Meta Spark Hackathon sanat ve teknoloji dünyasını bir araya getirdi

PAYLAŞ
Meta Spark Hackathon sanat ve teknoloji dünyasını bir araya getirdi
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

İstanbul, 25 Haziran 2023 – Meta ’nın, Euromersive Türkiye, Raptor Dance Studios, Lun Family Company, XREventist ve Hub21 iş birliğiyle reelleştirdiği Meta Spark Hackathon, sanat ve teknoloji dünyasının toplanarak yaratıcı bir atmosfer oluşturduğu unutulmaz anlara sahne oldu. 24 Haziran ’da Facebook İstasyon ’da hakikatleştirilen faallik, sanat ve teknolojiye ilgi duyan hünerli insanları bir araya getirdi. Aktiflikte, Ecem Dilan Köse ve Ahmet Rüstem Ekici ’nin Meta Open Arts kapsamında Facebook İstasyon için ürettiği AR entegrasyonlu sanat eserleri ilk kere millete açılarak sergilendi. Hackathon katılımcıları da bu eserler üzerinden yarattıkları AR filtreleri sergileme fırsatı buldu.

Faallik evvelinde Meta, 17 Haziran 2023 tarihinde Facebook İstasyon ’da tertip ettiği Meta Spark eğitimleri ile katılımcıları hackathon faalliği için hazırladı. Dijital sanatçı ve akademisyen Dr. Öğr. Abonesi İrem Çoban ile YTÜ Reality Lab ’in kurucusu ve idareyicisi Doç. Dr. Ertan Acemi tarafından verilen eğitimler, Meta Spark platformunun nasıl kullanıldığını bilmek isteyenlere yol gösterdi.

Meta ’nın ev sahipliği yaptığı faallik kapsamında katılımcılar, Cemiyetsel Cinsiyet Denkliği ve Zaman İçinde Tiyatro temaları altında ünlü sanatçıların eserlerine Meta Spark ile hayat verdiler. Katılımcılar, faallik süresince üretilen eser ve filtreleri #MetaSparkla ve #MetaSparkHackathon yaftaları ile sosyal medyada paylaştı.

Meta Spark Hackathon, Meta Türkiye Ülke Direktörü İlke Toptaş ’ın açılış konuşmasıyla başladı. Toptaş, AR efektlerini destekleyen Meta Spark platformu ile oluşturulan, dijital ve fiziksel dünyaları bir araya getiren AR tecrübelerinin sanat dünyasına sağladığı ehemmiyeti vurguladı. Dünya genelinde ise 190 ülkede ulaşım sağlanabilen Meta Spark sayesinde, ayda 750 milyondan fazla şahsın Meta uygulamaları ve aygıtları üzerinde AR efektlerini kullandığını dile getiren Toptaş, aktiflikte birbirinden yaratıcı eserleri görmek için sabırsızlandığını belirtti. Ayrıca, sanal gerçeklik, artırılmış hakikatlik, karma hakikatlik ve genişletilmiş hakikatlik teknolojilerinin sanatçılara ve içerik üreticilerine yeni fırsatlar sunduğunu ifade etti.

Meta Open Arts sanatçıları Ecem Dilan Köse ve Ahmet Rüstem Ekici, konuşmalarında sanatçı ve içerik üreticisi olmak isteyenlere nasihatler vererek Meta ’nın  bu alanda sunduğu avantajlara değindi. Ecem Dilan Köse, dijital ve organik arasındaki ilişkiden esinlenen “Nest” isimli çalışmasında, eserinde yer alan varlığa AR entegrasyonu sayesinde hayat verdi. Sanatçı bu eseriyle, değişik hakikatliklerin nasıl hayat bulabileceğini ve şahsileştirilebileceğini ortaya koyarken, bu bağlamlar arasında bir arada yaşamanın artırılmış hakikatlik ile olası olduğunu gözler önüne serdi. Ahmet Rüstem Ekici ’nin ‘Proscenium ’ isimli eseri, AR entegrasyonu sayesinde çevreyle etkileşime geçebilen bir çerçeve oluşturdu. Bu sayede eseri tecrübeleyen herkes performansın bir parçası olma fırsatını tuttu. Bu çalışma, yeni nesil AR içerik üreticilerini Meta Spark ’ın sanat ve teknolojiyi bir araya getiren imkânlarıyla buluşturdu.

Meta Creators of Tomorrow ’da yer alan sanatçı Meltem Şahin, Prof. Dr. Hatice Öz Pektaş, dijital sanatçı ve akademisyen Murat Fırat, XR sanatçısı Seher Kış ve multidisipliner sanatçı Aylin Kroki ’tan oluşan jüri takımı, aktifliğin sonunda üretilen filtreleri değerlendirdi ve temaları en iyi biçimde yansıtan dört filtreyi seçti. Cemiyetsel Cinsiyet Denkliği temasında Zeynep Kalaycıoğlu ve Barış Can Bilgin ’in, Zaman İçinde Tiyatro temasında ise Rüya Baraz ve Ali Kemal Çakırca ’nın AR çalışmaları mükâfata layık görüldü. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı