LC Waikiki, envanter yönetiminde Securitas Technology'nin sunduğu RFID çözümünü tercih etti

PAYLAŞ
LC Waikiki, envanter yönetiminde Securitas Technology'nin sunduğu RFID çözümünü tercih etti
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Türkiye ’nin lider moda perakende markası LC Waikiki, stok idaresinde, Securitas Technology ’nin sunduğu RFID Stok İdare Çözümünü kullanmaya başladı. Çözüm sayesinde LC Waikiki ’nin stok doğruluğu yüzde 99,5 ’e çıktı. Mülk kabul, fiziki satış sürati çoğalırken, online sipariş karşılama oranı arkasıydı.  

Güvenlik teknolojileri ve iş zekası çözümleri entegratörü Securitas Technology ile Türkiye ’nin lider moda perakende markası LC Waikiki, perakende sektörüne misal olacak ehemmiyetli bir iş birliğine imzalaydı. İki işletme arasında hakikatleştirilen iş birliği kapsamında LC Waikiki, asıl zamanlı stok yönetimi için, Securitas Technology ’nin RFID Stok İdare Çözümünü seçim etti. RFID Stok İdare Çözümü, operasyonel faydalılığı artırmak, maliyetleri düşürmek ve alıcı memnuniyetini had safhaya çıkarmak gibi avantajlar sunuyor.

Perakende firmalarının erişmek zorunda olduğu sürat ve yanılgısızlığı sunan RFID teknolojisi, ürünü görmeden, ürünşöhret üzerindeki tekil kimlikle stok sayımının çok daha süratli yapılmasını sağlıyor. Mağazalarda senede 1-2 sefer yapılabilen ve saatlerce süren fiziki sayımı yalnızca dakikalar içinde bitirmeyi muhtemel kılan teknolojiyle stok doğruluğu da yüzde 99 ’un üzerine çıkıyor. Böylece perakendeci, mağazaya gelen bir alıcıya ürünü sunarken ya da internet sitesinden satış yaparken stok doğruluğundan kesin emin oluyor. 

LC Waikiki ’nin stok doğruluğu yüzde 99,5 ’e çıktı

Securitas Technology Türkiye Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu, moda perakende sektörünün lider markalarından LC Waikiki ile çalışmaya ilk olarak 5 etkin mağazada başladıklarını söyledi. Tüm ürünlere RFID yaftalar uyguladıklarını belirten Yelkencioğlu, “LC Waikiki ’nin iki ana ambarında etiketleme ve transfer yapılabilmesi için RFID sistemler heyetti. Bu ambarlarda 5 mağazaya sevk edilecek ürünlere özel olarak yafta uygulandı. Mağazalarda bulunan tüm ürünlerin güvenlik alarmları RFID versiyon ile değiştirildi, her biri tek tek kodlandı. Çalışma bittikten sonra bir sayım yapılarak stoka kaydolundu. Mağazalara gelen onlarca paketin içerisindeki ürün RFID ile saniyeler içerisinde okutulup satışa sunuldu. Çözüm sayesinde LC Waikiki ’nin stok doğruluğu yüzde 99,5 ’e çıktı.   Mülk kabulde ve satış harekâtı sırasında barkod okuma harekâtı yapılmadığı için sürat arkasıydı. Ayrıca markanın online satış karşılama oranı da stok doğruluğuna bağlı olarak yükseldi” bilgisini verdi.

Perakende sektöründe ilk süratli adaleye self check-out uygulaması

RFID teknolojisi sayesinde Özdilek Park LC Waikiki mağazasında Self Checkout Sisteminin Süratli Adaleye yaşama geçtiğini söyleyen Yelkencioğlu, “Hazır giyim perakendeciliğinde Türkiye ’de ilk defa yaşama geçirilen süratli adaleye uygulamasıyla LC Waikiki alıcıları, adaleye sırası beklemeden ödeme süreçlerini kendileri bitirebiliyor. Ürünşöhret üzerindeki RFID yaftayı ile alarm yaftayı eşleştiğinden dolayı, satın alınan ürün ile alarm yaftayı sökülen ürünşöhret yüzde 100 geçimli olması sağlandı. Bu sistemde perakendeye özel geliştirilmiş ‘ikili yafta dual tag ’ kullanıyoruz. Bu yafta hem ürün güvenliği hem de RFID için aynı anda çözüm sağlıyor. Şu an sistem 8 mağazada heyeti, ancak daha çok mağazaya yaygınlaşması için de çalışmalar yapılıyor” diye konuştu. 

Türkiye ’de başlayan mutasyon 4 kıtaya dağılacak

LC Waikiki ’nin halen Türkiye ’de 552, yurt dışında 734 olmak üzere toplam 1.286 mağazası bulunuyor. Şu anda yurt içindeki 41 mağazada, Securitas Technology ’nin RFID Stok İdare Çözümü kullanılıyor. Mutasyonun, 2023 seneyi içinde Türkiye ’de ve yurt dışındaki mağazalarda yaygınlaşması tasarlanıyor.

LC Waikiki Operasyonel Harikuladelik, Süreç Geliştirme ve Yalınlaştırma Direktörü Cengiz Dörtoluk, “Türkiye ’nin lider moda perakende markası LC Waikiki olarak, teknoloji yatırımlarımızı sürat kesmeden sürdürüyoruz. İlk Metaverse mağazası, tarz danışmanı Elsiva gibi sektörümüzde lider konumumuzun altını çizen uygulamalarımızla eş zamanlı olarak, mağaza ve ambarlarımızda stok idaresini daha faal yapabilmek için bir arayışa girdik. Bu noktada yollarımız Securitas Technology ile kesişti ve RFID teknolojisini kullanarak stok idaresinde de bir mutasyon başlattık. Bu çözüm sayesinde mülk kabulden kasaya kadar tüm süreçlerimiz süratlendi. Stok doğruluğumuz en üst noktaya erişti. Alışveriş neşesini kolay ve süratli bir biçimde bitirmeye takviyeci olan Süratli Adaleye uygulamasına geçtik. Securitas Technology ’e bu faydalı iş birliğinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Kaynak: adamnedio.com