Performans Pazarlamasını SEO Optimizasyonu ile Uyumlu Düzenleyen

PAYLAŞ
Performans Pazarlamasını SEO Optimizasyonu ile Uyumlu Düzenleyen
  • 0
  • 0
  • 8 dakika da oku
  • +
  • -

Google başta olmak üzere arama motorları için kelime, resim, video, infografik üzerinden Arama Motoru Optimizasyonu SEO ile marketing faaliyetlerini istenilen ticari zafere dönüştürmek daha kolay olurken, Performans Pazarlaması için de bilgiler bir araya gelebiliyor. Digital Exchange ’in Marketing Takımı, “SEO optimizasyonunu profesyonel şekilde yapan markalar pazarlama için tükettikleri her kuruşun karşılığını aşırısıyla alabilir” derken Digital Exchange ’in CEO ’su Emrah Pamuk, “En iyi bilgi, en hoş neticeleri sağlar. Bu şuurla yapılan kampanyalar da kesinlikle markalara galibiyeti getirir” dedi. 

 

Dijitalleşmeyle beraber yaşamımıza giren yenilikler, alışveriş kültürünü ve pazarlama ekosistemini tamamen değiştirdi. Bir ürün ve hizmet satın almadan evvel dünya pazarının yüzde 90 ’ına sahip olan Google ’da o ürün ve hizmetin adını, markasını ya da yerine getirdiği işlevi girerek arama yapıyoruz.   Evvel bilgilenmek, ürünü, hizmeti tanımak için az 2 adet Influencer marketing videosunu Facebook, Instagram, TikTok ya da YouTube ’da izliyoruz. Satın alma fikrimiz oluştuğunda ise Google ’da aramalarına geri dönerek, pazar yerleri ya da markanın e-ticaret sitesi üzerinden en uygun ekonomik koşullardaki, tehlikesiz ve sıhhatli alışveriş tecrübesini sunan yerden siparişimizi veriyoruz. Günün sonunda ise markanın ürün ve hizmeti için yaptığı tüm marketing çalışmaları, verdiği duyurular, yaptığı tüketme, siteye aldığı tıklama, satış oranları, yorumlar ve cirosu ölçümlenebilir bilgilere dönüşerek Performans Pazarlaması alanını oluşturuyor. Bu noktada da devreye tüm bu ekosistemi bir arada yakalayan en ehemmiyetli pazarlama unsuru Arama Motoru Optimizasyonu başka bir deyişle daha öğrenilen adıyla SEO devreye giriyor. Bu da birliktesi markaların SEO yarışını getiriyor. SEO optimizasyonunu en galibiyetli biçimde uygulayan markalar ciro, haysiyet ve öğrenilirlikte ön sıralara yükselirken marketing ’e büyük bütçeler ayırmış olsalar da SEO optimizasyonun da geri kalan markalar ise yarışta geride kalıyor. 

İnternetten Alışveriş Çoğaldıkça SEO Daha Ehemmiyetli Oluyor

Digital Exchange ’in Marketing Takımı, markalara daha fazla ciro ve öğrenilirliğin kapısını açan Performans Pazarlaması için SEO ’nun ehemmiyeti mevzusunda hayati bilgiler aktardı. Türkiye ’de internetten alışveriş oranının internet kullanıcılarının yüzde 75 ’ini aştığını ve her geçen gün de yükseliş kaydolduğunu belirten Digital Exchange ’in Marketing Takımı, “Türkiye ’de e-ticaret alıcı rakamı 40 milyon bandını aştı. Türkiye ’deki internet alışveriş oranını Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Tayland ve Güney Kore gibi ülkeler takip ediyor. Bizde internetten alıverişin yüksek olmasının sebebi yapılan ödeme kampanyaları ve indirimler” bilgisini paylaştı. İnternet alışverişi sebebiyle markaların SEO optimizasyonu yapmasının daha ehemmiyetli hale geldiğini ifade eden Digital Exchange Marketing Takımı, şunları söyledi: “Türkiye, Google ’un en büyük 16 küresel pazarı arasında yer alıyor. Zira bir alışveriş yapmadan evvel Google ’da arama alışkanlığını edinmiş ülkelerdeniz. Dolayısıyla bu da ürün ve hizmetle alakalı SEO optimizasyonunun ehemmiyetini ortaya koyuyor. Peki, bunu nasıl yapacaksınız. SEO optimizasyonu özetle, satışı yapılan ürün ve hizmetle alakalı anahtar sözcüklerin Google ’un arama algoritmasında seçilerek harcayıcının önüne gelmesini, o ürün ve hizmeti sunan e-ticaret yeri ve online satış sitesinin aramaların üst sırasında yer almasını sağlar. SEO aramalarında üst sıralarda bulunmak için yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

– Ürünlerle alakalı müesseseler şirketler kesinlikle blog yakalamalıdır. Blog yazıları profesyonel takımlar tarafından oluşturulduğunda içinde Google aramalarında ürünnam ve hizmetin görüneceği anahtar kelimeler yazılmalıdır.

– Yalnızca yazılarda değil ürünle alakalı resim ve videolar da etiketlendiği zaman anahtar sözcüklerle adlandırılmalı böylece Google ’un arama optimizasyonuna uygun hale getirilmelidir. 

– Kullanılacak infografikler ve uzantıları da yapılacak aramalarda ürünle ilişkili biçimde oluşturulmalıdır.

– Ürünnam ve hizmetin başlıkları Google aramalarına uygun biçimde yazılmalıdır.

Teknik Altyapıya Kadar Bir Hayli Etken Dahil Edilmeli

Performans Pazarlaması ’nın SEO başta olmak üzere bir hayli bileşenle aynı anda hakikatleşen çok kapsamlı ve tabakalı bir eylem olduğunu belirten Digital Exchange Marketing Takımı, “Bir markanın pazarlama için ayırdığı bütçe, pazarlamanın nerede reelleşeceği, hedef kitleye ne kadar erişildiği, cironun hangi oranda yükseldiği, öğrenilirliğin ne noktaya geldiğini tespit etmek için dijital izleri ele almak gerekecektir. SEO optimizasyonu ile tüm bu bileşenleri satışa ve internet sitesine yöneltmek olası. Böylece ölçüm yapmak daha kolay hale kazanç” diye konuştu. SEO optimizasyonu mevzusunda satış sitesinin süratinin de olduğunu belirten Digital Exchange Takımı “Şayet sitenizin yenilenme sürati yeterince yüksek değilse, harcayıcının bugün ancak 3 saniye dayandığını öğrenmek gerekiyor. Bir başka dokunuşla SEO aramasıyla sitenize yönelttiğiniz harcayıcıyı 3 saniyede kaybetmemek için alt yapı performansınızın da yüksek olması gerekiyor” ifadesini kullandı. 

Hedeflenen Hasılat İçin Optimizasyon Yapılmalıdır

SEO optimizasyonunda kullanılacak alanların başında sosyal medya marketing çalışmalarının geldiğini belirten Digital Exchange Marketing Takımı, “Bir marka ürünnam ve hizmetin satışını sağlamak için marketing ’e ağırlık vermeli. Bugün sosyal medya mecralarının her biri dünyanın en büyük AVM ’si gidişatında. İzlediğiniz bir filmdeki oyuncunun giydiği giysiden, içtiği kolaya kadar her şeyi URL iletişimi sağlayarak satın almak olası. Video reklamlarından e-posta pazarlamaya, SMS yollamaktan Google reklamlarına kadar çok geniş bir alanda marketing faaliyeti asıllaştırmak olası. Bunların günün sonunda hasılata dönüşebilmesi için karışık algoritma sisteminde geçerli ifadelerin başka bir deyişle SEO optimizasyonunun yapılması gerekir. Ancak bu vaziyette markalar istedikleri marketing zaferini elde edebilirler” diye konuştu. 

Google Algoritmasına Uygun Hareket Edilmeli

Marketing ’in firmalar için olmazsa olmaza dönüştüğünü, ehemmiyetli bütçelere mülk olduğunu aynı zamanda da ciro başta olmak üzere bir hayli alanda kazanımlar sağladığını aktaran Digital Exchange ’in CEO ’su Emrah Pamuk, “Tüm bu para, zaman ve emekten yeterli katkıyı sağlayabilmek için SEO optimizasyonunu bütün ve doğru olarak asıllaştırmak gerekir. Şayet SEO optimizasyonu kaliteli olarak yapılmazsa, tüm bu kaynakları boşa tüketmiş olursunuz” dedi. Bugün Google ’un dünyanın en büyük teknoloji işletmeleri arasında yer aldığını, dünya pazarını da tek başına idarediğini ifade eden Pamuk, “Hangi ürünü alacağınız, hangi Pazar yerinden satın alacağınız, hangi reklamı izleyeceğiniz, hangi Influencer ’ın tanıtım yapacağı tüm bunlar birbiriyle iletişimli hale geldi. Zincirin halkalarını doğru oluşturmak için SEO optimizasyonu da bütün ortada ve ehemmiyetli bir yerde bulunuyor. Google ’da günde trilyonlarca arama yapılıyor. Surat milyarlarca ürün aranıyor. Tüm bu trafik içinde markaların kendilerine istedikleri pazarı sağlamaları ve zafere erişmelerinde Google aramalarının üst sırasında görünmesinin büyük hisseyi bulunuyor. Bunu da SEO optimizasyonu olmadan sağlamak imkânlı görünmüyor” ifadesini kullandı.

Coğrafyalara Özel Kampanyalar Düşünülmeli

Performans Pazarlaması ’nın tüm marketing faaliyetlerinin ölçümlenebilmesi ile olası olduğunu ifade eden Emrah Pamuk, “Dijital pazarlamada tüm bilgiler kayıt altındadır. Reklam ne kadar yayınlandı, kaç şahıs izledi, kaç harcayıcı reklamdaki linke tıklayarak satış alanına gitti, kaçı alışveriş yaptı, kaç harcayıcı ürünü hizmeti öneri etti, sosyal medyada paylaştı. Tüm bunların toplamı sayesinde Performans Pazarlaması yapılır ve gelecek marketing çalışması için yol haritası tanımlanır. Performans Pazarlaması ’nın faydalı asıllaşması için ise işin tutkalı SEO optimizasyonun iyi asıllaşması gerekir. Zira pazarlamanın ilk faaliyeti ürünnam adının Google ve öteki arama motorları Bing, Yandex, Baidu, Ask.com gibi sitelere geçimli olması gerekir. O sebeple hangi coğrafyada marketing yapılıyorsa, o bölgede geçerli arama motoruna uygun SEO optimizasyonu yapılmalıdır. Google için yapılan çalışma Google Analytics ile performansın ölçümü yapılmalıdır böylece noksanlar nerede görülmeli ve o alanlarda iyileştirmeler hakikatleştirilmelidir. Her kampanya bir performans ölçüm vasıtayıdır. En iyi bilgi, en hoş neticeleri sağlar. Bu şuurla yapılan kampanyalar da kesinlikle markalara galibiyeti getirir” diye konuştu.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı