Reklamveren şirketlerin artık zaman kaybetme lüksü kalmadı

PAYLAŞ
Reklamveren şirketlerin artık zaman kaybetme lüksü kalmadı
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Evrensel mobil reklamcılık pazarının sihrime sürati, tarihinde ilk kez yavaşladı. Dijital reklam devi Reliz ’in Türkiye Direktörü Ozan Tekin bu duraksama döneminde, reklamverenlere müteveccih netice odaklı reklam taktikleri için özel tekliflerde bulundu.

7 milyara yakın birey, başka bir deyişle dünya popülasyonunun %86 ’sı artık uslu telefon sahibi. Günde vasati 58 defa telefonumuza bakıyor, her gün 3 saat 15 dakikamızı aygıtlarımıza bakarak geçiriyoruz. Bu vaktin %88 ’i mobil uygulamalar içerisinde geçiyor ve web sitelerin trafiğinin %60 ’ı artık mobil makinelerden geliyor.

2022 ’de dünyada mobil reklamcılık tüketmesi yüzde 14 çoğalışla 336 milyar dolara erişirken, post pandemi döneminde dijital dünyada kartların yine dağıtılmasıyla beraber mobil reklamcılıkta ilk kez duraksama yaşandı. Küresel ekonomide ve mobil dünyada yaşanan bir dizi büyüme, mobil uygulamalar çıktığından beri artan ivmenin ilk defa yavaşlamasına neden oldu. Bayağıda senelik %22-26 arasında asıllaşan sihrime senenin ilk yarısı için asıllaşmadı.

Reklam Dağıtıcınız Profesyonel Olmalı

Reklam verme maliyetinin çoğaldığı günümüzde, hiçbir reklamverenin boşa para tüketme lüksü kalmadı. O sebeple niyetiniz mobil uygulamalar üzerinden kendinize trafik sağlamak ise, profesyonel bir reklam dağıtıcısıyla uyuşmanız kaçınılmaz.

Bu nedenle, 

– Uyuştuğunuz reklam firmasını temenni ve arzlarınız hakkında yeterince bilgilendirin ve tüm uyuşmalarınızı yatırımın dönüşü ROI oranlarına endeksleyin. Başka Bir Deyişle reklam firmanız alanında en iyisi olsun ama size sunduğu çözümlerin tamamı ölçümlenebilir olsun. 

– Bunu yapmanız için alıcı ilişkileri güçlü, sizi her mevzuda bilgilendiren ve kendisini raporlarla kanıtlamış işletmeleri seçim edin.

– Pandemi sonrası makroekonomik bilgiler dijital dünyadaki pek çok alanda belli küçülmelere ve buna paralel olarak işletmelerin temkinler geliştirmesine yol açtı. Eş biçimde, şahsi bilgilerin saklılığına ait daha duyarlı süreçlerin geliştirilmesi, online çevrimiçi faaliyetlerdeki kastetme becerilerinin zayıflamasına neden oldu. Tam bunlar hem reklamverenler açısından hem de pazarlamacılar açısından yeni usullerin geliştirilmesini, daha titiz çalışmaların gündeme gelmesini gerekli kılıyor.

– Mobil uygulamaların içindeki belli aksiyonların reelleşmesine göre bütçelendirilen kampanyalar, reklamverenler açısından, ROI ’ların optimize edilmesini basitleştiriyor. Başka Bir Deyişle reklamveren, reklam dağıtıcı işletmeyle, kendi tüm ekosistemi ve offline/online çevrimdışı/çevrimiçi tüm çalışmaları dahilinde birim maliyetini bildiği bir aksiyon üzerinden uyuşuyor. Reklam dağıtıcı firmaya ancak ve ancak bu aksiyon hakikatleştiği takdirde fiyat ödüyor. Burada, ölçümlenebilen ve neticelerine dair taktiğin en başından çizildiği bir pazarlama faaliyetinden söz ediyoruz.

Suni Zekâ ’yı Kullanamayan Reklam Platformu Size Hiçbir Şey Veremez

İşin bir öteki ebadı da yeniden suni asap ağlarının yarattığı avantajlardan yararlanarak pazarlama faaliyetlerinde kullandığımız görsellerin niteliğini artırmak. 

Burada teknolojik büyümeler, belli kampanyalar için sınayabileceğimiz kreatiflerin rakamını kat kat artırıyor. Reliz ’de, çok fazla rakamda görseli yayına sürüp, en iyi geri dönüşleri aldıklarımızla yola devam ederek optimizasyon süreçlerimizi geliştiriyoruz.

Makroekonomik şartlar, küresel kriz ve enflasyonun çoğalışı, post-pandemi döneminde dijital tüketmelerin eksilmesi gibi etmenlerin yarattığı kötümserliği kırmak, ancak dönemin koşullarına ayak uyduracak yeni usulleri keşfetmemizle muhtemeldir. 

Dijital dünya, bize bir hayli değişik sektöre göre muazzam bir manevra alanı sunuyor. Her şeyi hayal etkenin olası olduğu bir çağdayız ve dijital pazarlamacılığın geleceğini de böylesi ufuklara bakarak planlamak zorundayız. Mobil uygulamalar daha uzun bir zaman bizimle olmaya devam edecek ve bu sanayinin geçirdiği evrime en iyi ayak uydurabilen reklamverenler ve pazarlamacılar, bu süreçten en kârlı çıkanlar olacaklar.

Suni Zekâ mevzusunda çalgılara sahip olan ve bunu belgeleyebilen reklam dağıtıcıları gerçekten sizin işinize katkı sunabilir. Ancak Suni Zekâ ’yı yalnızca PR vasıtayı olarak bolca zikredip hiçbir lisanslı algoritmaya bile sahip olmayan firmalarla zaman kaybetmeniz muhtemelen mobil reklama olan inancınızı da sallayacaktır.

Gitmek mi Güç, Kalmak mı?

Tamamlarken, mobil uygulamalar üzerinden anlamlı trafikler elde etmek ve yaptığınız reklam yatırımının hakkını almak için size en fazla alternatif sunan dağıtıcıları seçim edin. 

Emin olun yararsız ve “arkadaşlar alışverişte görsün” motivasyonuyla çalışmak yerine, hazır olana kadar beklemek çok daha anlamlı görünüyor.

Reliz, reklamverenlerin meselelerine uçtan uca çözüm sunarken onların reklam iştahını kaybetmemeleri için de her zaman mesul bir firma felsefesiyle hareket ediyor.

Öte yandan META, Google, Twitter, TikTok ve Snapchat gibi reklam kanallarının sertifikalı partneri olarak, mobil uygulamalar için alıcı kazanımı ve yine kastetme becerilerini artırmak ismine kendi makine öğrenimi çözümümüzü de geliştirmeyi muvaffak olduk.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı