Kaspersky Yeni Araştırmasında, Evdeki Akıllı Cihazların Bakımında ve Kullanımında Cinsiyetlere Göre Farkları İnceledi: “Evdeki akıllı cihazların bakımı ve satın alınmasından sorumlu kişiler arasında uçurum var!”

PAYLAŞ
Kaspersky Yeni Araştırmasında, Evdeki Akıllı Cihazların Bakımında ve Kullanımında Cinsiyetlere Göre Farkları İnceledi: “Evdeki akıllı cihazların bakımı ve satın alınmasından sorumlu kişiler arasında uçurum var!”
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Kaspersky tarafından küresel çapta asıllaştırılan yeni bir ankette, uslu ev makinelerinin temel dijital alışkanlıklarını, manilerini ve kullanımı incelendi.  Anket, evdeki uslu makinelerin bakımı ve satın alınmasından mesul bireyler arasında bir uçurum olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle, erkeklerin %72 ’si evlerindeki uslu makineleri kurarken, bayanların yarısından azı %47 bunu yapıyor.

Dijital pazar araştırmasına göre, uslu ev makinelerinin faal olarak kullanıldığı ev rakamının 2026 senesine kadar 573,7 milyon kullanıcıya erişmesi beklenirken, hane penetrasyonunun ise o seneye kadar yüzde 25.0 ’a erişileceği düşünülüyor.

Kaspersky ’nin geçrekleştirdiği anket neticeleri, ailelerinin uslu makineleriyle daha sık ilgilenenlerin erkekler olduğunu gösteriyor. Bu gidişat, ev yönlendiricisinden home router Wi-Fi ayarlarının değiştirilmesi gerektiğinde veya ağa yeni makineler ilave edildiğinde de geçerli. Erkeklerin çoğu %75 genellikle bunu yaparken, bayanların sadece %50 ’si bu görevi yerine getiriyor. Bilgisayarlara yazılım ve uygulama yükleme söz mevzusu olduğunda da gidişat neredeyse aynı seyirde ilerliyor. Bayanların %47 ’sine mukayeseyle erkeklerin %72 ’si bundan mesul olarak görülüyor.

Çocukların dijital alışkanlıklarına ait meyil ise değişiyor. Araştırma bilgileri, her iki ebeveynin de çocukların makinelerde geçirdiği zamanı hakimiyet etme mevzusunda denk derecede istekli olduğunu gösteriyor. Özellikle, erkeklerin %67 ’si ve bayanların %54 ’ü miniklerin makinelerde geçirdiği zamanı izliyor. 

Kaspersky Harcayıcı Ürünleri Pazarlama Başkan Yardımcısı Marina Titova “Uslu ev makineleri ve çözümleri insanların günlük işlerini ehemmiyetli miktarda iyileştirebilir ve basitleştirebilir. Her aile, rol dağılımının hangi versiyonunun kendileri için en uygun olduğuna kendisi karar verir. Aynı zamanda, kilit nokta, çağdaş uslu makinelerin ve güvenlik çözümlerinin cinsiyet ve yaştan bağımsız olarak herkes tarafını ulaşılabilir olması gerektiğidir,” diyor. 

 

Kaspersky uzmanları, tüm uslu makineleri güvende yakalamak ve gözetmek için alttaki ipuçlarını derledi:

 İkinci el uslu ev makineleri satın almak tehlikesiz bir alternatif değildir. Ürün yazılımları, evvelki sahipleri tarafından, kullanıcıların uslu ev ekosistemleri üzerinde bütün hakimiyet sağlayacak biçimde değiştirilmiş olabilir. Zannedilen parolayı değiştirmeyi unutmamak da ehemmiyetlidir. Karışık bir parola kullanarak kumpaslı olarak bunu aktüelleyin. Seri numaralarını, IP adreslerini ve öbür alıngan bilgileri saklı tutarak ağınızın güvenliğini sağlayın.  Uslu aygıtlarınızı sosyal ağlarda paylaşmayın. Tüm uslu ev ekosisteminizi güvence altına almak ve gözetmek için güvenilir bir güvenlik çözümü oldukça bereketli olabilir. Emin bir uygulama veya aygıt seçtikten sonra, aktüellemeleri ve güvenlik sarihlerini yakından takip ettiğinizden emin olmalısınız. Geliştiriciler tarafından sunulan tüm aktüellemeleri zamanında yüklemek ehemmiyetlidir.

 

Kaspersky, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya, Çin, Meksika, Brezilya, Şili, Rusya, Türkiye, Fransa, Hollanda, Portekiz, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Peru, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan olmak üzere 21 ülkede 21.645 uslu ev aygıtı sahibi ile nicel çevrimiçi araştırma yapmak üzere Arlington Research ’ü görevlendirdi.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı