NVIDIA, “Nöral Grafik Oyun” Devrimini Hızlandırıyor!

PAYLAŞ
NVIDIA, “Nöral Grafik Oyun” Devrimini Hızlandırıyor!
  • 0
  • 0
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

DLSS Frame Generation, 20- 24 Mart tarihleri arasında San Francisco ’da hakikatleşecek olan Reyin Geliştiricileri Konferansı ’nda GDC 23 tüm reyin geliştiricilerinin ulaşımına açılıyor! Nöral Grafik oyunları ile dikkatleri üzerine sürükleyen NVIDIA, konferansta genişletilmiş reyin listesini ve NVIDIA DLSS 3 yardımlı yeni geliştirici eklentilerini duyuruyor. 

Dünyanın her yerinden hem yazılımcıların hem de oyuncuların sabırsızlıkla beklediği Reyin Geliştiricileri Konferansı – GDC 23 faalliğinde bu sene NVIDIA Nöral Grafik oyunlarıyla dikkatleri üzerine topluyor. NVIDIA, suni akıl yardımlı Deep Learning Super Sampling DLSS teknolojisinin en son versiyonu olan DLSS 3 Frame Generation ’ı Unreal Engine eklentisini duyuruyor. 

Nöral Grafik oyunlarında devrimi süratlendiren NVIDIA ’nın küresel GeForce pazarlamadan mesul başkan yardımcısı Matt Wuebbling, Nöral grafiklerin NVIDIA DLSS ‘in piyasaya sürülmesinden bu yana oyunlarda devrim yarattığını belirtiyor.  Wuebbling ayrıca, Diablo, Forza Horizon ve Bethesda ’nın yeni Redfall ’u gibi PC oyunlarının, DLSS ’i kullanırken sansasyonel grafiklerle görüntü niteliğini üst seviyelere çıkarttığını belirtiyor.  

Bilgisayar oyunlarında nöral grafik 

NVIDIA ’nın suni akıl yardımlı Deep Learning Super Sampling DLSS teknolojisinin en son versiyonu, muhtelif gişe rekorları kıran reyin ve serilerde destekleniyor. Ayrıca dünyanın en popüler reyin motorlarından biri olan Unreal Engine ’e entegre ediliyor. NVIDIA, geliştiricilerin teknolojiyi özümsemesini daha da kolaylaştırmak için DLSS 3 Frame Generation eklentisini herkese sarih olarak yayınlıyor. 

2018 senesindeki tanıtımından bu yana NVIDIA DLSS, bilgisayar oyunlarında nöral grafik devrimi balattı. Nöral grafikler, devamlı bilen ve büyüyen süratlendirilmiş bir operasyona hattı oluşturmak için suni akıl ve grafikleri iç içe geçiriyor. DLSS, bir çerçevedeki her pikseli tek başına oluşturmak yerine, oyunun piksellerinin 1/8 ’ini oluşturmasına izin vererek daha sonra piksellerin geri kalanını yine oluşturmak için suni akıl ve GeForce RTX™ tensör çekirdeklerini kullanıyor. Böylece kare süratlerini ehemmiyetli miktarda artırılırken natürel çözünürlüğe rakip olan net, yüksek nitelikli görüntüler elde ediliyor.

Diablo IV, Forza Horizon 5, Redfall ’da DLSS 3 Performansı

Bugüne kadar 270 ’in üzerinde reyin ve uygulama, suni akıl yardımlı bir performans süratlendirici olarak NVIDIA DLSS ’i seçim etti. Teknolojinin en son versiyonu olan DLSS 3, piyasaya sürülen 28 oyunda mevcut ve alakalı tanıtımlarının ilk altı ayında DLSS 2 ’den 7 kat daha süratli özümsendiği görülüyor.

DLSS listesine ilave edilmesi merakla beklenen oyunlar arasında, muhtelif medya kuruluşları tarafından tüm zamanların en iyi sarih dünya yarış oyunu olarak adlandırılan ve şu anda OpenCritic tarafından izlenen tüm yarış oyunları arasında azami puanı elinde yakalayan Forza Horizon 5 yer alıyor. Halihazırda ışın izleme dayanağına sahip olan Forza Horizon 5, 28 Mart ’ta DLSS 3 aktüellemesini de alacak. 

Prey ve Dishonored‘ın yaratıcısı mükâfatlı takım Arkane Austin tarafından geliştirilen, Bethesda ’nın merakla beklenen, sarih dünya, co-op birinci birey nişancı oyunu Redfall ise 2 Mayıs ’ta DLSS 3 takviyesiyle piyasaya sürülecek.  Buna ek olarak, reyin dünyasının en ehemmiyetli aksiyon rol yapma oyunlarından Diablo serisinin son oyunu Diablo IV de, DLSS 3 takviyesiyle 6 Haziran ’da piyasaya sürülecek. Blizzard Entertainment ’ın Diablo IV teknoloji direktörü Michael Bukowski, ” Blizzard için Diablo IV‘te en iyi performansı desteklemek en ehemmiyetli önceliğimizdir” diyor. “NVIDIA GeForce RTX 40 Acelesi teçhizat ve DLSS 3 teknolojisiyle desteklenen Diablo IV‘da elde edilecek yüksek kare süratleri bizleri oldukça heyecanlandırıyor.”

GDC ’de NVIDIA DLSS dayanağı duyurulan değişik PC oyunları arasında Deceive Inc., Gripper, SMALLAND: Survive the Wilds and THE FINALS yer alıyor. DLSS ’i destekleyen 270 reyin ve uygulamanın bütün listesini link üzerinden görüntüleyebiliyor. 

DLSS Frame Generation GDC ’de Herkese Sarih Olacak!

NVIDIA, GDC sırasında DLSS Frame Generation eklentilerini herkese sarih hale getirerek daha da fazla geliştiricinin kare sürati artırma teknolojisini oyunlarına ve uygulamalarına entegre etmesine imkân tanıyacak.

DLSS Frame Generation ’a, süper çözünürlüklü teknolojilerin üç ebatlı oyunlara ve uygulamalara entegrasyonunu kolaylaştıran sarih kaynaklı, cross-vendor bir çerçeve olan NVIDIA Streamline, aracılığıyla ulaşılabilecek.

DLSS teknolojisi, NVIDIA ’nın suni akıl süper bilgisayarının devamlı bilmesiyle her geçen gün büyüyor. Genel versiyon, alttakiler de dahil olmak üzere bu senenin başlarında yapılan en son DLSS geliştirmelerini kapsayacak: 

DLSS Frame Generation, süratli hareket sırasında kullanıcı arabirimi stabilitesini ve görüntü niteliğini iyileştirerek reyin motoru bilgilerinden daha iyi faydalanacak. DLSS Süper Çözünürlük, daha ince detay stabilitesi ve genel olarak daha iyi görüntü niteliğiyle Ultra Performans modunu geliştirecek. DLAA, yüksek kontrastlı sahnelerde görüntü niteliğini iyileştirecek, gölgelenmeyi eksiltecek ve kenar muntazamlığını iyileştirecek.  

Unreal Engine Oyunlarına DLSS 3 İlave Etmek Artık Daha Kolay

NVIDIA ve Epic Games, geçtiğimiz günlerde NVIDIA DLSS 3 ’nam popüler Unreal Engine UE reyin motoruna entegrasyonunu duyurdu. Unreal Engine, reyin geliştiricilere ve içerik oluşturuculara son teknoloji asıl zamanlı üç ebatlı içerik, etkileşimli tecrübeler ve çekici sanal dünyalar sunma serbestliği sağlayan, herkese sarih ve gelişmiş bir içerik oluşturma vasıtayıdır. DLSS 3 eklentisi, UE 5.2 ’de piyasaya sürülecek ve rastgele bir geliştiricinin reyin veya uygulama performansını süratlendirmesini kolaylaştıracak.

Epic Games ’in mühendislikten mesul başkan yardımcısı Nick Penwarden, “NVIDIA DLSS 3, gerçekten etkileyici çerçeve oluşturma teknolojisi sunuyor. Unreal Engine 5.2 eklentisi, reyin geliştiricilere oyunlarının niteliğini ve performansını artırmak için harika bir fırsat sunacak” diyor. 

 

Kaynak: adamnedio.com