'Nilson1489', Bu hafta NVIDIA Studio'da, Kaliteli Yayın Sırlarını Paylaşıyor

PAYLAŞ
'Nilson1489', Bu hafta NVIDIA Studio'da, Kaliteli Yayın Sırlarını Paylaşıyor
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Yayıncı ve video editörü olan Nilson1489, bu hafta NVIDIA Studio ’ya davetli oluyor. Nilson1489, GeForce RTX 4090 GPU ’yu ve suni zekânın eforunu kullanarak canlı yayınlarının tarz ve içerik niteliğini nasıl iyileştirdiğini anlatıyor. 

NVIDIA, yayın niteliğini artıran yeni özellikleri ve teknolojileri yayıncıların hizmetine sunuyor. Bunlar arasında, Discord AV1 entegrasyon başlıkları, suni zekâ ve GeForce RTX 40 İvedisi GPU ’lar tarafından desteklenen avantajlar yer alıyor. 

NVIDIA ’nın sunduğu aktüellemeler 

AV1 video kodlama formatını destekleyen RTX 40 İvedisi GPU ’larda sekizinci nesil NVIDIA video kodlayıcı, Eye Contact ve Vignette gibi yeni NVIDIA Broadcast uygulama efektleri, Discord ’da AV1 yayın yardımı ve OBS Studio, Blackmagic Design ’dan DaVinci Resolve, Voukoder eklentisi üzerinden Adobe Premiere Pro, Wondershare Filmora ve Jianying gibi yazılımlarla entegrasyonlar bulunuyor.

Daha İyi Yayın Avantajları

Profesyonel YouTuber ’lar, yayıncılar ve yayıncılık kariyerine başlamak isteyen kullanıcılar AV1 dayanaklı sekizinci nesil NVIDIA video kodlayıcı NVENC ’e sahip olan GeForce RTX 40 İvedisi GPU ’larından faydalanabiliyor. 

Yeni AV1 kodlayıcı %40 oranda daha fazla bereketlilik sağlıyor. Bu, yayın sırasında, OBS Studio gibi popüler yayın uygulamalarında bant genişliğinin %40 oranında artırılmış gibi görüneceği anlamına geliyor. Bu sayede görüntü niteliğinde büyük oranda bir iyileştirme tutulmuş oluyor. 

Aylık 150 milyondan fazla etkin kullanıcıya sahip olan Discord platformunda, AV1 ile uçtan uca canlı yayın yapılabiliyor. AV1 aktüellemesi sayesinde, 4K çözünürlüğe ve saniyede 60 kareye kadar canlı ve net görüntü niteliğinde yayınlar yapılabilirken; çevrimiçi eğitim sınıfları ve sosyal buluşmalar için de ekran paylaşımını büyük miktarda iyileştiriyor. 

Entegrasyon, AV1 ’in gelişmiş sıkıştırma verimliliğinden faydalanıyor, böylece AV1 kod çözme özellikli teçhizata sahip kullanıcılar daha yüksek nitelikte video tecrübeyi yaşıyor. Ayrıca, yavaş internet iletişimi olan kullanıcılar artık 4K ve 60 FPS çözünürlüğe kadar daha yüksek nitelikli yayınların neşesini çıkarabiliyor. 

Buna ek olarak, NVIDIA Studio kısa bir vakit evvel, Eye Contact ve Vignette olmak üzere iki efekt ve geçici bilgileri kullanan “Sanal Arka Tasarıda” bir geliştirme ile neredeyse her odayı bir stüdyoya dönüştüren bir yayın ve video konferans vasıtayı olan  NVIDIA Broadcast 1.4 ’ü piyasaya çıkardı. 

Tüm RTX GPU sahiplerinin ulaşımına sarih olan Broadcast hakkında daha fazla bilgi edinmek için linke tıklayabilirsiniz.  

Yayınlara ve Yayıncılara GeForce Yardımı

Nilson1489, kendi kendini yetiştirmiş popüler yayıncılardan birisi. Bilmeye, kendini geliştirmeye arzulu, yayıncılara destekçi olma mevzusunda derin bir isteğe sahip ve daha iyi görüntü niteliği elde etmek, yaratıcı iş akışlarında zaman tasarrufu sağlamak için GeForce RTX 4090 GPU ’yu kullanıyor. 

Nilson1489 çoğunlukla OBS Studio ’da yayın yapıyor ve bu da AV1 kodlayıcısının bant genişliğini otomatik olarak %40 oranında ve video niteliğini ehemmiyetli miktarda artırdığı anlamına geliyor. Nilson1489 “NVIDIA RTX GPU ’ları, yaratıcı uygulamalar için en iyi GPU süratlenmesine ve OBS Studio içinde yapılan kayıtlarda en iyi niteliğe sahip. NVIDIA Broadcast ile, anekdotlarını okumak veya izleyiciyle göz temasını kaybetmeden öğretici öğelere odaklanmak için ekranıma bakabiliyorum. Ayrıca, izleyicilerle göz temasımı kaybetmeden gelen iletileri okuyor ve yaptığım işe de aynı zamanda odaklanabiliyorum.” diyerek tecrübesini paylaşıyor.

İçerik üreticilerine ve muhtelif markalar ve alıcılara danışmanlık yapan Nilson1489, Microsoft Teams, Zoom ve NVIDIA Broadcast tarafından desteklenen öbür video konferans uygulamaları üzerinden günlük aramalar ve atölye çalışmaları da düzenliyor. NVIDIA Broadcast ’in yeni Eye Contact özelliği ile takipçileriyle güçlü göz teması kurarken anekdotları okuyabiliyor ve sunum yapabiliyor.

Nilson1489, GeForce RTX 4090 GPU ’nun, özellikle videoların son halini çift AV1 video kodlayıcılarıyla dışa aktarırken kullanışlı olduğuna ilave ediyor. Voukoder eklentisi üzerinden Adobe Premiere Pro, DaVinci Resolve, Wondershare Filmora ve Jianying gibi video tertip etme ve canlı yayın uygulamalarında aktifleştirildiğinde GeForce RTX GPU dışa aktarma müddetini yarıya indiriyor. Bunu yaparken video niteliğini de iyileştiriyor. Bu, Nilson1489 ‘un Premiere Pro ’dan dışa aktarım müddetini kısaltıyor ve videolarını öbür yayıncılara oranla en az iki kat daha süratli YouTube ’a yüklemesini sağlıyor.

Doğru GeForce RTX GPU ’yu seçim etmek, Nilson1489 ’da olduğu gibi içerik oluşturma büyük bir fark yaratıyor. 

 

Kaynak: adamnedio.com