Lenovo hizmet odaklı faaliyetleriyle güçlü büyümesini sürdürürken yapay zekâ inovasyonlarına 1 milyar dolar yatırım yapıyor

PAYLAŞ
Lenovo hizmet odaklı faaliyetleriyle güçlü büyümesini sürdürürken yapay zekâ inovasyonlarına 1 milyar dolar yatırım yapıyor
  • 0
  • 0
  • 7 dakika da oku
  • +
  • -

Teknoloji devi Lenovo, 2023 senesinin ikinci çeyrek neticelerine göre 12,9 milyar dolar ciro ve 191 milyon dolar -Hong Kong Finansal Raporlama Standartlarına göre HKFRS net kazanç elde etti. Lenovo ’nun bilgisayar dışı faaliyetlerden elde ettiği ciro grup cirosunun %41 ’ini oluştururken, Çözümler ve Hizmetler Grubu SSG bir evvelki seneye göre %18 çoğalış anlamına gelen 1,7 milyar dolar ciro ile güçlü bir sihrime ve yüksek kârlılık sergiledi. Altyapı Çözümleri Grubu ISG depolama alanında evvelki seneye göre üç haneli gelişmeye erişerek Lenovo ’yu dünyanın en büyük 4. depolama sağlayıcısı haline getirdi. Lenovo bilgisayar faaliyetlerinde dünyanın 1 numaralı pazar hisseyi konumunu %23,2 ’lik oranına gözetti.

Lenovo Türkiye, pazarda güçlü bir performans ortaya koyarak IDC PC Pazarı raporu neticelerine göre 2023 senesinin ikinci çeyreğini %22, 6 pazar hisseyi ile birinci sırada bitirdi. Lenovo Türkiye, Müessesesel Büyük Alıcılar segmentinde %40,5 ve harcayıcı segmentinde de %17 hisse ile birinci sırada yer aldı. * *Kaynak: IDC Quarterly PCD Tracker, Q2 2023”

Evrensel seviyede dev suni zeka yatırımı

Dünyanın ve Türkiye ’nin lider teknoloji firmalarından Lenovo, 2023 senesinin ikinci çeyrek Lenovo mali senesinin ilk çeyrek neticelerine göre 12,9 milyar dolar ciro ve 191 milyon dolar -Hong Kong Finansal Raporlama Standartlarına göre HKFRS net kazanç elde etti. Lenovo, Gider-Ciro E/R oranını elastik yakalamak ve sürdürülebilir kârlılığı artırmak için proaktif adımlar atmayı sürdürürken, sihrime ve mutasyon için yatırım yapmaya devam ediyor. Lenovo, suni zeka AI makineleri, suni zeka altyapısı ve suni zeka çözümleri başta olmak üzere dünya genelindeki firmalar için suni zeka dağıtımını süratlendirmek emeliyle suni zekaya üç senede 1 milyar dolar daha yatırım dahil olmak üzere, orta vadede inovasyon yatırımlarını iki katına çıkarma kararlılığını koruyor.

Lenovo CEO ’su ve İdare Heyeti Başkanı Yang Yuanqing, neticeler hakkında şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz çeyrekte makroekonomik etrafta ortaya çıkan meseleler sebebiyle ekipman faaliyetlerimiz uyarlama safhasında kalsa da stratejimizi yürütmeye devam ettik. Hizmet odaklı faaliyetlerimiz güçlü bir sihrime elde ederek kârlılığını sürdürdü. Grup cirosundaki bilgisayar dışı ciro karması evvelki seneye göre daha da çoğalarak, çeşitlendirilmiş sihrime faktörlerimizin ne kadar faal olduğunu ortaya koydu ve bu sebeple, önümüzdeki çeyreklerde sektörün derlenmesi mevzusunda temkinli iyimserliğime gözetiyorum. İnovasyonu ve uslu mutasyonu desteklemeye devam ettikçe, uzun vadede sürdürülebilir kârlılık ve sihrime sağlayacağımıza inancım bütün.”

Suni zeka yatırımları Lenovo ’nun liderliğine efor katacak 

Suni zekâyı her doğrultusuyla değerlendirmeye devam eden Lenovo, istemciden uç noktaya, bulut çözümlerine ve ağa kadar bilişim eforundaki avantajlarını geliştiriyor. Büyük Dil Modellerinde ve suni zeka ile üretilen içeriklerde yapılan atılımlar, suni zeka geliştirme ve uygulama alanında büyük bir atlama kalitesinde olup, suni zihnin özümsenmesini artıran bir katalizör ve süratlendirici görevi görüyor. Lenovo, önümüzdeki üç senede suni zeka aygıtlarını, suni akla hazır ve suni zeka için optimize edilmiş bilişim altyapısını ve suni akıl ile üretilen içerikleri dikey sektörlerin uslu çözümlerine entegre ederek alıcıların üretkenliklerini artırmasına dayanakçı olacak 1 milyar dolar daha yatırım yapmayı amaçlıyor.

Suni zeka çözümlerinde lider

Altyapı Çözümleri Grubu ’nun ISG kapsamlı suni zeka portföyü, suni zeka ekipman altyapısı alanında dünyada üçüncü sırada yer aldı. Bu iş grubu, NVIDIA destekli yeni nesil suni zeka sistemlerinin tasarımına da liderlik ediyor. Yakında yeni duyurulan NVIDIA L40S GPU ’ları kapsayacak olan Lenovo ThinkSystem SR675 V3 sunucular, dünya genelindeki profesyonellerin suni zekâyı geliştirmesine ve değişik sektörlerdeki kullanıcılara uslu sohbet robotları, arama ve özetleme taşıtları gibi üretken suni zeka uygulamaları sunmasına dayanakçı olacak. İlk senesinde 45 ISV ortağıyla iş birliği yapan AÇG, şimdiden 70 ’i aşkın suni zeka optimizasyonlu platform üzerinde 150 ’den fazla yenilikçi suni zeka çözümü sunmayı muvaffak oldu.

Çözüm ve Hizmetler Grubu SSG, hipoteze dayalı destek için suni zeka destekli makine bilgi edinme imkânları, servis ünitesine bütünleşmiş üretken suni zeka çözümleri ve suni zeka ile kuvvetlendirilen sektörel çözümler gibi uygulamalarla portföyünde suni akıldan yoğun bir şekilde faydalanıyor.

Uslu Aygıtlar Grubu IDG faaliyetleri, ürün tasarımı ve incelemesinde kullanılmak üzere kullanıcı içgörüleri madenciliğinde suni zeka kullanılmasından imal evveli kodlardaki güvenlik sarihlerinin taranmasına, parça tasarılama dahil olmak üzere yapıma, nitelik hakimiyetleri ve optimizasyonuna makine yaşam döngüsünün her safhasında suni akıldan faydalanıyor.   Geleceğe baktığımızda, şahsi bilişimde dönüştürücü bir metamorfoza liderlik eden Lenovo, yeni üretken suni zeka iş yüklerinin lüzumlarını karşılamak için bilgisayarların da suni zeka bilgisayarına dönüşmesini öngörüyor. Lenovo, suni zeka bilgisayarlarının geleceğini, gelişmiş işlevsellik, sürat, yaratıcılık ve kullanıcıyı içine alan reelci tecrübeler sunan istemci, uç nokta ve bulut teknolojilerinin yenilikçi ve hibrid bir karışımı olarak görüyor. Harekât seviyesinde ise Lenovo, yararlılık, öngörü oluşturma ve karar verme süreçlerini desteklemek için firmanın uslu imal, tedarik zinciri, alıcı hizmetleri ve öteki süreçlerinde suni zeka kullanıyor.

Çözümler ve Hizmetler Grubu SSG ile yüksek faaliyet kârı

Lenovo Çözümler ve Hizmetler Grubu SSG, %21 ’in üstünde yüksek faaliyet kârı ile bir evvelki seneye göre %18 çoğalış anlamına gelen 1,7 milyar dolar ciro ile güçlü bir sihrime ve yüksek kârlılık sergilerken, destek hizmet faaliyetleri temel kârlılık faktörü olma özelliğini koruyor. SSG cirosunun evvelki seneye göre 4 puan çoğalışla yarısından aşırısını oluşturan İdarenen Hizmetler ile Projeler ve Çözümler hizmetlerinin kapsamının genişletilmesinde güçlü bir ilerleme reelleşiyor. SSG, “Dijital İş Yeri Çözümleri” için güçlü bir iş geliştirme akışı oluşturmaya devam ediyor.

Altyapı Çözümleri Grubu ISG en emin altyapıyı sunuyor

ISG grubu, suni zeka, uç nokta, suni zeka, hibrit bulut ve suni zeka merkezli iş yüklerini destekleyen sunucu ve depolama gibi suni zekaya hazır ve suni zeka ile optimize edilen altyapı geliştirme çalışmalarına yatırım yapmaya devam edecek. ISG, dijital ve uslu mutasyonlarında alıcılar için en emin altyapı ortağı olma vizyonunu geliştirme mevzusuna yoğunlaşmayı sürdürüyor.

Uslu Aygıtlar Grubu IDG dorukta

Uslu Aygıtlar Grubu pazarda liderliğine gözetiyorIDG, ekosistemini daha da geliştirmek için zenginleştirilmiş yazılım ve hizmetler dahil olmak üzere daha fazla çeşitlendirilmiş uslu makine portföyüne genişlemeyi sürdürüyor.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı