NVIDIA Studio'da Akıllara Durgunluk Veren Gelişmeler!

PAYLAŞ
NVIDIA Studio'da Akıllara Durgunluk Veren Gelişmeler!
  • 0
  • 0
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

Bu ay NVIDIA Studio ’da, NVIDIA ’nın Asya ’nın en büyük senelik teknoloji fuarı COMPUTEX ’te yaptığı, uslara soğukkanlılık veren yapay zeka alanındaki çalışmalarını ve birbirinden kıymetli NVIDIA Studio sanatçılarının eserlerini inceliyoruz. 

Yeni NVIDIA Studio Dizüstü Bilgisayarlarıyla Reyin Sevinci Yaratıcılıkla Buluşuyor

GeForce RTX 40 Serisi Grafik İşlemcisiyle donatılmış, NVIDIA Studio destekli bu dizüstü bilgisayarlar, taşıma rahatlığı sağlamalarının yanı sıra evvelki jenerasyonun performansını ehemmiyetli miktarda aşan hafif ve ince yapılarıyla içerik üreticilerine çok daha fazla seçenek sunuyor. Bu kategorideki dizüstü bilgisayarlar ise Acer Swift X 14, ASUS Zenbook Pro 14, GIGABYTE Aero 14, Lenovo ’s Slim Pro 9i 14 ve MSI Stealth 14 modellerinden oluşuyor. 

Eş Zamanlı Sahne Kodlama

Video Codec SDK 12.1, çoklu NVENC sisteminden faydalanarak, çiftli kod dönüştürücüler için kod dönüştürme süratini takribî %80 çoğaldırarak ehemmiyetli miktarda yükseltiyor. Bu sayede görüntü kalitesinden ödün verilmeden videoların dışa aktarılması süreci yarı yarıya kısaltılmış oluyor. Bu teknolojiyi RTX grafik harekâtçılarına entegre eden ilk yazılım olan popüler video tertip etme uygulaması Capcut ’ı artık herkes kullanabiliyor. 

ACE ile Reyin Sevinci

NVIDIA kurucusu ve CEO ’su Jensen Huang tarafından Computex ’in açılış konuşmasında duyurulan Avatar Cloud Engine ACE sayesinde, yapay zeka destekli natürel dil etkileşimleriyle oyunlardaki oynanamayan şahsiyetler artık çok daha zeki. Bundan böyle, reyin geliştirici ve stüdyoları, yazılımlarında ve oyunlarında özgün metin, diyalog ve yapay zeka animasyon modelleri oluşturmak için ACE ’i kullanabiliyor. 

NVIDIA Kreatif Direktörü Gabriele Leone önderliğinde geliştirilen, Convai ve NVIDIA Lightspeed Studios ’un ortak teşebbüsü, ACE ’in Kairos kod isimli demosu yayınlandı. Geforce RTX 40 Serisi GPU ’larla donatılan Kairos, reyin geliştiricilerinin NVIDIA ACE sayesinde yapay zekadan faydalanarak çok daha reelci ve natürel oynanamayan şahsiyetlere erişebilecekleri reyin dünyasının geleceğine bir bakış atmamızı sağlıyor. WinML içinse, Adobe Photoshop, Lightroom, ON1 ve DxO başta olmak üzere pek çok değişik uygulamaya yapay zekâ model optimizasyonları geliyor. 

Yapay Zekâ Model Performansını Çoğaldıran İş Birliği 

NVIDIA Studio tarafından desteklenen yaratıcı uygulamalara müteveccih geliştirmeler arkasını arkasına gelmeye devam ediyor. NVIDIA Studio, Windows işletim sistemli masaüstü bilgisayarlarda yapay zekâ model performansını arttırmaya müteveccih harika sonuçlar veren MAGIX VEGAS Pro ’yla iş birliği içine girdi. Vegas Pro 20 ’nin Mayıs ayında yayınlanan üçüncü versiyonu, NVIDIA RTX GPU ’ları sayesinde, stil transferi, renklendirme ve yükseltme gibi yapay zekâ efektlerinin hızını çoğaldırıyor.

GeForce RTX 40 Serisi Grafik Harekâtçılar, NVIDIA Studio teknolojileri tarafından destekleniyor. Bu teknolojiler arasında; üç ebatlı çalışma, video ve yapay zeka iş akışları için ekipman süratlendirmeleri, en popüler 110 yaratıcı uygulamanın RTX ile geçimli bir biçimde çalışması için optimizasyonlar ve Omniverse, Broadcast ve Canvas gibi Studio ’ya özel uygulamalar da yer alıyor.  

Coşku verici haberler bitmek öğrenmiyor. Microsoft Build konferansında, NVIDIA, içerik üreticiler için RTX ekran kartları dayanağıyla Windows 11 işletim sistemine sahip masaüstü bilgisayarlarda gelişmiş yapay zekâ eğitimini ve montajını çok daha kolay ve süratli hale getiren yeni taşıtlarını duyurdu.  

İçerik üreticiler, tıpkı bu hafta NVIDIA Studio ’ya davetli olan Warwick gibi, NVIDIA RTX Grafik Harekâtçıları ’nin eforuna şahitlik etme fırsatı tuttular. Wawick GeForce RTX Grafik İşlemcisi ve NVIDIA Broadcast uygulaması yayıncılık kariyerindeki etkisini anlattı. 

Sırlar Sarihe Çıkıyor

Muhteşem sanatçıların muhteşem eserlerini sergiledikleri Studio Standout ’un sonuncusunda yer alan 3D sanatçısı Milan Dey, yapay zeka ve GeForce RTX ekran kartları dayanağıyla ürettiği, The Hidden Temple of Itzamná isimli, Maya Enkazları ’nin üç ebatlı bir panoramasını NVIDIA Studio ’da sergiliyor. 

Bu çalışmasında da bir macera oyunundan esin alan Dey, işin içine azıcık da Maya ruhu kattı.  ArtStation ve Adobe Behance dayanağıyla görselleri toplayıp viranenin tasarılarına erişerek sonrasında Unreal Engine ’le bu tasarıların üzerinde çalıştı.

Dey ’in ASUS ROG Strix Scar 15 marka dizüstü bilgisayarı, mağaralarla yeşilliklerden oluşan geniş ve detaylı sahnelerin betimlenmesinde büyük kolaylık sağladı. GeForce RTX 3080 Ekran Kartı sayesinde, geniş 3D çalışmasını yüksek nitelikli ve etkileşimli bir biçimde, RTX farkıyla görselleştirdi. NVIDIA DLSS teknolojisi, fotorealistik ayrıntıları gözetirken, düşük çözünürlükte işlenen karelerin çözünürlüğünü yükseltmek için yapay akıldan faydalanarak ekran etkileşimini çoğaldırdı. 

3D Eser Oluşturmak Artık Çok Daha Kolay

İstekli bir içerik üreticisi ve eğitimci olan Grant Abbitt, GeForce RTX 4090 GPU ’su ve Blender kullanarak hazırladığı Dragon isimli 3D eserinin yaradılış sürecini anlatıyor. 

Abbitt ’in GeForce RTX 4090 GPU ’su çalışmasında sihir bir kolaylık sağladı. Fotogerçekçi ayrıntılarla akıcı, etkileşimli modelleme için görüntü alanında Blender Cycles RTX süratlendirmeli OptiX ışın izleme ile ince ayrıntıları daha süratli şekillendirdi. Pişirme ve dokuların uygulanması süreci ise sorunsuz bir biçimde asıllaştı. 

Blender, Autodesk Maya with Autodesk Arnold, OTOY ’s OctaneRender ve Maxon ’s Redshift gibi popüler 3D yaratıcı uygulamalarda son dosyaların işlenmesi, RTX 4090 GPU ile evvelki nesil kartlara kıyasla %70-200 daha süratli hale getirildi. Bu da paha biçilmez bir zaman tasarrufu sağlanması anlamına geliyor. 

NVIDIA Studio tarafından desteklenen yaratıcı uygulamalara ait yeni geliştirmeleri link üzerinden takip edebilirsiniz. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı