İtalya ’nın 30 yıldır en çok aranan mafya lideri Sicilya’da yakalandı

PAYLAŞ
İtalya ’nın 30 yıldır en çok aranan mafya lideri Sicilya’da yakalandı
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

İTALYA’da 30 yıldır firari konumda bulunan ve ülkenin en çok aranan mafya lideri Matteo Messina Denaro, Sicilya ’da tutuldu.

İtalya ’nın en çok aranan mafya lideri Matteo Messina Denaro, 30 sene sonra Sicilya ’da tutuldu. İtalya ’nın Sicilya bölgesinin başşehri Palerma ’do bir muayenehanede tutulan İtalyan mafya lideri rehabilitasyon emeliyle muayenehanede bulunuyordu. Cosa Nostra ’nın lideri olarak öğrenilen Denaro, tutulmasının ardından henüz açıklanmayan bir lokasyona götürüldü.

Mafya karşıtı savcıları öldürdü

Denaro ’nun tutulması harekâtına 100 ’den fazla asker katıldı.  Denaro ’nun cinayetleri arasında mafya karşıtı savcılar Giovanni Falcone ve Paolo Borsellino ’nun 1992 senesinde öldürülmeleri de yer alıyor.

11 yaşındaki çocuğu eziyetle öldürdü

Ayrıca, Denaro 1993 senesinde Milano, Floransa ve Roma ’da hakikatleştirilen bombalı hamlenin yanı gizeme bir mafya liderinin itirafçı olan 11 yaşındaki oğlunun kaçırılması ve eziyet edilerek öldürülmesinden mesul yakalanıyor.

1993’ten beri aranıyordu: Bu bir başarıdır

Messina Denaro 2002 senesinde gıyabında görülen davada çok rakamda cinayetten kabahatli bulunmuş ve ömür boyu mapus cezası almıştı. Denaro, 1993 senesinden bu yana aranıyordu.

Öte yandan İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Denaro ’nun tutulmasında misyon alanlara teşekkür ederken, “bu büyük bir başarıdır” dedi.