Kaspersky tüketici portföyü artık kullanıcıların kripto varlıklarını da koruyor

PAYLAŞ
Kaspersky tüketici portföyü artık kullanıcıların kripto varlıklarını da koruyor
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Kaspersky, Kaspersky Standard, Kaspersky Plus ve Kaspersky Premium ’u kapsayan harcayıcı ürün serisine yeni kripto koruma özelliklerinin ilave edildiğini duyurdu. Mükâfatlı temel teknolojileri baz alan yeni özellikler, kripto kullanıcıları için özel olarak planlandı. Yeni özellikler cryptoscam dolandırıcılığına ve cryptojacking ’e karşı korunma ve kripto cüzdan kimlik bilgilerinin gelişmiş korumasını kapsıyor.

Kripto para kullanıcıları, para ve şahsi bilgilere ulaşım sağlamayı kasteden siber kabahatliler için çok cazip bir hedef grubunu oluşturuyor. Geçtiğimiz sene kripto para çalmaya müteveccih kimlik avı ehemmiyetli miktarda arkasıydı ve 2021 ’deki 3 milyon 596 bin 437 ’ye mukayeseyle, 2022 ’de 5 milyon 40 bin 520 kripto kimlik avı tespiti bir evvelki seneye göre %40 gelişmeye karşılık geldi.

Cryptoscam ve cryptojacking gözetmesi gibi temel kripto varlık koruma özellikleri Kaspersky Standard, Kaspersky Plus ve Kaspersky Premium olmak üzere üç yeni Kaspersky tasarısında da yer alıyor. Tüm bunlar arasında Kaspersky Premium, kripto gözetmesi için maksimum özelliklere sahip en kapsamlı çözümü simgeliyor. Yeni kripto gözetmeyle alakalı vasıtalar dört ana set halinde sunuluyor.

 

Cryptoscam ve dolandırıcılık gözetmesi

Kaspersky cryptoscam ve dolandırıcılık gözetmesi, kullanıcıları muhtelif dolandırıcılık ve sahtekarlıklardan koruma özelliğine sahip. Kullanıcıları kripto cüzdanlarını ve kripto para üniteleriyle alakalı şahsi veya finansal bilgilerini paylaşmaları için aldatmayı kasteden, orijinal kripto kaynağı gibi görünen web sitelerini ziyaret etmelerini yasaklıyor. Kullanıcıların cryptoscam teşebbüsü ile karşı karşıya kalması vaziyetinde, web sitesi yasaklanıyor ve kullanıcı bir bildirim eşliğinde uyarılıyor.

 

Cryptojacking gözetmesi

Cryptojacking gözetmesi, kripto para üniteyi üretmek için kullanıcıların bilgisayarlarının operasyon eforunu yetkisiz kullanımdan gözetmeye müteveccih ikinci en ehemmiyetli özelliğe karşılık geliyor. Böylece bilgisayarın performansının düşmesini ve elektrik faturalarının çoğalmasını da önlüyor. Kaspersky ’nin tavır tabanlı idrak etme teknolojisi, aygıtları yetkisiz kripto madenciliğine karşı gözetiyor. Cryptojacking tutumu tespit edildiğinde Kaspersky ürünü kullanıcıları bir bildirimle bilgilendiriyor.

 

Kripto cüzdan kimlik bilgileri güvenliği

Kripto cüzdan kimlik bilgilerinin korunmasına müteveccih güvenlik özellikleri iki temel bilgi türünü gözetmeyi hedefliyor: Hesap parolası ve tohum tümcesi. Bu bilgilerin kaybedilmesi vaziyetinde kullanıcıların cüzdanlarına ulaşımı geri kazanmalarının hiçbir yolu olmadığından, bunları gizlemek ve gözetmek son derece ehemmiyetli ve bunların kaybı cüzdandaki tüm varlıkları kaybetmeleri anlamına geliyor. Bununla sunulan temel özellikler şunlar:

Kripto parolalarının çevrimiçi olarak sızdırılması veya kırılmasının kolay olması vaziyetinde kullanıcıları uyaran Parola Güvenliği.  Duyarlı bilgileri, kullanıcıların rastgele bir makinesinde sadece bir kullanıcı tarafından ulaşılabilen parolalı bir kasada gizleyen Kimlik Koruma Cüzdanı en tehlikesiz AES-256-bit şifreleme algoritmalarını kullanır. Kullanıcıların kripto kimlik bilgileri gibi duyarlı bilgilerini okunamaz bir formata dönüştüren ve aygıt sabit diskinde bir şifre ile gözeten Saklı Adaleye.

Emin anti-virüs ve VPN

Temel anti-virüs ve VPN güvenlik özellikleri, kripto sahipleri arasında üst sıralarda yer alan virüsler, makûs emelli yazılımlar, ajan yazılımlar ve fidye yazılımları gibi temel siber güvenlik tehditlerine karşı güçlü koruma sağlıyor. Bu özellik şunları içeriyor:

Hakikat Zamanlı Tehdit Gözetmesi – Mevcut ve yeni ortaya çıkan makûs emelli yazılım tehditlerine karşı gözetmeye destekçi olan çok tabakalı gelişmiş güvenlik.  Kullanıcıları gözetlemek için PC ve Android makinelere saklıca yüklenen uygulamalar hakkında ihtarda bulunan Stalkerware. Kabahatlilerin, kimliklerini çalmak için kullanılabilecek bilgileri toplamak üzere kullanıcıların bilgisayarlarına ulaşmasını yasaklayan Uzaktan Ulaşım İdrak Etme.  Kullanıcıların yüklemek istemediği ve makûs gayeli olabilecek uygulamaların yüklenmesini yasaklayan İstenmeyen Uygulamalar Yükleme Yasaklayıcısı.  Tüm bilgisayar iletişimlerini izleyen ve bir bilgisayara İnternet veya yerel ağ üzerinden ulaşımı yasaklayan Uslu Güvenlik Duvarı. Kullanıcıların bilgilerini tuş kaydoluculardan gözetmeye destekçi olan Tehlikesiz Bilgi Girişi tehlikesiz klavye girişi.  Reklam yazılımlarını, makûs emelli vasıtaları, otomatik çeviricileri ve kuşkulu ambalajlayıcıları tespit eden ve kaldıran Adware Remover. Web sitelerinde ve bazı uygulamalarda can sıkıcı ve potansiyel olarak riskli banner reklamlarını ve açılır pencereleri yasaklayan Anti-Banner.

Buna ek olarak, yüksek seviyede şahsi bilgi ve iletişim gözetmesi sağlayan PC ’ler ve mobil platformlar için sınırsız VPN de kolide mevcut. Ek olarak Kaspersky VPN, sürat performansı açısından en süratli ürün olarak ve kullanıcıların yüksek gecikme süresi veya kutu kaybı olmadan dosya indirmesine veya film seyretmesine imkân tanıyor.

 

Blok zinciri kullanıcılarının %44 kripto kabahatlerinden korkuyor!

Kaspersky Harcayıcı Ürünleri Pazarlama Başkan Yardımcısı Marina Titova, şunları söylüyor: “Kripto kullanıcılarının rakamı çok süratli bir biçimde çoğalıyor ve 2022 senesinde 300 milyon kullanıcıya erişti. Araştırmamıza göre, blok zinciri kullanıcılarının neredeyse yarısının %44 kripto kabahatlerinden korktuğunu ve kripto kabahatlerine maruz kaldığını görüyoruz. Portföyümüze özel kripto koruma özellikleri ilave ederek kripto topluluğunun lüzumlarını destekliyoruz. Böylece alıcılarımız paralarına ve şahsi bilgilerine müteveccih siber güvenlik tehlikeleri olmadan kripto para ile çalışabilirler.”

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı