İzmir Megakent Belediyesi'nin uslu kent ve suni zihin çalışmaları sürüyor

PAYLAŞ
İzmir Megakent Belediyesi'nin uslu kent ve suni zihin çalışmaları sürüyor
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Uslu kent niyetiyle dijitalleşme yolunda ehemmiyetli adımlar atan İzmir Megakent Belediyesi, suni zihin ve teknoloji tabanlı uygulamaları yaşama geçirmeye devam ediyor. İzmir Megakent Belediyesi ’nin üç projesi, İZKA tarafından açılan Kamuda Dijital Mutasyon Mali Destek Programı ’ndan hibe almaya hak kazandı.

İzmir Megakent Belediyesi, uslu kent niyetiyle çalışmalarına devam ediyor. Teknoloji tabanlı uygulamalarla kentlilerin yaşamını basitleştiren Megakent Belediyesi ’nin üç projesi, İZKA tarafından açılan 2022 seneyi Kamuda Dijital Mutasyon Mali Destek Programı ’ndan hibe almaya hak kazandı.

Bilgi Harekât Dairesi Başkanlığı “Dijital Kent Tasarım ve İdare Sistemi”, ESHOT “Telemetri Sistemi”, Megakent iştiraki İZELMAN A.Ş. ise “Uslu Kent, Uslu Otoparklar” projesiyle listeye girdi. Megakent Belediyesi, teknoloji tabanlı uygulamaların rakamını çoğaldırarak belediye ve kent kaynaklarının faal kullanılmasını amaçlıyor.

Dijital Kent Tasarım ve İdare Sistemi
Megakent Belediyesi Bilgi Harekât Dairesi Başkanlığı “Mukavemetli İzmir: Dijital Kent Tasarım ve İdare Sistemi” projesiyle bir bilgi akışı sistemi kuracak. Hava şartlarının yanı gizeme afet, abuhava krizine geçim ve kentsel tasarım ile alakalı öngörü sağlayan parametrelerin değerlendirileceği LoRaWAN sistemiyle kentsel tehlikeler tanımlanıp lüzumlu tedbirlerin alınması sağlanacak.

Megakent tarafından işletilen 20 telsiz kulesine gateway, meteorolojik bilgi ve sıcaklık modüllerinin kurulumu yapılarak şehrin yüzde 80 ’ini içerecek biçimde çalışır hale getirilecek. Bir Araya Gelecek bilgiler, afet tehlikeyi yüksek bölgelerde lüzumlu tedbirlerin alınması için alakalı müesseseler ile paylaşılacak. Aynı zamanda Sarih Bilgi Platformu ’nda vatandaşlara açılacak.

LoRaWAN sisteminin heyeti olduğu tüm alanlarda afet vaziyetlerine erken müdahale, orman yangınlarının oluşmadan yasaklanması, bağlantı altyapısının kesintisizliği, çöp konteynerlerinin doluluk oranları, enerji altyapısının ölçümlenmesi, cadde aydınlatma sistemlerinin uzaktan hakimiyeti, su sayacı okuma, deniz suyu sıcaklıkları, tarım arazilerindeki toprak yararlılığı, erişim vasıtalarının civar ve yolcu bilgilerinin ölçümlenmesi ve eşi bir hayli alandaki projenin yaşama geçirilmesi tasarlanıyor.

LoRaWAN sistemi aynı zamanda 7/24 temeline dayalı olarak çalışacak. Afet gidişatında bile aralıksız bir haberleşme ağı sağlanarak anlık bilgiler sahadan alınabilecek. Proje, 15 ayda bitirilecek.

Uslu Kent, Uslu Otoparklar
Megakent iştiraki İZELMAN A.Ş. ’nin “Uslu Kent, Uslu Otoparklar” projesiyle 81 İZELMAN otoparkı bütün uslu otopark otomasyon sistemine dahil edilecek. Plaka üzerinden taşıt tanıma sisteminin yaşama geçirilmesiyle otoparklarda güvenliğin artırılması, aza, manili gibi kullanıcıların belirlenebilmesi ve tarifeye özel maliyetlendirmenin yapılabilmesi hedefleniyor. Ayrıca merkezi idare oturumu ile tüm otoparklarda asıl zamanlı dolu-boş bilgilerine erişilecek ve raporlama tek tuşla yapılabilecek. Mobil uygulama ile yurttaşların en yakın otoparkı, otopark doluluğunu hakimiyet edebilmesi ve en yakın boş otoparka navigasyon ile erişebilmesi sağlanacak. Böylece otopark ararken geçirilen müddet ve yakıt tüketiminin eksiltilmesi kastediliyor.

Mobil ödeme sistemleriyle yeni ödeme alternatifleri de sunulacak. Yoğun saatlerde mobil ödeme sistemi otoparktan çıkış süratinin çoğaldırılmasını muhtemel kılacak. Projeyle aynı zamanda karbon salınımının eksiltilmesine katkı sağlanması kastediliyor.

Telemetri sistemi
ESHOT Genel Müdürlüğü ’nün hazırladığı “Müessesesel İş/Karar Verme Süreçlerinin Otobüsten Alınan Dijital Bilgilerle İyileştirilmesi” projesiyle otobüslere monte edilecek telemetri aygıtlarıyla daha evvel manuel olarak bir kısmına erişilebilen takribî 150 çeşit değişik sensör bilgisiyle dijital bir altyapı kurulacak. Bilgiler sayesinde otobüs ve sürücülere ait kullanım bilgileri ayrıntılı olarak izlenebilecek.

Otobüslerden elde edilen büyük bilgi ile taşıt içi doluluk oranı, sürücü tavırları, hat tahlilleri, yakıt tüketim ölçüleri, acil gidişat yangın-kaza-arıza ihbarları gibi özel emellere odaklanılması muhtemel hale gelecek.

Bu sayede ESHOT da alakalı ünitelere lider ihtarlar yollayabilecek, potansiyel arızalar anında tespit etilebilecek. Yedek parça ve bakım maliyetlerinde de ehemmiyetli bir tasarruf sağlanacak.

Projeyle, vasati müddetten daha uzun müddet rölantide kalan vasıtaların tespit edilmesi ve insan kaynaklı kusurların tespiti ile otobüslerin yakıt tüketimlerinin düşürülmesi ve egzoz gazı salımlarının eksiltilmesi de hedefleniyor.

Aynı zamanda taşıt kullanım bilgileri üzerinden üretilecek sürücü karneleri ile sürücü sınıflaması iyi-orta-cılız yapılacak, makûs sürüş tutumlarına sahip sürücüler tekerrür eğitimden geçirilecek.

Kaynak: adamnedio.com