Merkez’den TL’nin değerini artırmak için yeni hamle!

PAYLAŞ
Merkez’den TL’nin değerini artırmak için yeni hamle!
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Merkez Bankası, Türk lirasının kıymetini artırmak için yeni bir saldırı daha yaptı. Buna göre, TL mevduata teşvik emeliyle 3 aydan uzun vadeli TL hesaplarda gerekli karşılık oranı sıfırlandı.

Ekonomi yönetimi, liralaşma taktiği çerçevesinde yeni bir adım daha attı. Merkez Bankası, TL’nin kıymetinin artırmak için TL mevduat hesapları için gerekli karşılık oranlarında farklılığa gitti. TL mevduat vadesini uzatmak isteyen Merkez, 3 aydan uzun vadeli Türk lirası mevduat için gerekli karşılık oranlarını yüzde sıfıra çekti.

Merkez’den yapılan açıklama şöyle:

“2023 Seneyi Para Siyaseti ve Liralaşma Taktiği Metni’nde, liralaşma taktiği çerçevesinde uygulanacak siyasetlerin, bankacılık sisteminin hem varlık hem de mükelleflik tarafında Türk lirasının ağırlığının kalıcı olarak artırılması emeliyle kuvvetlendirilerek kullanılmaya devam edileceği belirtilmiştir. Ayrıca, kur gözetmeli mevduat dışındaki Türk lirası mevduatın öncelikli olarak özendirilerek, Türk lirası mevduat seçiminin kuvvetlenmesi istikametinde adımlar atılmaya devam edileceği kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Gerekli karşılık oranı yüzde 0 oldu

Bu kapsamda Türk lirası mevduatın vadesinin uzamasını teşvik etmek emeliyle 3 aydan uzun vadeli Türk lirası mevduat için gerekli karşılık oranlarının yüzde sıfır olarak tanımlanmasına karar verilmiştir. Ayrıca, yurt dışından doğrudan temin edilen 6 aydan uzun vadeli yabancı para mükellefliklerdeki çoğalış için 2023 sene sonuna kadar gerekli karşılık oranlarının yüzde sıfır olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

20 ocak’tan itibaren geçerli

Bahse mevzu farklılıklar, kuruluşu 3 Şubat 2023 tarihinde başlayacak olan 20 Ocak 2023 hesaplama tarihinden itibaren geçerli olacaktır.