Kuantum Bilgisayarlar İnsanlığı İleriye Götürecek

PAYLAŞ
Kuantum Bilgisayarlar İnsanlığı İleriye Götürecek
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

“Teknolojinin Gücüyle Geleceğe” Webinar İvedisi 2023 programının dördüncüsü “Kuantum Bilgisayarlarına Doğru” başlığıyla hakikatleşti

Sabancı Üniversitesi ’nin kamu ve özel sektör idareyicilerini bilim ve teknoloji ile buluşturmak üzere tertip ettiği “Teknolojinin Gücüyle Geleceğe” Webinar İvedisi ’nin dördüncüsü Kuantum Bilgisayarlarına Doğru” başlığı altında hakikatleşti.

Türkiye ’nin yüksek öğretimi odağına alan, cemiyete fayda sağlayan, lider ve lider beynelmilel araştırma üniversitesi Sabancı Üniversitesi ’nin, bilim ve teknoloji alanındaki bilgi ve tecrübelerini kamu ve iş dünyası ile paylaşmak üzere hakikatleştirdiği webinar serisinin dördüncüsü yapıldı. 

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erkay Savaş moderatörlüğünde asıllaşan seminerde Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Azası Prof. Dr. Zafer Gedik “Kuantum Bilgisayarlarına Doğru” mevzusundaki görüş ve öngörülerini aktardı. Kuantum mekaniği desteğiyle nasıl telenakil ve tehlikesiz haberleşme reelleştirildiği, kuantum bilgisayarlar ve son büyümeler ele alındı. 

Kuantum mekaniğinin yaşamın bir hayli alanında yer aldığına dikkat toplayan Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Azası Prof. Dr. Zafer Gedik şunları söyledi:

“Cern çarpışmaları, fotosentez, güneş oturumları, nükleer reaktörler, lazerler, tümleşik devreler, ledler ve nükleer füzyon ilk akla gelenler. Kuantum mekaniği yaşamın her alanında var. Büyük devletler ve büyük işletmeler kuantum bilgisayarlarını geliştirmek için her sene milyarlarca dolarlık yatırım yapıyor. Gelecekte hesaplama eforu çok yüksek kuantum bilgisayarlar dünyayı değiştirebilir.”

Google, IBM gibi dev firmaların kendi Kuantum bilgisayarlarını yapmaya çalıştıklarını ifade eden Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erkay Savaş ise; “Kuantum etiği diye bir dal oluştu. Geliştirilen bu bilgisayarları işletmeler veya gelişmiş ülkeler kendileri için mi insanlık için mi kullanmalı. Bu mevzu hakkında müzakereler ve yazılar kesintisiz gündemde. İnsanlığı ileriye götürecek bu bilgisayarlar bir hayli süreci süratlendireceği için tüm insanlığın hizmetine sunulmalı” dedi. 

Türkiye ’de de süperiletken sistemler, kuantum optiği ve haberleşme uygulamaları mevzularında ilerlenebileceğini belirten Zafer Gedik, Sabancı Üniversitesi bünyesinde bu mevzuda çalışmalar yapan analistler olduğunu ifade etti. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı