Markalar Uzun Vadeli Marketin Yol Haritaları İçin Dijital Veri Analizini Yaptırmalı ve Ölçmeli

PAYLAŞ
Markalar Uzun Vadeli Marketin Yol Haritaları İçin Dijital Veri Analizini Yaptırmalı ve Ölçmeli
  • 0
  • 0
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

Dijital pazarlama bütçeleri her geçen gün çoğalırken, pazarlamanın yarattığı tesirin ölçülmesi ve incelemeyi de bir o kadar ehemmiyetli hale geliyor. Digital Exchange ’in uzman takımı “Ölçümlenmeyen bir pazarlama faaliyeti yapılmamış sayılır” ifadesini kullanırken, Influencer pazarlaması sonrasında marka sitesini ziyaretten, ürünnam Google aramasına kadar bir dizi incelemenin ehemmiyetine vurgu yapılıyor. Digital Exchange ’in CEO ’su Emrah Pamuk ise “Milyonlarca dolar da tüketseniz, ölçülmeyen ve tahlil edilmeyen pazarlama çalışması bundan çok daha fazla hasara yol açar” ihtarında bulundu.

 

Markalar dijital pazarlama için senelik tüketme bütçelerinde ehemmiyetli kalemler ayırıyor. Araştırmalara göre reklam bütçelerinin yüzde 70 ’i sosyal medya pazarlama faaliyetlerine tüketiliyor. Günümüzde dünya çapında 4.5 milyar, Türkiye ’de ise 68 milyon birey sosyal medya kullanıcısı vaziyetinde. Influencer takibi, video izleme ve muhtelif hediyeler ile indirimler için pazarlama faaliyetlerini takip de en sık asıllaşan sosyal medya eylemleri arasında yer alıyor.  Bu sayılarla beraber markaların sosyal medya pazarlama faaliyeti de her geçen gün çoğalıyor. Peki sosyal medyada yapılan pazarlama faaliyetinin geri dönüşü nasıl ölçülür? Yalnızca satış sayıları mı zaferi ya da galibiyetsizliği gösterir? Dijital tahlil ve raporlama yapılmadan başka bir deyişle sosyal medya pazarlama çalışmasıyla beraber siteye gelen trafik ve arama motorlarında tanıtımı asıllaşan ürün ile hizmete müteveccih araştırma olmadan, marka dijital pazarlamadan elde ettiği yararı ölçemez. Pazarlama mevzusunda bilgi tahlilinin ehemmiyeti üzerinde en çok duran firmalardan Digital Exchange ’in uzman takımı, markalara dijital pazarlama faaliyetlerini ölçümlemeye ait ehemmiyetli bilgiler verdi. 

Bir Hayli Ehemmiyetli Kriter Devrede

Dijital tahlil ve raporlama olmadan bir sosyal medya pazarlama çalışmasının bütün olarak ölçümlenemeyeceğini ve bunun da marka açısından hem negatif hem de yanıltıcı neticelere yol açabileceğini belirten Digital Exchange takımı, “Yapılan pazarlama çalışmasının zaferi ne ciro ne satılan ürün rakamı ne de kampanya hakkındaki yorumlarla ölçülebilir.  Bunun için de bir hayli metot uygulanması gerekir. Bilgi olmadan, bir kampanyasının zaferi miktarlamaz. Hatta Ölçülmeyen bir pazarlama faaliyeti yok sayılır” ifadesini kullandı. Bilgi ölçümü için de bir hayli kriter olduğunu dile getiren Digital Exchange takımı, şu noktaların altını çizdi:

“Yapılacak dijital incelemede ve raporlamada kesinlikle bu bilgilere yer verilmesi gerekmektedir: 

Satış sitesine yapılan giriş rakamı, Kaç harcayıcının ürünü araştırdığı, Alışveriş için sitede ne kadar kaldığı, Satın almayı resmi siteden mi başka online alandan mı yaptığı, Influencer marketing ’de verilen site telefonunu kaç bireyin aradığı, Onlara çalışanların ne cevaplar verdiği hangi sual ve meselelerle karşılaştığı, Pazarlama çalışması sonrası ürün ve hizmetin Google ’da hangi oranda arandığı, Arama yapanların hangi başka ürün ve hizmeti de yöneldiği.”

Markanın Öğrenilirlik Algısı İçin Yapılmalı

Ölçme ve değerlendirme yapmanın pazarlama için sıhhatli neticeler verdiğinin altını çizen Digital Exchange Takımı, “Bir kampanyanın sosyal medyada viral olması, üzerine bir hayli konuşma yapılması, yorumların gelmesi pazarlama faaliyetinin zaferli olduğunun göstergesi sayılmaz. Bu sebeple Influencer tercihinden, ürünnam konumlandırılmasına, pazarlama içeriğinden, hangi zamanda ve hangi mecrada en ehemmiyetlisi de hangi kitle için yayınlanacağının karar verilmesi süreçlerinde dijital tahliller büyük ehemmiyet taşır. Influencer ’ı tanımak, daha evvel yaptığı işleri öğrenmek ve bunun dijital tahlil raporlarını görmek ehemmiyetlidir. Markanın öğrenilirlik algısı, haysiyeti pazarlama süreçlerinde rol oynar. Tüm bunları ele aldıktan sonra kampanya yapılırken asıllaşacak raporlamalar, bir sonraki kampanyanın kesintisizliği, bütçenin faydalı kullanılması ve marka haysiyet algısının doğru oturtulması açısından ehemmiyetli katkılar sağlar. Ölçemediğiniz bilgi size ait değildir. Dünyanın en pahalı kampanyasını dahi yapmış olsanız, ehemmiyetli olan elinizde kampanyaya ait bilgiler bulunmasıdır” bilgisini paylaştı. 

Harcayıcıyı Umursayan Marketing Yarıyılı

Digital Exchange CEO ’su Emrah Pamuk, pazarlamada Outbound ve Inbound usulleri olduğunu günümüzde Inbound ’dun daha ehemmiyetli noktaya ulaştığını belirtti. “Outbound pazarlamada hedef kitle tahlilini yapmadan, pazarlama yapıyor olmanın gücüyle bir kampanya tertip edilir” diyen Pamuk, “Milyonlarca dolar da tüketseniz, ölçülmeyen ve tahlil edilmeyen pazarlama çalışması bundan çok daha fazla hasara yol açar. Bugün markaların pazarlamaya tükettikleri her bir kuruşun geri dönüşünün olması gerekir. Bunun için de pazarlama yapılacak kitlenin tanınması, marka haysiyetinin oluşturulması ve iyi bir alıcı tecrübeyi yaratılması gerekir. Bunların en temel yolu da Inbound pazarlamadan geçer. Elinizde güçlü bir SEO içerik oluşturma vasıtayı, arama motoru pazarlaması, açılış sayfası, içerik ve sosyal medya eforu varsa ınbound pazarlamada avantajınız olur. Tüm bunları yapabilmeniz için de dijital raporlamaya, ölçme ve değerlendirmeye lüzum dinleyeceksiniz” ifadesini kullandı. 

Bilgileri Değerlendirmek Kazandırıyor

Bugün internet sitesi trafiklerinin rahatça görülebildiğini anlatan Pamuk, “Ehemmiyetli olan yaptığınız pazarlama faaliyeti evvelinde ve sonrasındaki sayıları tahlil etmekten geçer. Böylece 

-İş birliği yaptığınız Influencer doğru birey miydi,

-Satış oranları ne kadar yükseldi,

-Hedef kitle kampanya hakkında ne düşündü,

-Arama neticelerinde marka algısı nasıl ele aldı, gibi suallere cevap verilerek kampanyanın sıhhatli yürütülmesi noktasında bir bilgiye erişilir. Bu da markanın bir sonraki kampanyasının daha fikir safhasındayken sıhhatli biçimde doğmasını sağlar, markanın daha fazla trafik kazanmasını, haysiyetin çoğalmasını, satışa bağlı ekonomik zafer yaşamasını birliktesi getirir. Ölçebildiğiniz ve işleyebildiğiniz bilgi kadar gelişebilirsiniz. Pazarlamada bu unsuru unutmadan hareket etmek en doğru usuldür. Böylece sosyal medya pazarlaması mı, e-posta gönderme, sosyal medya paylaşımları ve blog sayfası gibi gibi doğrudan satış odaklı olmayan ama alıcıyla arada bağ kurmaya yarayan, bilgilendirici faaliyetler ile pazarlama faaliyetlerinin eforu ölçülmüş olur. Bütçe de ona göre doğru kullanılmaya başlar” biçiminde konuştu. 

 

Kaynak: adamnedio.com