İTO Başkanı Şekib Avdagiç zincir marketlerin fiyat sabitleme kararı için ne ded?

PAYLAŞ
İTO Başkanı Şekib Avdagiç zincir marketlerin fiyat sabitleme kararı için ne ded?
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Enflasyona karşı marketlerin başlattığı mesul tavrın, tüm sektörlerimize misal olmasını diliyoruz. Bu tepkinin, enflasyona karşı topyekûn bir çabayı kalıcı kılmasını temenni ediyoruz” dedi.

İstanbul Ticaret Odası İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Zincir marketlerin birbiri arkasına bir hayli mahsulde maliyet dondurmaya gitmesinin son derece kıymetli olduğuna inanıyoruz. Enflasyona karşı marketlerin başlattığı bu mesul ve fedakâr tavrın, tüm sektörlerimize misal olmasını diliyoruz. Bu tepkinin, enflasyona karşı topyekûn bir çabayı kalıcı kılmasını temenni ediyoruz” dedi.

Avdagiç, İTO Meclisi Ocak ayı buluşmasında, enflasyonla çaba ve iş dünyasının gündemindeki öbür mevzulara ait değerlendirmelerde bulundu.

Avdagiç, zincir marketlerin enflasyonla çabaya verdiği maliyet dondurma tepkisinin, tüm kesimlerde yüksek enflasyon temennilerini kırmasını, bozulan maliyetleme tavırlarını ortadan kaldırmasını temenni ettiklerini söyledi.

Harcayıcı maliyetlerinde geçtiğimiz Aralık ayında düşüş kaydolunduğunu anımsatan Avdagiç, “Bu kırılmayı, enflasyondaki kalıcı tek haneli seviyeye gidiş için bir başlangıç olarak görmek istiyoruz” ifadesini kullandı.
Enflasyonla çaba için kamunun da yapacakları olduğunu kaydolan İTO Başkanı Avdagiç, “Kamunun da idarenen ve yönlendirilen maliyetler üzerinden bütçe imkânları miktarında maliyet çoğalışlarından sakınarak fedakârlık göstereceğine inanıyoruz. Ancak bu biçimde, senenin ilk yarısını yüzde 35-40, ikinci yarısını ise yüzde 20 ’nin altında bir enflasyonla kapatma şansını tutabiliriz” dedi.

“Firmalarımız EYT ’yi en uygun biçimde yürütürken, yapımda sürdürülebilirliği temin edecek önlemleri alacaktır”

Hükümetin ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ EYT meselesine çözüm getirdiğini anımsatan Şekib Avdagiç, “Hem 2023 senesinde uygulanacak yeni minimum fiyat çoğalışını hem de EYT ’ye getirilen çözümü iş sulhu ve cemiyetsel refah kuruluşu bakımından ehemmiyetli adımlar olarak görüyoruz. Çalışanların enflasyon karşısında kaybettikleri alım eforu, kesinlikle korunmalı ve üstüne makul oranda da refah hisseyi verilmeli. EYT ’yi de çalışma yaşamımız için bir tazelenme fırsatı olarak görüyoruz. Firmalarımız EYT ’yi en uygun biçimde yürütürken, işlerin devamını sağlayıp yapımda sürdürülebilirliği temin edecek önlemleri alacaktır” değerlendirmesinde bulundu.
EYT ’lilerin emeklilik tazminatlarıyla alakalı olarak patrona KGF takviyeyi verilecek olmasını da memnuniyetle karşıladıklarını belirten İTO Başkanı Avdagiç, şöyle devam etti: “Bununla beraber, SGK sigorta primine temel hasılat üst hududunun da enflasyon oranında artırılması doğrultusundaki temennimiz sürüyor. SGK üst limiti son 5 seneye baktığınız zaman asıl olarak yüzde 50 ’ye yakın çoğalmış gidişatta. Aynı biçimde kazanç aidatı dilimlerinin de son 6-7 yıldır yaşanan kayıpları giderecek biçimde aktüellenmesi gerektiği görüşündeyiz.”
Avdagiç, dünya ekonomisinde risklerin henüz geçmiş olmadığını, bununla beraber iyi büyümelerin de olduğunu kaydoldu. Avdagiç, “Dünyada iyi büyümelerin en ehemmiyetlilerini şöyle sıralayabiliriz: Bir, tedarik zincirlerindeki sıkışıklık, ehemmiyetli miktarda ortadan kalktı. İki, enerji ve öbür sanayi emtialarının maliyetleri düştü. Üç, enflasyon ivme kaybetti ve yeni senenin ilk çeyreğinden başlayarak alt istikametli bir seyir izlemesi bekleniyor” dedi.