‘MASAK FTX kapsamında tahlil başlattı’

PAYLAŞ
‘MASAK FTX kapsamında tahlil başlattı’
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Darphane’nin 555. Sene Etkinliği’ndeki konuşmasında Mali Kabahatleri Araştırma Kurulu’nun MASAK ABD’de iflas süreci başlayan kripto para borsası FTX kapsamında, ilişkili olduğu asıl ve tüzel bireyler nezdinde tahlil başlattığını söyledi.

Nebati ”Geçtiğimiz günlerde, ABD’de iflas süreci başlayan kripto para borsası FTX kapsamında, ilişkili olduğu asıl ve tüzel bireyler nezdinde MASAK lüzumlu temkinleri serilikle alıp tahlil başlatmıştır. Böylesine büyük bir yaradılışın çok süratli bir biçimde iflas ve kriz sürecine girebildiğini anımsatmak ve mevcut haliyle kripto para piyasasının azami önlemle yanaşılması gereken bir alan olduğunun altını çizmek isterim” dedi.

Bakan Nebati enflasyonun yakında adım adım düşeceğini söyledi. Nebati ”Maliyet kararını sağlamak ve vatandaşımızın alım eforunu artırmak için kapsamlı adımlar atıyoruz. Allahın İzniyle enflasyondaki tedrici düşüş yakın zamanda asıllaşacaktır” ifadesini kullandı.

Nebati, döviz kurundaki oynaklığın ilerleyen yarıyılda da az olmasını beklediklerini kaydoldu. Nebati: “KKM’nin katkısıyla döviz tevdiat hesaplarının toplam mevduatlardaki hisseyi, takribî 20 puanlık bir düşüşle yüzde 50.6’ya gerilemiştir” dedi.

Bakan Nebati, Darphane Kazandıran Çeyrek Hesap Sistemi’nin başladığı 1 Mart’tan 23 Kasım’a kadar toplam 13 ton 513 kg altın bir araya geldiğini, bunun bir rekor olduğunu söyledi.