Olası afette veri kaybetmek iflasa götürebilir

PAYLAŞ
Olası afette veri kaybetmek iflasa götürebilir
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Natürel afetler firmalar için de büyük risk yaratıyor. Yapılan araştırmalara göre dünyada afet sebebiyle bilgi merkezini 10 gün ve üzerinde kaybeden firmaların yüzde 50 ’si iflas müracaatında bulunuyor. ITserv ’e göre devirici bilgi kaybı yaşamamak için facia kurtarma çalışması kritik ehemmiyet taşıyor

Dijital trajediler ve siber hücumlar kadar natürel afetler de firmalar için devirici neticeler yaratabiliyor. Yapılan araştırmalara göre afet sebebiyle bilgi merkezini 10 gün ve üzerinde kaybeden firmaların yüzde 50 ’si iflas müracaatında bulunuyor. Müesseseler için uçtan uca bilgi teknolojileri çözümleri sunan ITserv ’e göre devirici bilgi kaybı yaşamamak için facia kurtarma çalışması kritik ehemmiyet taşıyor.

Facia kurtarma nasıl yapılıyor?

Zelzele, su baskın, fırtına veya farklı natürel afetler firmaların dijital altyapısını tamamen yok edebiliyor. Facia Kurtarma Merkezi FKM çalışmalarıyla henüz facia reelleşmeden sistem alt yapısında bulunan her bir bileşen için tahlil yapılarak çözüm sunuluyor. Tek sanal sunucu, tek fiziksel sunucu, tek bir network makineyi ya da tüm bir sistem odasının kaybedilmesi gibi vaziyetler göz önünde yakalanarak ve çözüm senaryoları oluşturularak hazırlık yapılıyor. ITserv, 2015 senesinden bu yana Türkiye ve yurtdışında hakikatleştirdiği projelerle hakimiyet ve tatbikatlar yaparak hizmet veriyor. Vakaya yalnızca zelzele ya da büyük bir natürel afet gibi bakmadan her bir objenin kaybedilebileceği göz önüne alınarak çalışılıyor.

Asgari bilgi kaybı için ne yapılmalı?

ITserv Müessesesel Çözümler Genel Müdür Dayanakçısı Gökhan Dikmen facia kurtarma merkezi sürecini şöyle anlatıyor: “Hakikatinde sektörde hemen hemen herkesin iyi yada makûs biçimde bir acil gidişat tasarıyı bulunuyor. Ancak ITserv olarak bilgilerin bir yerden bir yere sevk edilmesinin işin en kolay kısmı olduğunu düşünüyoruz. Ehemmiyetli olan tek bir servis ya da sunucu dahi olsa hizmet kesintisi yaşanmadan ,lüzum dinlendiği anda sistemlerin mimimum bilgi ve zaman kaybı ile FKM ’den tekerrür çalıştırabilir olmasıdır. Yalnızca bilgi değil güvenlik duvarı, ağ anahtarları, vpn gibi değişik yan komponentler de düşünülüp doğru tasarlanmalıdır.”

Yedeklemede dahi yanılgı olabiliyor

Yapılan beynelmilel araştırmalara göre Price Waterhouse Coopers, Teksas Üniversitesi, Gartner, afet sebebiyle bilgi merkezini 10 gün ve üzerinde kaybeden firmaların yüzde 93 ’ü, afetderi sonraki bir sene içinde iflas müracaatında bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri Milli Arşiv Dairesi ’nin bilgilerine göre aynı yarıyılda bilgi idaresinden yoksun kalan şirketlerin yüzde 50 ’si ise hemen iflas müracaatı yapıyor.  Yeniden yapılan araştırmalar bilgi yedeklemelerini test eden firmaların yüzde 77 ’sinin yedekleme kusurları bulduğunu gösteriyor. 

Bilgileri süratle geri getiriyor

ITserv Teknoloji Hizmetleri ’ni de bünyesinde barındıran IT Group ’a bağlı ITCloud ve ITBackup, müesseseler için facia kurtarma ve iş aralıksızı hizmeti sunuyor. Facia kurtarma hizmetiyle müesseselerin cılız ve güçlü güzergahlarını tanımlayıp doğru tespitle en doğru yaklaşıma yönlendiriyor. Müesseselere özel olarak planlanan facia kurtarma senaryoları sayesinde natürel afetler ve siber hamleler de dahil olmak üzere her türlü meseleye karşı hazırlık yapılıyor. Krizi karşıladıktan ve analiz ettikten sonra ITCloud ’da depolanan yedekler yüksek bant genişliği ile çok kısa müddet içinde geri getiriliyor. 

 

Kaynak: adamnedio.com