NFT'lerle Pasif Gelir Elde Etmenin 4 Yöntemi

PAYLAŞ
NFT'lerle Pasif Gelir Elde Etmenin 4 Yöntemi
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Ortaya çıktığından beri kripto alanında popüleritesini gözeten NFT ’ler, küresel çapta yaygınlaşmaya devam ediyor. Business Research Insights tarafından yayımlanan bir rapora göre, NFT piyasasının hacminin 2028 ’e kadar 73,9 milyar dolara erişmesi bekleniyor.

Bu konsepte yapılan yatırımlar içerik oluşturucular, kumpaslı kazanç elde etmek isteyenler ve yatırımcılar için muhtelif fırsatlar sağlıyor. Böylece NFT kullanarak bir hayli değişik biçimde pasif kazanç elde etmek muhtemel hale geliyor. Kritik dijital varlık güvenliği ve kullanımı mevzusunda dünya lideri olan Ledger, NFT ’ler sayesinde pasif kazanç sağlamanın 4 yöntemini sıralıyor.

Son senelerde giderek yaygınlaşan NFT ’ler, kullanıcılarına birbirinden değişik avantajlar sunuyor. Kripto alanında yatırım yapmak da bu avantajlar sayesinde kazanç elde etmeyi muhtemel kılıyor. Eşsiz sanal varlıkları temsil eden NFTler, bir Ledger teçhizat cüzdanıyla güvenle saklanabiliyor. NFT araclılığıyla pasif kazanç elde etmek, kripto dünyasında gün geçtikçe popülerleşen bir mevzu haline geliyor. Pasif kazanç elde etme, çok az gayretle mevcut varlıklar sayesinde para kazanma fırsatı sağlamasından dolayı, dijital varlık sahipleri tarafından sıkça seçim edilen bir yöntem. Staking ve likidite madenciliği gibi taktiklerle kripto coin ’lerden ve token ’lardan pasif kazanç elde etmek, NFT ’lerin küresel çapta süratle yaygınlaşmasını sağlıyor. Kritik dijital varlık güvenliği ve kullanımı mevzusunda dünya lideri olan Ledger, NFT ’lerle pasif kazanç elde faktörün 4 yolunu paylaşıyor.

1. NFT Stake Etme:  Stake etmek, dijital varlıkların hakimiyetini şahsa vazgeçerken portföyü artırabilecek mükâfatlar kazanmayı sağlıyor. NFT ’leri bir blok zinciri ağına veya likidite havuzuna güvence olarak göstererek staking yarıyılı olarak öğrenilen asgari zaman süresince bunları kilitlemek gerekiyor. Bu yöntemle ağ, operasyonları süratli bir biçimde işliyor ve ağın güvenliği çoğalıyor. Böylece harekât karşılığında, kripto token ’ları olarak staking mükâfatları alınıyor. NFT ’ler ne kadar ender olursa staking mükâfatları da o kadar yüksek oluyor. Kazançları seçim edilen varlıklara dönüştürmek için bu token ’larla değiş tokuş ve alım-satım operasyonları yapılabiliyor. Fakat stake edildikleri sırada NFT ’leri taşımak veya satmak muhtemel olmuyor.

2. NFT Kiralama: NFT sahiplerinin kullanabileceği en yeni pasif kazanç akışı yöntemi olan kiralama platformları, NFT ’ler için kiraya verme fiyatlarını ve kiralama müddetini tanımlamaya takviyeci oluyor. Ardından tüm bu süreç, kiralamayı tanımlanan zamanda sonlandıran ve NFT ’leri cüzdana iade eden uslu kontratlar tarafından idarenip sorgulanıyor. NFT ’lerin kiralanmasıyla pasif kazanç elde etme ve oyuncunun oyunu kazanma olasılığı çoğalıyor. “Play to Earn” Kazanmak için Oyna stilindeki oyunlar hasılat sağlamaya müteveccih oyunlara misal verilebilir. NFT kiralamak, hem kullanıcı hem de oyuncu açısından iki tarafın da hasılatlı çıktığı yararlı yöntemlerden biri.

3. NFT Likiditesiyle Başka Bir Yerden Getiri Sağlama: NFT likidite havuzları, NFT ’leri satmadan kıymetinden yararlanmaya imkân tanıyor. Bu yöntemin sağladığı avantaj, aynı koleksiyona sahip olmayı sürdürürken aynı bedeli başka platformlarda kullanarak pasif kazanç elde edebilmek. NFT ’ler, platformdaki kasalardan birine yatırılır ve karşılığında platformun, NFT koleksiyonun taban maliyeti kıymetinde olan yerel vToken ’ı ERC20 alınır. Ardından bu vToken ’ları Balancer ve Uniswap gibi DEX likidite havuzlarına yatırarak mükâfatlar kazanılabilir. Hasılat elde edildiğinde vToken ’lar geri verilir. Ardından küçük bir fiyat karşılığında aynı koleksiyondan bir NFT geri alınabilir.

4. Telif Fiyatı Kazanmak: NFT ’ler aracılığıyla pasif kazanç elde faktörün bir öteki yolu ise telif fiyatları kazanmak. Bazı değişiklikler kapsayan bu yöntem, oluşturulan dijital sanat yapıtları başkalarına ait olsa dahi bunlardan kazanç elde edilmesini sağlıyor. Dijital sanat yapıtı oluşturulduktan sonra NFT ’yi mint ’lemek gerekiyor. Mint ’leme, sanat yapıtını bir NFT olarak blok zincirinin bir parçası hâline getirme sürecidir. Bunu yapmak için dahili bir uslu kontrat oluşturarak teknik detayları ve telif fiyatını programlamak gerekiyor. Bu harekâttan sonra, NFT her satıldığında otomatik olarak telif fiyatı alınıyor. %5 ila %10 arasında izleyen en yaygın telif fiyatları genellikle bir NFT satıldığında ödeniyor. Misalin NFT 1.000 dolara satılıyorsa ve telif fiyatı %5 ise telif ödemesi olarak 50 dolar alınır, bu vaziyet token ’ın satıldığı her sefer için geçerlidir.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı