Neden Çok Sayıda Çocuk Hacker?

PAYLAŞ
Neden Çok Sayıda Çocuk Hacker?
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

hacker: HUNTER evraksalının yeni sezonu neden bu kadar çok rakamda çocuğun hacker olduğunu denetliyor…

İlk asıl siber kabahat dizisi hacker:HUNTER ’ın son sezonu, bilgisayar korsanlığını en hoşlandığı reyin olarak gören çocukların öykülerini anlatıyor. Kaspersky ’nin üst üste ikinci sene ortak imalciliğini üstlendiği dizinin ilk bölümü, dünya genelinde 19 Mayıs ’ta Avrupa ’nın önde gelen beynelmilel haber kanalı Euronews ’te gösterime giriyor.  

Günümüz çocukları neredeyse beşikten itibaren çevrimiçi dünyaya dahil olurken, son araştırmalar çocukların %70 ’inin günde en az üç saatini uslu makinelerle geçirdiğini gösteriyor. Bununla beraber ebeveynlerin yalnızca yarısı bu makinelerde ebeveyn hakimiyet uygulamaları kullanıyor veya dijital makineleri kullanırken çocuklarını sorguluyor. Geri kalan kısım çocuklarının dijital tavırlarına daha az dikkat ediyor. Yeni hacker: HUNTER acelesi, günümüzde neden bu kadar çok çocuk hacker olduğunu denetliyor ve bu riskli yola nasıl girdiklerini inceliyor.  

Dört bölümden oluşan dizi, çocukların bilgisayar korsanlığı dünyasıyla nasıl tanıştıkları, siber kabahat sanayisi tarafından sunulan ve ileri seviyede programlama maharetine sahip olmayanların dahi bilgisayar korsanlığına adım atmalarına takviyeci olan taşıtlar, ceza sisteminin yaşı ufak kabahatlilere karşı nasıl bir davranış sergilediği ve son olarak çocukların siber kabahatlerden nasıl çıkış yolu bulacağı suallerini gündeme getiriyor.

 İlk Dört Bölüm Özetleri: 

‘Recruitment ’ İşe Alım bölümü, siber kabahatlilerin kabiliyetli çocukları çevrimiçi oyunlar aracılığıyla nasıl tespit ettiklerini ve daha sonra bilgisayar korsanlığına dair misyonları yerine getirebilmeleri için onları nasıl yetiştirdiklerini ortaya koyuyor. Dizi, konutlarına silah siparişi vermesiyle 8 yaşındaki oğlunun bir bilgisayar korsanlığı grubuna dahil olduğunu bilen annenin öyküsü çevresinde şekilleniyor

 

‘Script kiddies ’, kendisiyle aynı ismi taşıyan fenomene adanmış bir bölüm ve teknik maharetlerden yoksun, ancak yeniden de bilgisayar korsanlığına girişim etmek isteyenlerin lüzumlarına hizmet eden yeraltı sanayisini anlatıyor. Bölüm, ulusa sarih vasıtaları ve komut dosyalarını kullanarak mektebini hackleyen ve sonunda mektepten atılan genç bir ‘script kiddie ’nin ifadesini yine kurguluyor. ‘Punishment ’ Cezalandırma, ihlal edilen bilgilerin satıldığı dünyanın en popüler hack forumlarından birinin yaratıcısı olan ve söz mevzusu yeraltı forumunu 14 yaşındayken kuran bir bireyin öyküsüne odaklanıyor. Bölüm, bu bireyin daha sonra nezaretine alınma sürecini anlatıyor. Reşit olmayanların internette işledikleri kabahatler sebebiyle cezalandırılıp cezalandırılmaması ve nasıl cezalandırılması gerektiği mevzusunu gündeme getiriyor.

‘Rehab ’ Rehabilitasyon, izleyicilerin hackerların rehabilite edilip edilemeyeceği ve nihayetinde onlara güvenilip güvenilemeyeceği sualini cevaplamalarına takviyeci olmayı hedefliyor. Bölüm bunun için izleyicileri rehabilitasyon programı uzmanlarına ve daha önceki hackerlarla konuşmak üzere Hollanda hacker rehabilitasyon merkezine götürüyor.

Hem Ebeveynler Hem de Dijital Kültürle İlgilenenler İçin

Seride Kaspersky Evrensel Araştırma ve Tahlil takımı GReAT Direktör Dayanakçısı Marco Preuss ve GReAT DACH Başkanı Christian Funk; güvenlik analisti Mike Jones; siber güvenlik avukatı Alexander Urbelis; muayenehane psikolog Kelli Dunlap; kabahatli iadesi avukatı Ben Cooper ve değişik uzmanların yorumları yer alıyor.

hacker:HUNTER Baş Üretimcisi Rainer Bock, şunları söylüyor: “Çocuklar meraklıdır, reyin oynamak ister. Bu elbette hoş bir şey. Ancak biz hacker:HUNTER ’ın yeni sezonu için kendimize bu merak kabahate dair tavırlara dönüşürse ne olur diye sorduk. Bu büyüleyici bir mevzu ve hazırladığımız dört bölüm hem ebeveynler hem de dijital kültürle ilgilenen herkes için kısa, cümbüşlü ve kolay bir giriş kalitesinde.”

Euronews ’teki yayının ardından bölümler Kaspersky ’nin teknoloji ve kültürü odaklı YouTube Kanalı Tomorrow Unlocked tarafından da yayınlanacak.

Yeni hacker:HUNTER sezonu Hugo Berkeley, Didi Mae Hand ve Lara Maysa Ingram tarafına idarendi. Aynı rejisör kadrosu, Kaspersky ve Euronews tarafından ortaklaşa üretilen ve 2022 yazında yayınlanan ilk dokümansal acelesi olan hacker:HUNTER “Next Level” serisinde de beraber çalışmıştı.

hacker:HUNTER “Next Level” TV izleyici kitlesi dünya çapında 30 ülkede toplam 98 milyon bireye erişti.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı