İsveçli savcı kararını verdi! Erdoğan’ın ayağından asılmasına soruşturma başlatmayacağım

PAYLAŞ
İsveçli savcı kararını verdi! Erdoğan’ın ayağından asılmasına soruşturma başlatmayacağım
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

İSVEÇ’in başşehrinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maketi, PKK’lılarla şehrin alanında ayağından asılmıştı. Vakayı soruşturan Savcı Lucas Eriksson, iğrenç eyleme ait soruşturma başlatmayacağını ifade etti.

İsveç ’in Başşehri Stockholm ’de PKK sponsorları olduğu iddia edilen şahısların Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan aleyhine yaptıkları kuklalı eyleme ait Savcı Lucas Eriksson kararını verdi. İsveç gazetesi Aftonbladet’e konuşan Eriksson, yapılanların İsveç kanunlarına ters olmadığını söyledi.

Dosya bana ‘hakaret’ diye geldi…

Savcı Eriksson, “Dosya masama hakaret diye geldi, ancak ben hakaret teşkil edecek ağırlıkta bir şey göremedim. Bu surattan da bir ön soruşturma başlatmama kararı aldım” dedi.

Türkiye ayağa kalkmıştı

Stokholm’de geçen hafta PKK sponsoru oldukları belirtilen bir grup, belediye binasının önünde bir araya gelerek Erdoğan’a benzetilen bir kuklayı ters olarak asmıştı. Eylem Ankara’nın tepkisine sürüklerken, İsveç Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, eylem hakkında “NATO azalığı müracaatına karşı baltalama olarak planlandı” dedi. 

Yalnızca iki ülke kaldı

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından mayısta NATO azalığı için müracaat yapmıştı. Türkiye, iki kuzey ülkesinin Ankara’nın terör örgütü olarak belirlediği gruplara hoşgörü gösterdiğini belirterek, aboneliğe şerh düşmüştü. Türkiye ve Macaristan dışında tüm NATO ülkeleri, iki ülkenin katılım protokollerini milli meclislerinden geçirdi.