Lise Öğrencileri Bu Yıl “Enerji Temasıyla Robot” Yapacak

PAYLAŞ
Lise Öğrencileri Bu Yıl “Enerji Temasıyla Robot” Yapacak
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Gençlerin bilim ve teknoloji alanındaki ilgisini artırmak için Amerika ’da 31 yıldır FIRST® Vakfı tarafından, Türkiye ’de ise 2018 senesinden bu yana Fikret Yüksel Vakfı tarafından tertip edilen FIRST® Robotics Competition ’da For Inspiration and Recognition of Science and Technology bu sene liseli gençler Enerji Temalı Robotlarını yapacaklar. Müsabaka, sezonlar halinde senelik olarak tertip ediliyor ve her yıl küresel ölçekte faaliyet gösteren değişik tema sponsorlarının katkıları ile dünyadaki aktüel büyümeleri takip ediyor. Liseli talebelere sanki start up firmayı gibi çalışma ve tüm dünyayı etkileyen endüstriyel meselelere çözüm arama ihtimalini sunuyor.

Müsabakanın 2023 tema tanıtımı 7 Ocak 2023 ’te FIRST® Vakfı tarafından canlı yayınlanan bir faallikle tüm dünyaya aynı anda duyuruldu ve her sene olduğu gibi bu sene de gençlerde büyük coşku yarattı.

Müsabakanın 2023 temasında gitgide karışıklaşan endüstriyel süreçlerdeki enerji kullanımı ön tasarıya alınıyor ve hem özerk hem de manuel olarak talebeler tarafından kullanılan robotların hudutlu vakitler içerisinde verilen görevleri yapmaları isteniyor. Müsabaka teması endüstriyel süreçlerdeki artan robotlaşma oranı ve robotların batarya hudutları düşünülerek kurgulanmış olup katılımcılar aktüel meselelerle henüz lise çağında etkileşime girebilecek ve buldukları çözümlerle kendilerini geleceğin dünyasına hazırlama ihtimaline ulaşacak.

Bilim, teknoloji, matematik ve mühendisliği içinde barındıran programlar aracılığıyla gençlerin bu alanlarda geleceğin kendine güvenen ve yaratıcı liderler olarak yetişmesini hedefleyen beynelmilel yarışmaya, Türkiye de ev sahipliği yapıyor. FIRST®, liseli gençlerin ekip ruhunu, dayanaklaşmayı ve netice yerine sürece odaklanarak, beraber kazanmayı öğrenmesine hedefliyor. FIRST® Robotics Competition ’da FRC liseli gençler enerji temasında, tanımlanan reyin ve kaideler dahilinde robotlarını planlayarak üretecek. Aynı zamanda da kendi iş tasarılarını oluşturup kaynak bularak sürdürülebilir bir ekip oluşturacak. 

Türkiye ’de FIRST® Robotics Competition ’a Yoğun İlgi

Dünya genelinde 30 ’dan fazla ülkeden 3350 ekibin katılacağı turnuva Türkiye ’de 2018 ’den bu yana Fikret Yüksel Vakfı takviyesiyle yapılıyor. 2022 Sezonunda Türkiye ’deki 3 faallikte 6000 ’in üzerinde talebe ağırlandı. 2023 seneyi için Türkiye ’deki aktifliklerde 16 şehirden Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Karabük, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Ordu, Tekirdağ 120 ’nin üzerinde yerli ekibin yanı gizeme, Bulgaristan, Çin, Hırvatistan, Hindistan, Kosova, Polonya, Romanya, Birleşik Kraliyet ’tan ekipler de Türkiye ’deki aktifliklerde yarışacak. Türkiye ’de tertip edilecek 3 ayrı turnuva sonrasında, robot performansı ve sosyal mesullük projeleriyle ön tasarıya çıkan ekipler 19 – 22 Nisan tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri – Houston ’da tertip edilecek Dünya Şampiyonası ’na katılmaya hak kazanacak.

Türkiye ’de Fikret Yüksel Vakfı tarafından yürütülen faalliğin tasarılamasından idaresine kadar pek çok alanda faaliyetlerin asıllaşması için gönüllüler destek verirken, sponsorlar da hem ekiplere hem de faalliğe yatırım yaparak geleceğin liderlerini desteklemiş oluyor.

Fikret Yüksel Vakfı Türkiye Temsilcisi Ayşe Selçok Kaya “Ekiplerimiz hem sosyal mesullük projeleriyle cemiyete fayda sağlıyor, hem de daha lisedeyken değişik çalışma alanlarını tecrübeleyerek kariyer gayelerini tanımlıyor. Seneler içerisinde talebelerimizde ciddi ilerleme gördük. FIRST® ’şan evrensel destekçileri Türkiye ’deki ekiplere ve tertip ettiğimiz aktifliklere emin bir oranda destek veriyor. Fikret Yüksel Vakfı olarak, gençlere fırsat sağlamak üzere çalışmalarımıza süratle devam ediyoruz ancak daha fazla talebeye erişebilmemiz için mahallîde çok daha fazla ve değişik sektörleri de aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz. Gençlerin teknik ve sosyal maharetlerinin gelişiminin yanı gizeme, sektörler ile eğitim müesseseleri arasındaki ilişkinin de güçlenmesi bizi çok mutlu ediyor” dedi. 

Üç gün süresince bilimin, teknolojinin ve yaratıcılığın ön tasarıda olacağı Türkiye bölgesel faalliklerine katılım fiyatsız olup, geleceğe tanıklık etmek isteyen herkes katılabiliyor.

Aktiflik Takvimi

24 – 26 Mart 2023 İstanbul Regional – Volkswagen Arena, Maslak-İstanbul

27 – 29 Mart 2023 Bosphorus Regional – Volkswagen Arena, Maslak-İstanbul

31 Mart – 2 Nisan 2023 Haliç Regional – Volkswagen Arena, Maslak-İstanbul

Kaynak: adamnedio.com