Osmangazi Köprüsü ve Çanakkale Boğazı'nı Geçen İlk Güneş Arabası

PAYLAŞ
Osmangazi Köprüsü ve Çanakkale Boğazı'nı Geçen İlk Güneş Arabası
  • 0
  • 0
  • 7 dakika da oku
  • +
  • -

Etraf, ekonomi, cemiyetsel denklik üçgeninde sürdürülebilirlik odağını, işinin bölmez bir parçası olarak gören BANTBORU ’nun Elmas Sponsor olarak desteklediği İstanbul Teknik Üniversitesi ZES Güneş Otomobili Takımı, Bridgestone World Solar Challenge 2023 hazırlıkları kapsamında 1.300 kmlik BANTBORU Yarış Simülasyonunu galibiyetle bitirdi. Takımın, güneş enerjili vasıtalar kategorisinde en prestijli ve en büyük organizasyon olan Bridgestone World Solar Challenge 2023 ’e katılacak ARIBA ZES X vasıtayı, Osmangazi Köprüsü ’nü ve Çanakkale Boğazı ’nı geçen ilk güneş otomobili oldu. İstanbul – İzmir – Çanakkale rotasında, yarıştaki kumpasa eş biçimde kafile kumpası sağlanarak reelleştirilen 3 günlük simülasyonda, takım içi görev dağılımları ve değişik senaryolara karşı uyarlama mevzusunda tecrübe kazanıldı.

Dünyada üretilen her 100 taşıttan 4 ’şanın kritik sistemlerinde mahsulleriyle yer alan ve önümüzdeki 3 senelik süreçte küresel otomotiv pazarındaki hissesini ikiye katlamaya hazırlanan BANTBORU, Türkiye ’nin en köklü üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi ’nin İTÜ ZES Güneş Otomobili Takımı ’ne İTÜ ZES GAE Elmas Sponsor olarak destek oluyor.

Kendi geliştirdikleri ARIBA ZES X taşıtıyla, güneş enerjili vasıtalar kategorisinde en prestijli ve en büyük organizasyon olarak Avustralya ’da tertip edilecek Bridgestone World Solar Challenge 2023 ’e katılacak olan İTÜ ZES Güneş Otomobili Takımı, 1.300 kmlik BANTBORU Yarış Simülasyonunu galibiyetle bitirdi. İstanbul – Çanakkale – İzmir rotasında hakikatleşen BANTBORU Yarış Simülasyonu, İstanbul – Çanakkale – İzmir rotasında, yarıştaki kumpasa eş biçimde kafile kumpası sağlanarak asıllaştırıldı. 14 – 16 Nisan tarihlerinde hakikatleşen 3 günlük simülasyonda, takım içi görev dağılımları ve değişik senaryolara karşı uyarlama mevzusunda tecrübe kazanıldı. 5 kaptan adayı ile sürüş reelleştirilen simülasyon kapsamında, BANTBORU Ar-Ge Merkezi iş birliğinde üretilen yeni motor jantının testi de asıllaştırıldı. 

Gençlerin mobilitenin geleceğine müteveccih azmini desteklemekten mutluluk dinlediklerini ifade eden BANTBORU CEO ’su Sinan Gider, “Etraf, ekonomi, cemiyetsel denklik üçgeninde sürdürülebilirlik odağını, işimizin bölmez bir parçası olarak görüyoruz. Yenilenebilir enerji kullanımı, enerji bereketliliği, karbon ayak izimizin eksiltilmesi, sıfır atık mevzularına odaklanıyor ve bu mevzularda yalnızca üretim faaliyetlerimizde değil, üretim dışı faaliyetlerimizde de değer zincirimize dağılacak adımlar atıyoruz. İTÜ ZES GAE ’nin ülkemize büyük prestij kazandıran projelerine destek vermek bizlere büyük şeref ve coşku veriyor. Sponsorluk dayanağımızın yanı gizeme, BANTBORU Ar-Ge ve Üretim takımlarımız, İTÜ ZES GAE ’nin talebelerden oluşan yetkin takımlarıyla koordineli bir biçimde vasıtaların değişik teknik gereksinimlerine destek veriyorlar. İş birliğimiz kapsamında ayrıca, talebe gençlere BANTBORU bünyesinde staj ihtimalleri sunacağız. Böylece ülkemizin en kapsamlı özel sektör – üniversite iş birliklerinden birine imza atıyoruz. İTÜ ZES GAE takımının ve ARIBA ZES X ’in BANTBORU Yarış Simülasyonunu galibiyetli bir biçimde bitirmesi, coşkumuzu daha da artırdı” biçiminde konuştu.

Bu cins uzun süreli yol testlerinin yarışa hazırlanmaları için çok ehemmiyetli olduğunu belirten İTÜ ZES GAE akademik danışmanı Dr. Öğr. Abonesi Alper Tolga Çalık, “Yol testleri aynı zaman oldukça da maliyetli. BANTBORU ’ya hem parasal destekleri hem de en kritik parçalardan olan motor jantını yapım ederek gösterdikleri iş birliği için teşekkür ediyoruz” dedi.

10 değişik lisans kısmından 25 adet talebe ve takım akademik danışmanı Dr. Öğr. Abonesi Alper Tolga Çalık ’ın katılımıyla hakikatleşen BANTBORU Yarış Simülasyonunda, takımın her bir abonesi harekât sürecinde değişik bir görev yaptı. Simülasyon süresince, Buse Öğretir, Modern Karahan, M. Kaan Özkan, Levent Çolakoğlu ve Mehmet Şahin olmak üzere 5 kaptan adayı ile sürüş asıllaştırıldı. Kaptan adayları, bu yolculuk evvelinde bilgisayar simülasyonları ve yerleşke içi testler ile eğitildiler.

BANTBORU Yarış Simülasyonunun temel emellerinden birini, taşıtın tek enerji kaynağı güneş enerjisini bereketli kullanarak, ARIBA ZES X ’i hiç şarj etmeden tüm test rotası süresince sürülmesini sağlamak oluşturdu. Bir öteki emel, ise ARIBA ZES X ’i değişik yol meyillerinde ve değişik seyir süratlerinde sürerek takımın Strateji Grubu için performans bilgileri elde etmek oldu. Test süresince en çok kullanılan sürat aralığı 55 – 75 kilometre/saat aralığı olurken, yol süresince test edilen azami seyir sürati 97 kilometre/saat oldu. Testin bir öteki ehemmiyetli emeli olan hava gidişatının performansa tesiri de gözlemlenerek güneş oturumlarının değişik hava gidişatları ve ışıma değerlerinde ne kadar efor üretebildiğine dair kritik bilgiler elde edildi. Yarış simülasyonu süresince parçalı bulutlu hava, tamamen kapalı hava, bulutsuz/güneşli hava ve yağmurlu hava gibi değişik şartlarda hem güneş oturumlarının hem de taşıtın sürüş performansı test edildi.

Yol süresince taşıttan bir araya gelen bilgiler ile taşıtın tüketim değerleri ölçüldü ve bu bilgilere göre taşıtın ne kadar enerji tükettiği hesaplandı. Böylece evvelden koşulan simülasyonlarla taşıtın reel bilgilerinin doğrulaması gereken ölçüm bilgi tabanı oluşturuldu. Takımın Strateji Grubu test sonrasında ölçülen bu bilgileri kullanarak, simülasyonlarda hesaplanan tüketim değerleri ile reel yaşamda ölçülen değerlerin meblağlılığını hakimiyet edecek ihtimale kavuştu. Strateji Grubu ayrıca, sürüş profillerinde iyileştirmeler yaparak değişen hava vaziyeti senaryolarına karşı zinde olarak tepkin göstererek izlenecek sürüş profilleri mevzusunda da ilk ehemmiyetli deneyimler edindi.

Simülasyon kapsamında BANTBORU Ar-Ge Merkezi iş birliğinde üretilen yeni motor jantının da test edildiğini söyleyen İTÜ ZES GAE Mühendislik Ekibi Lideri M. Anıl Korkmaz, “BANTBORU Yarış Simülasyonunda ayrıca, ARIBA ZES X ’in yeni güneş oturumu yapılandırmasının ve oturumlardan elde edilen enerji ile pilin şarj edilmesini sağlayan yeni MPPT sistemini de sınadık” dedi.

BANTBORU Yarış Simülasyonu süresince ehemmiyetli bilgilerin kayıt altına alındığını söyleyen İTÜ ZES GAE Strateji Grubu Mesulü Efe Tosun, “Değişik yol ve meyillerdeki tüketimler, oturumların ürettiği efor ve motor performansı gibi ARIBA ZES X ’e ait ehemmiyetli performans bilgilerini kaydolduk. Bu bilgiler, Bridgestone World Solar Challenge 2023 yarışında izlenecek olan yarış taktiğinin kurulmasında ehemmiyetli ve yol gösterici olacak” dedi.

Takımın tüm çalışmalarının Bridgestone World Solar Challenge 2023 müsabakası için olduğunu belirten İTÜ ZES GAE Proje İdareyicisi Abdullah Çalışkan, “Bilime, teknolojiye, eğitime değer veren ve en ehemmiyetlisi takımı özümseyen BANTBORU ile bu zorlu yol testini reelleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Takımımız, Türkiye Cumhuriyeti ’nin 100. ve İstanbul Teknik Üniversitesi ’nin 250. senesinde bu bedelli temsiliyet için çalışıyor” dedi.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı