Robot süpürgeler sadece tozları mı topluyor?

PAYLAŞ
Robot süpürgeler sadece tozları mı topluyor?
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Siber güvenlik işletmeyi ESET,  robot süpürgelerin kullanıcıları ile alakalı ne kadar şey bildiği ve daha da ehemmiyetlisi başka birine ne yollayabileceği  mevzusunda tahlil yaptı, değerlendirmelerini paylaştı.

 

2000 ’li senelerde ilk modelin piyasaya çıkmasından bu yana, robot süpürgeler süratle büyüdü.   Çağdaş robot süpürgeler manilerle başa çıkmak için sensörler, GPS ve hatta kameralarla donatıldı. Tozları toplamak için güçlü vasıtalar kullanan uslu süpürgeler şahsi bilgilerinizi de toplayabilir. 

Buna bir misal 2022 senesinin başlarında yaşandı.  MIT Technology Review, evlerde çekilmiş şahsi resimler ve düşük açılardan çekilmiş mahrem resimler elde etti. Yayına göre, bu resimler iRobot ’un Roomba J7 serisinin bir geliştirme versiyonu tarafından çekildi. Dünyanın en önde gelen robotik süpürge üreticilerinden iRobot, bu görüntülerin 2020 senesinde ürün geliştirme sürecinin bir parçası olarak Roomba tarafından çekildiğini doğruladı. Resimler Roomba tarafından çekildi ve daha sonra bunları suni zeka geliştirmek için kullanan ve nihayetinde iRobot ’un daha fazla nesne ve mani tanıyarak ürünlerini geliştirmesine destekçi olan Scale AI ’ye sevk edildi. Ne yazık ki bu olayda, Scale AI ’ın bazı çalışanları saklılık uyuşmalarına uymayarak elektrikli süpürgeler tarafından çekilen resimleri sosyal medyadaki özel gruplarda paylaştılar.

 

Robot süpürgeler sizin hakkınızda ne kadar şey öğreniyor?

Ağustos 2022 ’de Amazon, iRobot ’u satın alma maksadını açıkladı. Pazar rekabeti ve mahremiyete ait tertip edici evhamların çoğaldığı bir yarıyılda, bu uyuşma Amazon tarafından hangi bilgilerin bir araya gelebileceği ve bunların nasıl kullanılabileceği sorularını da birliktesi getirdi. Temmuz 2023 ’te Avrupa Komiteyi, uyuşmanın Amazon gibi bir işletmeye pazaryeri işinde büyük bir avantaj sağlayıp sağlamayacağını, başka bir deyişle bir araya gelen görüntülerin organik satın alma tekliflerini ve asıl şahsi bilgilere dayalı daha iyi uyarlanmış reklamları iyileştirmek için kullanılıp kullanılamayacağını kavramak için uyuşmayla alakalı resmi bir soruşturma başlattığını duyurdu. Robot süpürgeler tanımladığınız paklik programına göre günlük rutininizi öğrenebilir.Kaydedilmiş ev haritaları bir evin ebadını ve tasarımını ortaya çıkarır, bu da kazanç düzeylerini ve şahsın yaşam şartları hakkında öteki bilgilerin ön görülmesine neden olabilir. Bir bilgi sızıntısı, kim olduğunuzu ve nerede yaşadığınızı tanımlama yolları da dahil olmak üzere, evinizin görüntülerini potansiyel olarak ortaya çıkarabilir.

 

Bir uslu makine ne kadar beceriliyse, sizin hakkınızda o kadar çok şey öğrenir

Robotik elektrikli süpürgelerin son versiyonları genellikle evinizin bir haritasını meblağ ve bir uslu telefon uygulaması aracılığıyla çalıştırılabilir. Bu modellerin çoğu, genellikle Amazon Alexa veya Google Assistant ile geçimli sesle hakimiyet özelliğine de sahiptir. Uslu özelliklerin çoğu kameralar, sensörler ve mikrofonlar aracılığı ile çalışır. Saklılık odaklı bir robot elektrikli süpürge istiyorsanız, jiroskopları ve ivme ölçerleri birleştiren atalet ölçümüne dayalı olanları gözden geçirin. Bu cins makineler çalışmak için kameralara, lazerlere veya haritalamaya lüzum dinlemezler. Dezavantajları  üst düzey modellerinden daha az tesirli hareket etmeleri ve evinizin bazı alanlarından tekerrür tekerrür geçebilmeleridir. Elektrikli süpürge üzerinde telefon hakimiyeti söz mevzusu olduğunda, sesli hakimiyet yerine tehlikesiz mobil uygulamalar kullanın. 

 

Yeni bir uslu süpürge satın almadan evvel dikkat faktörüz gereken noktalar

Bazı modeller uzaktan kumanda veya giderekme gibi bazı özellikler olmadan çevrimdışı çalışabilir. Değişiklerinin ise üreticinin sunucusuna bilgi yollamamak üzere özel olarak ayarlanması gerekir.  Robotun yatak odası veya banyo gibi emin odalara girmesi de menedilebilir. Bu, ayarlar aracılığıyla veya sanal duvar bariyerleri kullanılarak yapılabilir.   Yeni robot süpürgeyi satın almadan evvel üreticisini de hakimiyet edin. Bilgi şifrelemeyi seçim eden ve robotun mobil uygulamalarına ulaşmak için iki etmenli kimlik doğrulama gerektirenleri seçim edin. Mobil uygulama ve makine yazılımı için kumpaslı aktüellemeler sunan bir üretici seçin. Her zaman satın aldığınız ürünnam kullanım ömrünü ve ne kadar zamanla üretici dayanağı alacağını hakimiyet edin.

Rahatlık için mahremiyetinizi değiş tokuş eder misiniz?

Uslu elektrikli süpürgelerin evrimi, insanların rahatlık için mahremiyeti değiş tokuş etmesinin bir misalidir. Uslu makineler ne kadar marifetli olurlarsa ve ne kadar çok bilgi toplamalarına izin verilirse, yaşamlarımıza o kadar çok müdahale ederler. 

Bu sebeple, rastgele bir uslu makinenin mahremiyetinizi tamamen saklı yakalama garantisi düşüktür. Saklılıklarına ve bilgi gözetmelerine basitlikten daha fazla umursayanlar için gözden uzak kalmanın en iyi yolu daha önceki aygıtlara bağlı kalmaktır. Standart bir elektrikli süpürge kullanmak hafta sonu pakliğini tamamlamak için daha fazla zaman gerektirebilir, ancak en azından tuvalette otururken fotoğrafınıza sürüklemeyecektir. Bununla beraber, robot süpürgeleri hala sakınılamayacak kadar kullanışlı buluyorsanız, ayarları ve toplayabilecekleri bilgi noktaları mevzusunda seçici olmak, saklılığınız üzerinde bir ölçü hakimiyet sahibi olmanın bir yoludur. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı