Rektör Hotar Teknofest'te: “Milli hedeflere gençlerimizin enerjisiyle ulaşacağız”

PAYLAŞ
Rektör Hotar Teknofest'te: “Milli hedeflere gençlerimizin enerjisiyle ulaşacağız”
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji şenliği TEKNOFEST ’in Ankara etabına katılan Dokuz Eylül Üniversitesi DEÜ, kurduğu stant ile bilim ve teknoloji meraklılarını ağırlıyor. Şenliğe 12 ayrı ekiple katılarak sanki gövde şovu yapan DEÜ ’nün 100 metrekare büyüklüğündeki standı, şenlik ziyaretçilerinden yoğun alaka görüyor. DEÜ ’nün Teknofest standını ziyaret eden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Muhterem Cumhurbaşkanımızın ‘Türkiye ’nin hakikati de, lüzumu da TEKNOFEST kuşağıdır ’ lafları bizce çok anlam ifade ediyor. Ulusal gayelere geleceğimizin güvenceyi olan gençlerimizin enerjisiyle erişeceğiz” dedi. 

Dokuz Eylül Üniversitesi DEÜ, Türkiye ’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji şenliği Teknofest ’in Ankara etabında birçok teknoloji projesini görücüye çıkardı. Türkiye ’de ulusal ve yerli teknolojinin geliştirilmesi kapsamında tertip edilen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji şenliğindeki DEÜ ’nün 100 metrekarelik standında, 7 ’den 70 ’e tüm katılımcılara yerli ve ulusal teknolojiler hakkında balakalar veriliyor. Kurulan standın yurttaşlar tarafından büyük alaka gördüğünü kaydolan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı T3 ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı liderliğinde yürütülen TEKNOFEST ’te, Araştırma Üniversitemiz 12 takımla Teknofest ’te temsil ediliyor. Küresel maksatlarımız kapsamında bizleri niyetlerimize eriştirecek ve insanlığa katkı sağlayacak olan buluşları, kıymetli bilim insanlarımız ile Teknofest ’te sergiliyoruz. Burada; Eğitim, Haberleşme ve İrtibat Teknolojileri, Tarım Teknolojileri, Afet İdare Teknolojileri, Erişim ve Mobilite Teknolojileri ile Uzay, Havacılık ve Korunma Teknolojileri temalarıyla ehemmiyetli vizyoner projeler sergilenecek. Tüm katılımcıları 3 Eylül tarihine kadar standımıza davet ediyorum” dedi.

 

“GENÇLERİMİZE GÜVENİYORUZ”

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, küresel niyetlerin ve insanlığa katkı sağlayacak olan buluşların sergilendiği Teknofest ile gençlerin bşehrime olan alakasının çoğaldığını dile getirerek, “Ülkemizin geleceğini inşa eden insanları yetiştirirken yeni nesil teknolojileri geliştirmeye odaklanan bir Araştırma Üniversitesi olarak gençliğe güveniyoruz. Onları bşehrime ve teknolojiye teşvik ederek, ulusal niyetlerimize biraz daha erişmek ve Türkiye ’nin Uzay teknolojileri, suni zihin, biyoteknoloji, inovasyon, etraf ve enerji gibi alanlarda ulusal ve yerli teknoloji gelişimine katkı sağlamak çabasındayız. Burada gerçek mesele talebelerimizin ve teşebbüsçülerimizin çalışmalarının görünür olmasıdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ’ın önderliğinde, ülkemizin bilim ve teknoloji alanlarındaki siyasetlerine efor verecek akademik çalışmalara katkımızı sürdüreceğiz” ifadesinde bulundu.   

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı