğu ve bazı konutlara natürel gaz akışının kesildiği Güney ve Kuzey Horasan ile Gazvin eyaletlerinde ise eğitime Perşembe gününe kadar ara verildi. Öbür yandan eyalette bulunan bir hayli sıkıştırılmış natürel gaz CNG yakıt istasyonuna gaz akışının kesildiği belirtildi. Ayrıca medyada yer alan haberde, eğitime uzaktan devam edebilmek için kullanılan “ŞAD” isimli eğitim programının ülkede yaşanan internet kesintisi sebebiyle çalışmadığı ve talebelerin derslere çevrimiçi olarak da katılamadıkları ifade edildi.

“Türkmenistan gazının kesilmesi ülkede natürel gaz talebinde meseleye neden oldu”
Başşehir Tahran’da enerji tasarrufu kapsamında alınan kısıtlamalara ait bilgi veren İran Petrol Bakanı Cevat Uci ise, Tahran’da devlet daireleri ve üniversitelerin tatil edilmesi ile beraber natürel gaz kullanımının günlük 2.5 milyon metreküp eksildiğini açıkladı. Uci, ülke genelinde 480 bin kmlik alanda gaz akışının sürdüğünü belirterek, ülkenin kuzeydoğusunda bulunan eyaletlerde Türkmenistan’dan gelen gazın kesilmesi sebebiyle gaz talebinde kasvet yaşadıklarını söyledi. Uci, “Türkmenistan gazının kesilmesi ülkede natürel gaz talebinde meseleye neden oldu. Ne Yazık Ki Güney Horasan eyaletindeki problemler sebebiyle gaz kesintilerine gidildi. Natürel gaz kullanımını eksilterek ülke genelinde yine gaz akışını meselesiz bir biçimde sağlamaya çalışıyoruz” dedi.
Uci, 18 Ekim’de yaptığı konuşmada, ülkede kış aylarında natürel gaz kasveti yaşanmaması için 80 milyar dolarlık yerli ve yabancı yatırıma lüzum dinlendiğini ve ülkede bu kış, natürel gaz kıtlığıyla karşı karşıya kalınabileceği mevzusunda ihtarda bulunmuştu.

İran, dünya natürel gaz rezervinde 34 trilyon metreküple Rusya’dan sonra ikinci ülke konumunda bulunuyor. Ancak alt yapı beceriksizlikleri sebebi ile İran, natürel gazı çıkarmak, iletmek ve işletmek mevzusunda aksaklıklar yaşıyor. Dünyanın ispatlanmış natürel gaz rezervlerinin yüzde 17’sini elinde bulunduran İran, büyük gaz sahalarını geliştirecek yatırımlara lüzum dinliyor.