PTT’de sıra bekleme derdine son! e-Devlet’te yeni hizmet: Artık o ödemelerinizi kolayca yapabilirsiniz!

PAYLAŞ
PTT’de sıra bekleme derdine son! e-Devlet’te yeni hizmet: Artık o ödemelerinizi kolayca yapabilirsiniz!
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü AŞ üzerinden yapılan muhtelif müessese ödemeleri için Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü iş yerlerine gitmeye gerek kalmazken, hak sahipleri, natürel gaz ve elektrik tüketim yardımları ile sosyal destek ödemelerini e-Devlet üzerinden alabiliyor.

Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Eriştirme ve Altyapı Bakanlığına bağlı olarak yurt içinde ve dışında alıcılarına bankacılık, posta ve kargo alanlarında hizmet sunan firma, yürüttüğü çalışmaları her geçen gün geliştirirken hizmetlerini de dijital etrafa taşıyor. Böylece iş yerlerindeki yoğunluğun eksilmesi ve alıcıların zamandan tasarruf etmesi sağlanıyor.

Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü AŞ’nin, e-Devlet platformu üzerinden sağladığı hizmetler ile hak sahipleri, isimlerine yatırılan müessese ödemelerini denetleme, hesaba aktarma ya da gelen dayanakla fatura ödeme operasyonlarını hakikatleştirebiliyorlar.

Ayrıca, Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü AŞ üzerinden yapılan müessese ödemelerini denetleme ve hesaba aktarma hizmeti ile elektrik ve natürel gaz tüketim yardımları ile fatura ödeme ve üye kontrat numarası aktüelleme operasyonları çevrim içi yapılabiliyor.

E-Devlet üzerinden Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü AŞ’nin çevrim içi hizmetlerinden faydalanmak isteyen kullanıcılar, iki değişik yol izleyebiliyor. Sunulan hizmetlere e-Devlet kanalı üzerinden dolaysız aratılarak veya e-Devlet kanalındaki müesseseler sekmesinde Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü AŞ’nin altında listelenen hizmetler yoluyla erişilebiliyor. Bir öteki yol olarak Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü AŞ’nin internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamasının giriş ekranındaki dolaysız destek ekranına yönlendirecek “Sosyal Destek Ödemeleri” butonuna tıklanarak hizmetlere ulaşılabiliyor.

Müessese ödemelerinin denetlenmesi ve hesaba aktarılması operasyonları nasıl yapılır?
Hak sahipleri ismine yapılan ödemeler, e-Devlet sisteminde “Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü Üzerinden Yapılan Müessese Ödemeleri Denetleme ve Hesaba Aktarma” hizmeti aracılığıyla Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü hesaplarına ya da başka banka hesaplarına Elektronik Fon Transferi yapılabiliyor. “Hesabıma Aktar” hizmeti ile Elektronik Fon Transferi yapılırken hak sahibinin adı ve Elektronik Fon Transferi yapılacak IBAN numarasına ait adın anlaşması gerekiyor. Hesap-ad geçimsizliği nedeniyle gün içinde bireye ulaşmayıp iade edilen Elektronik Fon Transferi harekâtı olması vaziyetinde, hak sahibinin destek meblağı ekranda yine Elektronik Fon Transferi yapılabilecek biçimde görüntüleniyor.

Elektrik ve natürel gaz tüketim desteği ile fatura ödeme hizmeti
Elektrik tüketim desteği ödemeleri e-Devlet üzerinden “Elektrik Takviyeyi ile Fatura Ödeme” başlığı aratılarak yapılabiliyor. Hak sahipleri destek meblağını görüntüleyip yerleşim cinsindeki faturalarını ödeyebiliyor. Hizmette yer alan “Fatura Öde” butonu ile yönlendirilen ödeme ekranında ödenmek istenen faturanın ait olduğu müessese seçilip “Üye No” bilgisi girilerek üyeye ait borçlar görüntülenebiliyor.

Elektrik tüketim desteği ödemelerinde destek meblağının fatura meblağından fazla olması halinde dayanaktan mahsup edilerek “Ödeme Yap” butonuna basıldığında kartsız olarak ödeme harekâtı bitiriliyor. Destek meblağının fatura meblağının tamamını karşılamadığı gidişatta ise destek meblağından kalan ve alıcı tarafından ödenmesi gereken fatura farkı ekranda görüntülenerek, kredi kartı veya debit kart ile ödenebiliyor. Harekâtlar bir gün sonra ekrana yansırken, reelleştirilen ödeme sonradan iptal edilemiyor.

Hak sahipleri elektrik tüketim yardımından her ay bir kere faydalanabilirken, destek sadece yerleşim tipi tarifelerde kullanılabiliyor. Ayrıca faturanın hak sahibi ismine olması koşulu aranmıyor.

Aynı harekâtlar “natürel gaz tüketim desteği ile fatura ödemeleri” için de hakikatleştirilebiliyor.